بررسی روزنامه های صبح تهران: سه شنبه 24 آذر

شتر را باید پائین آورد

تیترهای اول

"عزم مجلس برای تخصیص بودجه مترو" گزارش اصلی تهران امروز است، "سمت و سوی بازار جهانی مسکن" خبر اول دنیای اقتصاد، "مقطع راهنمائی حذف شد تیتر جام جم است، ایران هم نوشته "حذف دوره راهنمائی از دوره دبیرستان"و جهان صنعت هم در تیتر اول خود نوشته "صبحانه انتقادی به محرابیان نچسبید".

"مردم: ریشه فتنه را بخشکانید" تیتر کیهان است، "دانشجویان هرگز به امام توهین نمی کنند" عنوان اصلی مردم سالاری، اسرار "کنترل عزاداری های محرم توسط جوانان هیات ها" را در صدر اخبار خود آورده و رسالت از قول محمد یزدی نوشته "رهبری حجت را بر همه تمام کردند".

"ورود مستقیم آمریکا به جنگ یمن" عنوان اصلی خراسان است و "اعتراف جدید غرب به ناکارآمدی تهدیدها و تحریم ها علیه ایران" تیتر روزنامه جمهوری اسلامی است.

اعتماد از "حمله بی سابقه به سران و چهره های شاخص اصلاح طلب" خبر داده و ابتکار از "مسافرت های خبرساز" نوشته، "صف بندی آشکارا اصولگرایان در خصوص حوادث اخیر کشور" عنوان اول آفتاب یزد است و فرهیختگان "وحدت در نماز جمعه" را در صدر گزارش های خود آورده است.

گزیده مقالات

نتیجه دیپلماسی

قنبری در مقاله ای در اعتماد نوشته ورود اتحاديه اروپا به فاز جديد تحريم ها عليه ايران اين بار بيشتر از موارد پيشين نتيجه عملکرد ديپلماسي کشور بوده است. در جريان مذاکراتي که با طرف اروپايي يعني گروه پنج به اضافه یک داشتيم آنچه به عنوان نتيجه يا دستاورد براي ما حاصل شد اين بود که ذخيره خود را که حدوداً 1600 کيلو اورانيوم با غناي حدود 5/3 درصد بوده ظاهراً قرار بر اين شد تا 1200 کيلو از اين اورانيوم با غناي 5/3 را بدهيم و اورانيوم با غناي بالا را دريافت کنيم.

این نماینده اقلیت تاکید کرده نوع برخورد اتحاديه اروپا را با موضوع هسته يي ايران اکنون همه شاهد هستند. از سوي ديگر امريکا نيز نوع برخورد و مواضعش در برابر ايران از ابتدا مشخص بوده است.

به نوشته اعتماد حمايت روسيه از ايران نيز به گونه يي مشخص است چراکه همان طور که ديده مي شود و همه واقف اند، روسيه تاکنون به موقع به تعهدات خود در برابر ايران عمل نکرده است و اين طور به نظر مي رسد که روسيه قصد عمل کردن به آنها را ندارد و تا جايي که توانايي داشته باشد در انجام آنها تاخير مي کند و با به تاخير انداختن تعهداتش از انجام آنها شانه خالي مي کند.

بازار داغ افترا

علی اکبر وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته بازار تهمت و افترا بيش از هر زمان داغ است. سخن گفتن آن هم بي پروا از اين و آن ورد زبان سياسيون شده است. صنعت تشبيه و مقايسه سازي و نتيجه گيري هاي دلخواه رونق روزافزون پيدا کرده است. هاشمي رفسنجاني به منتظري تشبيه مي شود و تلاش گسترده اي براي ايجاد باور مبني براينکه او امروز منتظري ديگري است صورت مي پذيرد و خواهان تسري سرنوشت آقاي منتظري به آقاي هاشمي مي شوند.

