بازداشت 'اهانت کنندگان به رهبر سابق و کنونی جمهوری اسلامی'

Image caption دولت آبادی: به اهانت کنندگان به امام و مسئولان ارشد نظام اغماضی نخواهد شد

دادستان تهران از بازداشت تعداد نامعلومی به اتهام اهانت به رهبران سابق و فعلی جمهوری اسلامی خبر داده است.

روز دوشنبه، 14 دسامبر (23 آذر)، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، گفت که "تعدادی از اهانت کنندگان" به آیت الله روح الله خمینی و آیت الله علی خامنه ای بازداشت شده اند و ضابطان قضایی در حال تکمیل پرونده آنان برای ارسال به دادگاه هستند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای دولت آبادی از افشای شمار بازداشت شدگان اجتناب کرد و گفت که از آنجا که تحقیقات از این افراد ادامه دارد، تعداد متهمان پس از صدور کیفرخواست اعلام خواهد شد.

وی در عین حال افزود که اتهام بازداشت شدگان محرز است و آنان به این اتهام اقرار کرده اند.

دادستان تهران با اشاره به اظهارات رئیس قوه قضائیه در این مورد گفت که پس از واکنش "مردم و علما" به توهین به آیت الله خمینی، به ماموران پیگیری این ماجرا دستور موکد داده شد تا مرتکبان این اقدام را شناسایی و بازداشت کنند.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، گفته بود که دادستانی تهران پرونده ای را برای تعقیب اهانت کنندگان به آیت الله خمینی تشکیل داده و ابراز امیدواری کرده بود که این پرونده هرچه زودتر به جریان افتد.

آقای دولت آبادی گفت که به ماموران دستور داده شده تا تمام کسانی را که اهانت کرده اند شناسایی شوند و از مردم خواست که اگر اطلاعاتی مانند فیلم و عکس دارند که بتواند به کشف سرنخ هایی در مورد اهانت کنندگان کمک کند به دادستانی اعلام دارند.

دادستان تهران افزود که مردم مطمئن باشند نسبت به کسانی که به حضرت امام و مسئولان ارشد نظام اهانت کرده اند هیچ اغماضی نخواهد شد.

وی وعده داد که دستگاه قضایی با سرعت و قاطعیت "اهانت کنندگان را به سزای اعمالشان خواهد رساند" و افزود که "تجربه انقلاب ثابت کرده است که هرکس در برابر امام ایستاده نابود شده است" و ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری ایران، و سازمان مجاهدین خلق را به عنوان نمونه ذکر کرد.

آقای دولت آبادی در اشاره تلویحی به تظاهرات مخالفان دولت و شعارهای مردم گفت "یک انقلاب الهی با چهار تا حرف و تعرض از بین نمی رود و فرزندان امام محکم ایستاده اند و مبارزه می کنند."

به گفته دادستان تهران، یکی از متهمان به اهانت به آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای "در همان روز بازداشت شد که اکنون در زندان است و قرار است این پرونده به سرعت تکمیل و به دادگاه ارسال شود" که منظور او ظاهرا بازداشت این فرد در روز 16 آذر است هر چند آقای دولت آبادی مشخص نکرد که اتهام این فرد توهین به آیت الله خمینی بوده است یا رهبر کنونی جمهوری اسلامی.

وی در مورد اینکه چند نفر در پاره کردن عکس آیت الله خمینی دست داشته اند هم توضیح بیشتری نداد اما به گفته خبرگزاری ایلنا، وی تنها بازداشت یک نفر در ارتباط با اهانت به تصویر رهبر سابق جمهوری اسلامی را تایید کرده است.

فیلم بحث برانگیز

در پی برگزاری تظاهرات اعتراضی روز 16 آذر در نقاط مختلف ایران، تلویزیونی دولتی جمهوری اسلامی فیلمی را از عکس پاره شده آیت الله خمینی پخش کرد و این اقدام را به تظاهرکنندگان مخالف دولت نسبت داد.

Image caption پیش از این گزارشی از شعار معترضان علیه آیت الله خمینی انتشار نیافته بود

پخش این تصویر انتقاد و اعتراض شدید شماری از شخصیت های مخالف دولت را در پی آورد و برخی از آنان تلویحا سازمان رادیو و تلویزیون یا نهادهای دیگر دولتی را به پاره کردن عکس آیت الله خمینی و فیلمبرداری و نمایش آن به منظور برانگیختن احساسات عمومی علیه مخالفان دولت متهم ساختند.

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، در بیانیه ای رادیو و تلویزیون دولتی را به خاطر نشان دادن این تصویر مورد سرزنش قرار داد و به مونتاژ صحنه هایی جداگانه به منظور نسبت دادن این اهانت به تظاهرکنندگان روز 16 آذر متهم ساخت.

آقای کروبی گفت که در جریان تظاهرات، به برخی دیگر از مقامات رژیم نیز توهین هایی شده است و اظهار داشت که اگر پخش توهین به سایر مقامات موجه نبوده است، نمی بایست اهانت به تصویر آیت الله خمینی هم پخش شود.

همچنین، میر حسین موسوی در پاسخ به سئوال روزنامه جمهوری اسلامی در مورد موضع وی که در قبال پاره کردن عکس آیت الله خمینی، این اقدام را "کاملا مشکوک و ضد انقلابی" توصیف کرد.

به گزارش سایت کلمه، آقای موسوی در پاسخ خود افزود که کسانی که به او "محبتی دارند" اهانت به آیت الله خمینی را جایز نمی دانند و افزود که "اطمینان دارم که دانشجویان هرگز دست به چنین ساختار شکنی ها نمی زنند."

