مذاکرات وزرای خارجه ایران و جمهوری آذربایجان در تهران

Image caption در دیدار وزیران خارجه دو کشور در مورد افزایش صادرات گاز جمهوری آذربایجان به ایران نیز مذاکره شده است

المار محمدیاروف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان که به ایران سفر کرده در دیدار با منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، این کشور را "همسایه و عزیز" جمهوری آذربایجان خواند.

آقای محمدیاروف گفت ایران برای ثبات و امنیت منطقه تلاش می کند و افزود که کشورش خواهان افزایش همکاری های میان دو کشور است.

در دیدار وزیران خارجه دو کشور در مورد افزایش صادرات گاز جمهوری آذربایجان به ایران نیز مذاکره شده و گروهی از مدیران شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان برای همین منظور به ایران سفر کرده اند.

آقای متکی گفته است که دریافت گاز از جمهوری آذربایجان افزایش خواهد یافت.

ایران چند سال پیش با جمهوری آذربایجان در زمینه واردات گاز به توافقی دست یافت که بر اساس آن جمهوری آذربایجان در ازای دریافت سوخت در جمهوری خود مختار نخجوان، به ایران گاز صادر می کرد.

قرارداد معاوضه گاز ایران و جمهوری آذربایجان که مدت اجرای آن ۲۵ سال تعیین شده با هدف تأمین گاز نخجوان منعقد شده است.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در این دیدار از موضع ایران در باره مناقشه قره باغ ابراز رضایت کرده و از اینکه این کشور در صحنه بین المللی بر تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان تاکید کرده، تشکر کرده است.

آقای متکی هم ابراز امیدواری کرده که مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان حل شود و به همین منظور آمادگی خود را برای کمک در این زمینه اعلام کرده است.

ایران چند سال قبل در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی سعی کرد میان دو کشور میانجیگری کند اما این تلاش ها نتیجه ای به دنبال نداشت.

هم اکنون گروه مینسک مرکب از فرانسه، روسیه و آمریکا برای حل مناقشه قره باغ فعالیت می کند.

لغو روادید

در حالی که هفته پیش سفیر ایران در جمهوری آذربایجان از لغو یک طرفه روادید ورود به ایران برای اتباع جمهوری آذربایجان خبر داده بود، خبرگزاری ایسنا به نقل از خلف خلف اف، معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایحان گفت که کشورش سیاست مشابهی را در خصوص اتباع ایران در پیش نمی گیرد.

او گفته است که این موضوع در سفر آقای محمدیاروف مورد بحث قرار نخواهد گرفت.

طبق تصویب دولت ایران، اتباع جمهوری آذربایجان می‌توانند برای یک ماه بدون ویزا در خاک ایران اقامت کنند.

ایران با دو کشور همسایه خود -ارمنستان و جمهوری آذربایجان- روابط نزدیکی دارد اگرچه روابط با جمهوری آذربایجان هر از چندگاهی دستخوش تنش می شود. روابط جمهوری آذربایجان و اسرائیل یکی از عوامل این تنش است. چند ماه پیش، سفر شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل به جمهوری آذربایجان با اعتراض ایران رو به رو شد و این کشور سفیر خود را برای مشورت به کشور فراخواند.

مطالب مرتبط