شدت گرفتن حملات علیه رهبران مخالفان دولت در ایران

مراسم در مقبره آیت الله خمینی
Image caption گروهی از دانشجویان بسیجی و هواداران دولت ایران برای اعتراض به حوادث اخیر در مراسمی در مقبره آیت الله خمینی شرکت کردند

با گذشت پنج روز از اعتراضات روز دانشجو در ایران، بر شدت حملات علیه رهبران جنبش اعتراضی این کشور و بر دامنه این حملات افزوده شده است.

به عنوان نمونه مجتبی ذوالنور، جانشین نماینده آیت الله علی خامنه ای در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز دوشنبه ۲۳ آذر در یک سخنرانی در تهران گفت که مقدمه برخورد با "سران آشوب" باید فراهم شود.

او گفت: "به سران فتنه می گویم که شما با پنهان شدن پشت سر شعار خط امامی بودن، از احساسات مقدس مردم سوءاستفاده کردید".

هواداران دولت ایران و نزدیکان آیت الله خامنه ای، اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را "فتنه" و چهره هایی همچون میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی را "سران فتنه" معرفی می کنند.

دیدار شهریورماه

آقای ذوالنور گفته است که در نیمه دوم شهریورماه گروهی از "خواص" به دیدار یکی از نامزدهای جناح اصلاح طلب در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران رفته اند و از او خواسته اند که "چند کلمه آرام" صحبت کند تا آنها هم واسطه شوند و "بحران" حل شود.

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه بدون اینکه از این نامزد اصلاح طلب نام ببرد، گفت که او "با تکبر و تفرعن" پیشنهاد این گروه از خواص را رد کرده و گفته است که تکلیف همه چیز پس از بازگشایی دانشگاه ها مشخص خواهد شد.

آقای ذوالنور در اشاره به اعتراضات روز دانشجو و آنچه به عنوان 'اهانت' به عکس آیت الله خمینی در تلویزیون ایران پخش شد، گفت که دستگاه های قانونی حق ندارند با "اهانت کنندگان" و "آشوبگران" با مسامحه برخورد کنند.

او با اشاره به سخنرانی ای که اکبر هاشمی رفسنجانی در یکی از مراسم نمازجمعه پس از انتخابات ایراد کرد، به تندی از نحوه حضور معترضان در آن نمازجمعه انتقاد کرد و تلویحا خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "فرزندان متخلف خود را از کشور فراری ندهید".

به نظر می رسد اشاره آقای ذوالنور به خروج مهدی هاشمی، پسر آقای هاشمی رفسنجانی از ایران، پس از متهم شدن به شرکت در سازماندهی اعتراضات پس از انتخابات باشد.

حمله به موسسه نشر آثار آیت الله خمینی

آقای ذوالنور دامنه حملات خود را به موسسه تنظیم و نشر آثار و اعضای خانواده آیت الله خمینی گسترش داد و گفت که موسسه مذکور به محل تجمع "منافقان امروز" تبدیل شده است که از "سران آشوب" حمایت می کنند.

او هشدار داد که "برخی بستگان امام" در حال هضم شدن در جنبش اعتراضی ایران هستند.

همزمان با سخنرانی آقای ذوالنور، در مرقد آیت الله خمینی هم مراسمی برگزار می شد که روح الله حسینیان، یکی از سرشناس ترین نمایندگان هوادار دولت در مجلس ایران از جمله سخنرانان آن بود.

آقای حسینیان هم به آقایان موسوی، کروبی، خاتمی و هاشمی حمله کرد و گفت که این اشخاص "کوچک تر" از آن هستند که با آنها مبارزه شود.

او خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "تو بعد از فتنه اخیر بارها به رهبر خیانت کردی و در جلسات داخلی، خود را مرید رهبر خواندی، اما در مشهد کینه خود را نشان دادی و گفتی که اگر مردم نخواهند، باید برویم. مردم تو را نمی خواهند و بارها با شعارهای خود نشان داده اند که دیگر در قلوب مردم جایگاهی نداری".

آقای حسینیان به حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی و تولیت مرقد او انتقاد کرد که در مقابل شعارهایی مثل "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" یا "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" بی جهت سکوت کرده و به آقایان خاتمی و موسوی نزدیک شده است.

سکوت

در این حال سایت "خبر آنلاین" گزارش داده است که زهرا مصطفوی، دختر بزرگ آیت الله خمینی در مقابل سئوال خبرنگار این رسانه که از او در مورد 'اهانت' به تصویر پدرش سئوال کرده بود، گفته است: "به عنوان فرزند امام، بهتر است سکوت کنم و حرفی نزنم".

در نامه سرگشاده ای هم که از سوی انجمن های اسلامی دانشجویان ۷ دانشگاه ایران در سایت خبرگزاری فارس منتشر شده است، خطاب به حسن خمینی آمده است: "حد اقل انتظار از جنابعالی این بود که به موضع گیری می پرداختید... و فتنه گران و آشوبگران را محکوم می کردید، اما در کمال تعجب شنیدیم که جنابعالی در حرکتی غیر قابل انتظار، از کشور خارج شده اید".

ساعتی بعد موسسه حفظ و نشر آثار آیت الله خمینی که زیر نظر حسن خمینی اداره می شود، این ادعا را تکذیب و اعلام کرد که او از کشور خارج نشده و در قم به سر می برد.

این موسسه پس از انتشار تصاویر مربوط به عکس پاره شده بنیانگذار جمهوری اسلامی از تلویزیون ایران، به انتشار این تصاویر انتقاد و در مورد اصالت تصاویر ابراز تردید کرده بود.

رهبران جنبش اعتراضی ایران هم با صدور بیانیه هایی 'اهانت' به آیت الله خمینی و انتشار آن توسط تلویزیون ایران را محکوم کردند و دست داشتن دانشجویان معترض در این اقدام را بعید خوانده بودند.

اظهارات محمد یزدی

محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی نیز از مهدی کروبی، میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، او روز دوشنبه ۲۳ آذر در قم گفت که شخصیت آقای کروبی "تنزل" کرده و در جامعه به عنوان "جوک" مطرح می شود.

آقای یزدی در مورد آقای کروبی افزود: "در همین سفر اخیر وی به قم اگر از او مراقبت نمی شد، معلوم نبود چه اتفاقی برایش می افتد".

او همچنین از اقدامات آقای موسوی و اظهاراتش در مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقاد کرد.

آقای موسوی و آقای یزدی هر دو عضو این مجمع هستند که ریاست آن را اکبر هاشمی رفسنجانی به عهده دارد.

آقای یزدی در مورد آقای هاشمی رفسنجانی هم هشدار داد که در حال فاصله گرفتن از رهبر ایران است.

او گفت: "من شخصا چند بار در باره آقای هاشمی با رهبر معظم انقلاب صحبت کردم، متأسفانه نماز جمعه ای خواندند و در آخر نماز با تردیدی که مطرح کردند تمام زحماتی که رهبری کشیده بودند را خنثی کردند".

مطالب مرتبط