به نوشته این مقاله اين روزها هم بازار تشابه يابي بين آقاي ميرحسين موسوي و مسعود رجويي هم داغ، داغ است و بر همين اساس هم عده اي خواهان برخورد قهرآميز حکومت با ايشان هستند آنچنانکه مسعود رجويي استحقاقش را دارد و فرياد گلايه معترضين به عدم برخورد حکومت با آقاي موسوي، گوش فلک را کر کرده است.

شتر را باید پائین آورد

اما رسالت نوشته تاکنون هيچ علامتي که نشان دهد فرقه موسوي دست از انتقام و دشمني با مردم برداشته، رويت نشده است. آيت الله مهدوي کني چند روز پيش در جمع دانشجويان فرمودند: «جريانات پس از انتخابات فتنه اي براي براندازي بود.» اگر اين گزاره را بپذيريم بايد گفت آقاياني که دنبال براندازي هستند بعيد به نظر مي رسد از شتر فتنه پايين بيايند، بايد آنها را پايين آورد.

به نوشته سردبیر رسالت آن ها که دم از وحدت می زنند نمي گويند چگونه مي شود با کساني که با نظام و انقلاب و امام به معارضه برخاسته اند «وحدت» کرد. خوب چگونه مي شود با کسي که اصرار دارد از نظام فاصله بگيرد تا دشمن روي او حساب باز کند، وحدت کرد؟!

در انتهای سرمقاله رسالت آمده وحدت واقعي در يک صورت شکل مي گيرد، کساني که هنوز به وحدت با اين فرقه مي انديشند از آنها فاصله بگيرند تا مردم روي آنها به عنوان کساني که در خط رهبري مي انديشند حساب باز کنند.

مرجع اصلی حقیقت

مردم سالاری در مقاله اصلی خود نوشته يک خبرگزاري دولتي به اعضايش بخشنامه کرده بود که از اين پس از هاشمي رفسنجاني لقب آيت الله را حذف کرده وبه حجت الاسلام ويا رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام (بدون ذکر رياست ايشان بر مجلس خبرگان) استفاده کنند.

به نوشته این مقاله در قرن بيست و يکم، برخي روشهاي ما هم خرافي و هم تحقيرکننده و هم توهم زاست. توهم زا از اين منظرکه گمان مي کنيم ما مرجع اصلي حقيقت عالم هستيم و اگر ما گفتيم که يکي آيت الله نيست و بايد به حجت الاسلامي بسنده شود الان همه منتظر پاسخ ما به عنوان تبلور حقيقت مطلق براي تعيين منزلت ديگران نشسته اند تا براساس آن به رتق و فتق امور بپردازند. گويي دراين جهان اين کلمات هستند که براي ما نقش تعيين مي کنند نه آن چه در واقعيت مستقل از ذهن ما وجود دارد.

آصف نخعی نویسنده سرمقاله مردم سالاری برخورد اين چنيني با آيت الله رفسنجاني را به يک معني رهايي از شايسته سالاري دانسته که مرزهاي ارتقا در کشور را ويران مي کند وزندگي خرافي براي رسيدن به رفاه يک شبه را که جز با رانت و ارتباط ميسر نيست وعده مي دهد و اين يعني ام الفساد، ام الفساد براي جوانکي که بسياري از راه هاي علمي ارتقا را بسته مي بيند.

تلاش برای تحریک

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته در حالي كه چهره‌هاي افراطي در جناح موسوم به اصولگرا، بر تلاش خود بــراي تـحـريـك اصـلاح‌طلـبـان و طـرفـداران آنـهـا افزوده‌اند، چهره‌هاي معتدل آن جناح با محور قرار دادن سخنان رهبر، خواستار ايجاد آرامش در فضاي جامعه شده‌اند.

به اشاره این مقاله روز گذشته علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي ضمن اشاره تلويحي به همه افراطيوني كه رفتار آنها در ماه‌هاي اخير مـوجـب "سايش" در كشور شده است، خواستار توجه به ديدگاه "دفع حداقلي و جذب حداكثري" این مقام شد.

به نوشته مجتبی واحدی توهین به اصلاح طلبان و هاشمی رفسنجانی در حالي بيان شد كه هيچ يك از اصلاح‌طلبان در روزهاي اخير، مرتكب اتهام‌افكني يا توهين نسبت به جناح مقابل نشده‌اند و در مقابل، چهره‌هاي افراطي مدعي اصولگرايي، بدترين اهانت‌ها را متوجه اصلاح‌طلبان نموده‌اند. از جمله يك نماينده فعلي مجلس كه 10‌ سال قبل، حضور او در مراسم ختم سعيد امامي، موجب واكنش‌هايي در كشور شده بود، ديروز در اظهاراتي شديد‌اللحن، خاتمي را »شخص حقيري« ناميد كه »چشمش به دست غرب است.

مرزهای خطرناک

اعتماد در خبری گزارش داده که با اوج گیری اختلافات محسن رضايي پيشنهاد داد اکبر هاشمي رفسنجاني، علي اکبر ناطق نوري، محمدرضا مهدوي کني، سيدمحمد خاتمي و مهدي کروبي به همراه سران سه قوه به صورت دسته جمعي در نماز جمعه شرکت و با نمايش وحدت در کشور با آرمان هاي امام و رهبري بيعت کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته اين اتفاق نشان مي دهد ادامه اين ناآرامي ها به مرز خطرناکي رسيده است و از مديريت و رهبري خودي ها خارج شده و معلوم نيست در آينده چه حوادثي از دل آن بيرون بيايد. به گزارش ايلنا در بخش ديگري از بيانيه وي آمده است: دشمنان ملت ايران ممکن است فکر کنند که در اثر تفرقه ها و اختلافات داخلي موجود ملت ايران ضعيف شده است و بخواهند که فشارهاي جديد را به ايران وارد کنند.

مهندسی نظام اسلامی

ایران روزنامه دولت در سرمقاله خود نوشته امروز به هر كوي و برزن اين مرز و بوم كه گذر مي‌كني و به هر محفل و مجلس علمي، پژوهشي، فرهنگي، هنري و ... كه پاي مي‌گذاري، نام حكيمي مي‌درخشد كه قصد دارد كار مهندس معمار «نظام اسلامي» را به مهندس معماري «تمدن اسلامي» ارتقا بخشد و همواره ايراني را به سيرورت و شدن از «قوه» به «فعل» دعوت كند و در برابر تكرار‌هاي ملال‌آور مجريان و بيم متحقق نشدن طرح كامل انقلاب متعاليه، نقشه چشم‌انداز 20 ساله را در افق 1404 رسم مي‌كند.

به نوشته روزنامه دولت اینان در مقابل پايان نافرجام سوسياليسم و ليبراليسم، الگوي ايراني – اسلامي رشد و تعالي را محور كار ايراني قرار مي‌دهند. راهبر نهضت توليد علم مي‌شوند و قدر و قيمتِ فناوري، فرهنگ و هنر متعالي را در تعميق تمدن اسلامي مي‌شناسند.

روزنامه ایران درباره رهبر جمهوری اسلامی نوشته ایشان با همه مي‌گويد و از همه مي‌شنود. ايشان با حوصله‌ترين حكيمي است كه به چشم ديده‌ايم و اينچنين است كه نقطه «آماج» و تهاجم دشمن، همان مركز «آماد» و طراحي و پشتيباني ما به حساب مي‌آيد و بي‌حساب نيست كه «آماجگاه» دشمن، «آمادگاه» ايران و اسلام است.

