محسن رضایی: موسوی و کروبی فرصت را از دست ندهند

محسن رضایی
Image caption آقای رضایی می گوید که ناآرامی ها از مدیریت و رهبری خودی ها خارج شده است

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به پاره کردن عکس آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی، از میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواسته که فرصت را از دست ندهند.

آقای رضایی که یکی از چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری اخیر بود و نسبت به نتایج انتخابات معترض بود، در بیانیه خود به "عقلا و نخبگان" توصیه کرده که نباید فرصت را از دست بدهند.

آقای رضایی، به این گروه پیشنهاد کرده که "از سکوت و تماشاچی بودن بیرون بیایند، میدان را از افراط گرایان بگیرند و دشمنان ملت ایران را ناامید سازند."

در پی برگزاری تظاهرات اعتراضی روز 16 آذر در نقاط مختلف ایران، تلویزیونی دولتی جمهوری اسلامی فیلمی را از عکس پاره شده آیت الله خمینی پخش کرد و این اقدام را به تظاهرکنندگان مخالف دولت نسبت داد.

پخش این تصویر انتقاد و اعتراض شدید شماری از شخصیت های مخالف دولت را در پی آورد و برخی از آنان تلویحا سازمان رادیو و تلویزیون یا نهادهای دیگر دولتی را به پاره کردن عکس آیت الله خمینی و فیلمبرداری و نمایش آن به منظور برانگیختن احساسات عمومی علیه مخالفان دولت متهم ساختند.

آقای رضایی با اشاره به ناآرامی های بعد از انتخابات ریاست جمهوری، ادامه آن را "خطرناک" توصیف می کند و می گوید:"ادامه این ناآرامی ها از مدیریت و رهبری خودی ها خارج شده و معلوم نیست که در آینده چه حوادثی از دل آن بیرون آید."

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، معتقد است که باید "افراط گرایان" به حاشیه رانده شوند و برای رسیدن به این هدف پیشنهاد کرده که "برای اعلان وفاداری (به آرمان های امام و رهبری) از سوی همه فعالان سیاسی ایران از آقای موسوی، خاتمی و کروبی گرفته تا ناطق نوری، هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی و تا سران سه قوه به صورت دسته جمعی" در نماز جمعه این هفته شرکت کنند یا هر طور که تشخیص می دهند این کار صورت بگیرد.

آقای رضایی می گوید که "تاکید بر وحدت و پرهیز از تفرقه به معنای آن نیست که عدالت و پیگیری حقوق ملت، نظام و اشخاص زیر پا گذاشته شود."

همزمان با آقای رضایی، محمد باقر قالیباف شهردار تهران نیز که از اصولگرایان میانه رو به شمار می رود، در محکومیت پاره کردن عکس آیت الله خمینی بیانیه داده و در ضمن آن از بی اخلاقی فضای سیاسی انتقاد کرده است.

به گفته آقای قالیباف، این اقدام "حاصل بی تقوایی آنهایی است که نه تنها فضای تهمت و شایعه سازی را از میان نبرده بلکه اتفاقا می خواهند حتی الامکان بدان دامن بزنند."

شهرداری تهران از آنچه "ملتهب کردن فضای عمومی جامعه خوانده ابراز نگرانی کرده و گفته که این کار "اشتباه جبران ناپذیری است که نظام را درگیری خود ساخته و در عوض فرصت را در اختیار عده ای فرصت طلب گذاشته که از آب گل آلود ماهی گرفته و هر روز به اقدام مخرب دیگری دست بزنند."

به نظر می رسد مخاطب این بخش از سخنان شهردار تهران گروهی از اصولگرایان باشند که وحدت با رقبای سیاسی را قبول ندارند و از نظر تحلیلگران سیاسی، در حال گسترش دامنه اختلافات هستند در حالی که اصولگرایان میانه رو بر کاهش تنش ها و وحدت تاکید دارند.

آقای قالیباف پخش فیلم پاره کردن عکس آیت الله خمینی از سوی تلویزیون دولتی را نیز نادرست توصیف کرده و گفته که "پخش این چنینی تصاویر آن هم از رسانه ملی هم جای سئوال دارد و هم جای تاسف"

به عقیده شهرداری تهران این کار "جز خوشحالی بدخواهان نظام ثمر دیگری نداشت و نفعی در ادامه حرکت نصیب مردم انقلابی نکرد."

مطالب مرتبط