موسوی می گوید مطالبات مردم افزایش یافته است

میرحسین موسوی
Image caption میرحسین موسوی گفت که در صورت ادامه فضای امنیتی حرکات مخالفان رادیکال تر خواهد شد

میرحسین موسوی روز دوشنبه بر مساله افزایش مطالبات "مردم" در مقابل حکومت تاکید کرده و گفته است که بعضی از حرکات به گفته او "ساختارشکنانه" ناشی از برخورد خشن دولت با معترضان است.

به گزارش وبسایت "راه سبز" که به اصلاح طلبان نزدیک است، میرحسین موسوی از چهره های ممتاز مخالفان در ایران روز دوشنبه به مناسبت سالگرد کشته شدن آیت الله دستغیب در میان نمایندگان جمعی از احزاب و تشکل های اصلاح طلب استان فارس سخن می گفت.

او که خود را برنده واقعی انتخابات خرداد ماه - که محمود احمدی نژاد نفر اول آن اعلام شد - می داند، با اشاره به تردید بسیاری از رای دهندگان به نتیجه اعلام شده گفت: "مردم حق دارند سوال کنند و این حق باید برآورده گردد، نه اینکه با قوه قهریه با آن برخورد شود. امروز اگر مطالبات آنها افزایش یافته است، به دلیل برخورد نامناسب با آن سوال است."

در تظاهراتی که مخالفان با استفاده از مناسبت رسمی روز قدس در روز 27 شهریور انجام دادند برای اولین بار شعار "استقلال آزادی، جمهوری ایرانی" در خیابان ها شنیده شد. پس از آن در تظاهرات روزهای 13 آبان و 16 آذر نیز که مخالفان علیرغم میل و تلاش دولت در آنها شرکت کردند، در مواردی شعارهای تندی علیه رهبر جمهوری اسلامی شنیده شد.

در روز 16 آذر برخی دانشجویان شعار "ما می گیم شاه نمی خوایم، اسمشو رهبر می ذارن" و "تحجر جنایت، مرگ بر این ولایت" می دادند. ناظران می گویند این شعارها نشان از رادیکال تر شدن جنبش اعتراضی ایران موسوم به جنبش سبز دارد.

آقای موسوی نیز در این رابطه گفت: "اگر صدا و سیمای خوبی داشتیم، اگر به سوال های مردم پاسخ داده می شد و با آنان به طور خشن برخورد نمی شد، امروز شاهد برخی حرکات ساختار شکنانه نبودیم."

او همچنین دولت را متهم کرد که نیروهای سرکوبگر را به اسم دانشجو وارد دانشگاه می کند و آنقدر صداقت ندارد که بگوید عامل سرکوب دانشجویان است.

او گفت: "نیروهای غیردانشگاهی را با چوب و چماق وارد دانشگاه می کنند و در رسانه خودشان آنها را دانشجو می نامند و بعد می گویند دانشجویان به هم گاز اشک آور پرتاب کردند. معنای این کار به جز فریب مردم چیزی نیست. گاز اشک آور در دست دانشجو چه می کند؟ دانشجویان ما حتی کارد میوه هم در جیب خود نمی گذارند تا مبادا کسی متهمشان کند. حداقل صداقت داشته باشند و بگویند برای مهار و کنترل اعتراضات از بیرون نیرو وارد کردیم. این صداقت را مردم بیشتر می پسندند."

او به حکومت هشدار داد که اگر فضای امنیتی برچیده نشود حرکت ها "زیرزمینی" خواهد شد و "رادیکالیزم" رشد خواهد کرد.

با این حال او از هوادارانش خواست همچون گذشته اعتراضات و مطالبات را از راه های مسالمت آمیز و قانونی پیگیری کنند چرا که "نباید کسی از ما بهانه به دست مخالفان مردم بدهیم."

رهبران جنبش اعتراضی ایران همواره از زمان انتخابات به حکومت اخطار داده اند که اگر به خواسته های مردم تن ندهد، راه برای خواسته ها و حرکات رادیکال تر هموار خواهد شد.

اما تشکیلات حکومتی و در راس آنها آیت الله علی خامنه ای می گویند که بها دادن به اینگونه خواسته ها به معنی تسلیم در برابر اهرم فشار دشمنان است و باید برابر آن مقاومت کرد.

آقای خامنه ای روز یکشنبه از رهبران مخالفان دولت خواست که صف خود را از گروه هایی که شعار "استقلال آزادی، جمهوری ایرانی" می دهند جدا کنند.

او ظاهرا در اشاره ای به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دیگر رهبر مخالفان، از آنها به عنوان "برادران سابق" خود نام برد و گفت: "پایبندی به قانون اقتصا می کند که اگر رئیس جمهور منتخب را هم قبول نداشته باشیم، اما در مقابل قانون خاضع باشیم و به آن احترام بگذاریم."

او کسانی که علیه حکومت شعار می دهند را افرادی خواند که "جسارت پیدا کرده و در مقابل نظام ایستاده اند" اما تلویحا گفت که نظام سقوط نخواهد کرد.

او گفت: "این نظام، نظام الهی است و در طول سی سال گذشته خداوند متعال بارها لطف و حمایت خود را در حق نظام اسلامی نشان داده است و اگر ما با خدا باشیم قطعا خدا هم با ما خواهد بود."

او همچنین گفت: "همه باید آرامش خود را حفظ کنند و بدانند کسانی که در مقابل ملت قرار گرفته اند، بی ریشه هستند و در برابر عظمت ملت ایران و انقلاب اسلامی توانایی ماندن نخواهند داشت."

مطالب مرتبط