لطف و بلند نظری

جام جم در مقاله ای با اشاره به سمت های میرحسین موسوی نوشته او منصوب ولي امر مسلمين به عنوان عضو حقيقي مجمع تشخيص مصلحت نظام است و همچنان براي جلسات مجمع دعوت مي‌شود. وي همچنين سال‌هاست كه از سوي رهبر انقلاب به عنوان عضو حقيقي شوراي عالي انقلاب فرهنگي تعيين شده است و كماكان اين مسووليت را دارد. رياست فرهنگستان هنر ديگر مسووليت اوست و بالاخره اين‌كه حفاظت از وي به عهده تيم حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است.

به نوشته مهدی فضائلی در جام جم همه این ها در حالی است که او پس از انتخابات 22 خرداد و ناكامي در جلب اكثريت آراء، در مقابل اركان نظام ايستاده است و اصول متعدد قانون اساسي و قوانين عام را نقض كرده و او و هوادارانش آرمان‌ها و اصول بنيانگذار جمهوري اسلامي را زير پا گذاشته‌اند.

وی در پایان نوشته اش، با اشاره به دولت های هاشمی و خاتمی نتیجه گرفته که هیچ کس مانند آیت الله خامنه ای نظر بلند ندارد.

بداخلاقی ها

خراسان در سرمقاله خود نوشته علی رغم آن همه بزرگی و بزرگواری ملت و خلق آن حماسه بی نظیر و حضور ۴۰ میلیونی در پای صندوق های رای و ثبت رکورد و نصابی بی نظیر در مشارکت و مردم سالاری در جهان، این اختلافات به پس از انتخابات نیز کشانده شد و قصه آن شد و آن ماجراهای تلخ که شاید سابقه ای در تاریخ انقلاب نداشت و از دل آن بداخلاقی ها، بی تدبیری ها، لجبازی ها و آن بهانه گیری ها، تن ندادن به قانون و قانون شکنی ها، ایجاد زمینه برای اغتشاش و آشوب گری و فضای غبارآلود، مولود نامبارک و نامیمونی به نام «فتنه» پدید آمد.

به نظر نویسنده خراسان این ماجرا هنوز بسیاری از ابعاد و زوایایش پنهان و نامکشوف و ناگفته و چون خار در چشم و استخوان در گلو باقی است. در ادامه این مقاله گلایه شده که برخی خواص که می توانستند و البته وظیفه داشتند به هنگام و به موقع به نحوی شایسته به روشن گری افکار عمومی اقدام کنند، مهر سکوت بر لب گذاشتند، برخی نیز نسنجیده و غیرمدبرانه و بعضی مغرضانه گفتند آن چه بر سبیل و مدار حق و حقیقت نبود و مردود شدند و برخی اصرار کردند بر آن چه اثبات نشد و کم کم و شاید ناخواسته به راهی پا گذاشتند و یا کشانیده شدند که یک اختلاف خانوادگی را به مقابله با نظام بدل کردند.

سفر سید حسن

ابتکار در عنوان اصلی خود خبر داده سيد حسن خميني مجددا به خارج از کشور سفر کرد. اين دومين سفر اين نوه امام خميني به خارج از کشور در ماه هاي پس از انتخابات است. یک سايت اصولگرا مقصد وي را نيز کشور پاکستان اعلام کرده است. کشوري که در سفر اول سيد حسن خميني پس از انتخابات نيز به عنوان مقصد وي اعلام شده بود. سفر يک روحاني به يک کشور خارجي البته اتفاق خبري خاصي نيست اما آنچه که آن را به خبري مهم بدل مي کند زمان انجام اين سفرهاست.

به نوشته این روزنامه اولين سفر نوه امام (ره) در زماني انجام شده بود که مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوري محمود احمدي نژاد قرار بود انجام شود. تنفيذي متفاوت که در آن برخي از سران و مسئولان سال هاي گذشته کشورهمچون هاشمي رفسنجاني، سيد محمد خاتمي، مهدي کروبي، علي اکبرناطق نوري حضور نداشتند.

در همین حال روزنامه اعتماد در خبری سفر حجت الاسلام خمینی را تکذیب کرده و نوشته وی در قم است.