وی گفت از اینکه آیا چنین کاری صورت گرفته و از عاملان این اقدام اطلاع دقیقی ندارد و افزود که "اگر چنین کاری صورت گرفته باشد، این یک اقدام مشکوک است و پخش آن صحنه ضد انقلابی از سیمای جمهوری اسلامی هم اقدام نادرستی بوده است."

محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق هم در سخنانی پاره کردن تصویر آیت الله خمینی را محکوم کرده و گفته است که "امام و انقلاب را وجه المصالحه نکنیم. نگوییم به نام انقلاب می زنیم و می کوبیم. نیاییم حرمت شکنی کنیم، امام را هم وجه المصالحه قرار دهیم برای اینکه بتوانیم با کسانی که آنها را نمی پسندیم برخورد تندتری انجام دهیم."

همچنین، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس مجلس خبرگان، با صدور بیانیه ای اهانت به تصویر آیت الله خمینی و علی خامنه ای را محکوم کرده و گفته است که چنین اقدامی "از سوی هر کس و با هر هدفی که انجام شده عملی ناروا و زیانبخش و سزاوار تقبیح است."

واکنش به پخش فیلم

مجمع روحانیون مبارز تهران، از تشکل های اصلاح طلب، با صدور بیانیه ای خواستار برگزاری راهپیمایی همگانی "برای نشان دادن دلبیتگی همگان به راه امام" شده و گفته است مکاتباتی را برای دریافت مجوز راهپیمایی با مقامات در دست انجام دارد.

Image caption رهبران مخالفان پخش فیلم اهانت به آیت الله خمینی را محکوم کرده اند

از زمان اعلام نتیجه مناقشه برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، وزارت کشور از صدور مجوز برگزاری هرگونه تجمع غیر دولتی خودداری ورزیده و با شرکت کنندگان در چنین تجمع هایی، حتی زمانی که در حاشیه تظاهرات دولتی صورت گرفته، به شدت برخورد کرده است.

در همانحال، طرفداران دولت با انتساب پاره کردن عکس آیت الله خمینی به مخالفان، خواستار واکنش شدید نسبت به این اقدام شده اند و به گزارش خبرگزاری فارس، روز دوشنبه بازاریان تهران و تبریز با برگزاری تظاهراتی، علیه این اقدام اعتراض کردند.

در تهران، گروهی از اعضای بسیچ به همین منظور در آرامگاه آیت الله خمینی حضور یافتند و روح الله حسینیان، از نمایندگان بنیادگرای مجلس، طی سخنانی میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی را مورد حمله قرار داد و از سید حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی هم به خاطر خودداری از حضور در این تجمع انتقاد کرد.

پیشتر، گزارش شده بود که محمود احمدی نژاد هم در جلسه هیات دولت گفته است که "دشمنان می خواهند با توهین به مقدسات، از مردم و نظام اسلامی انتقام بگیرند" و از توهین کنندگان به آیت الله خمینی خواست تا "نصایح مشفقانه بزرگان را بپذیرند و از ملت عذرخواهی کنند و به دامن ملت بازگردند."

آقای احمدی نژاد مشخص نکرد که منظور او چه کسانی هستند اما به گزارش ایرنا، اظهار داشت "امیدواریم کسانی که از روی احساسات و خیالات و دنیاطلبی های بسیار سطح پائین به اینجا رسیده اند، بیدار شوند" و در ابراز تاثر از این واقعه، افزود "ای کاش نبودیم ببینیم عده ای گستاخانه به امام خمینی تعرض کرده اند."

در خلال بیش از شش ماهی که از اعلام نتیجه مناقشه برانگیز انتخابات گذشته، تظاهراتی در اعتراض به آنچه که تقلب گسترده به نفع محمود احمدی نژاد خوانده شده صورت گرفته و اگرچه با شدت گرفتن خشونت ماموران دولتی علیه تظاهرکنندگان، شعار تظاهرکنندگان از جمله علیه آیت الله خامنه ای و یکی از اعضای خانواده اش، تندتر شده، اما تا پخش گزارش تلویزیون دولتی، خبری از اهانت به آیت الله خمینی انتشار نیافته بود.

اعتراضات طرفداران دولت نسبت به پاره شدن عکس آیت الله خمینی در حالی شدت می گیرد که نزدیک شدن ماه محرم می تواند فرصتی را برای تجمع به مناسبت مراسم سنتی عزاداری در اختیار مخالفان دولت قرار دهد و برخی سایت های انترنتی از اقدامات احتمالی حکومت برای پیشگیری و مقابله تند با چنین مراسمی خبر داده اند.

روز شنبه، سایت کلمه، که اخبار و سخنان میرحسین موسوی و جنبش سبز را منتشر می کند، در بیانیه ای هشدار داد که افزایش حجم تبلیغات رسانه های دولتی در ارتباط با اهانت به تصویر آیت الله خمینی ممکن است "زمینه چینی برای برخی رفتارهای غیرمتعارف جدید باشد" و از مردم خواست هشیاری خود را حفظ کنند و مرتبا در جریان آخرین تحولات قرار گیرند.

در عین حال، روز دوشنبه خبرگزاری کار ایران - ایلنا - گزارش کرد که معاون سیاسی و امنیتی استاندار تهران گزارش "تشکیل کمیته بحران محرم" را تکذیب کرده اما گفته است که سازمان تبلیغات اسلامی متولی برگزاری عزاداری این ماه است و کمیته ای خاصی را برای این منظور تشکیل داده که با سایر نهادها فعالیت می کند.

این مقام استانداری مشخص نکرده است که آیا برگزاری مراسم عزاداری آزاد است یا نهادهای امنیتی در نظر دارند از برگزاری مراسم غیر دولتی جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط