کلینتون خواستار آزادی 'سریع' سه شهروند آمریکایی شد

سه دانشجوی آمریکایی
Image caption دولت ایران می گوید سه گردشگر آمریکایی قصد جاسوسی داشته اند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از ایران خواسته است سه شهروند آمریکایی را که هنگام کوهنوردی در مرز عراق وارد ایران شدند آزاد کند.

اظهارات خانم کلینتون ساعاتی پس از مطرح می شود که منوچهر متکی وزیر خارجه ایران اعلام کرد این سه شهروند آمریکایی قرار است محاکمه شوند.

اما آقای متکی توضیحی درباره اتهام آنها نداد.

هیلاری کلینتون گفت هیچ اتهامی متوجه این سه تن نخواهد بود و آمریکا از ایران می خواهد هر چه سریعتر آنها را آزاد کند.

او افزود این سه گردشگر در حال کوهنوردی بودند اما متاسفانه ظاهرا از خطوط مرزی علامت گذاری نشده عبور کردند.

شین باور، سارا شورد، و جاش فتال در 31 ژوئیه گذشته با عبور از مرز مریوان وارد خاک ایران شدند.

مقام های ایران گفته اند این سه نفر که دانشجو هستند بطور غیرقانونی وارد ایران شده و جاسوس هستند.

آقای متکی نیز که در یک کنفرانس مطبوعاتی صحبت می کرد گفت محاکمه سه شهروند آمریکایی که با "اهداف مشکوکی" وارد ایران شده بودند توسط سیستم قضایی ایران صورت می گیرد و حکم آنان در ادامه صادر می گردد.

خانواده های این سه نفر اتهامات یاد شده را رد کرده می گویند آنها بطور اشتباهی وارد ایران شده اند.

خبر دستگیری سه گردشگر آمریکایی ابتدا از سوی مقام های کردستان عراق اعلام شد و بعد از آن شبکه تلویزیونی عرب زبان العالم، متعلق به دولت ایران خبر دستگیری آنان را تایید کرد.

پس از تایید خبر این دستگیری توسط دولت ایران، وزارت خارجه آمریکا از دولت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در تهران است خواست با مقامهای ایران تماس گرفته و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کند.

در ماه سپتامبر گذشته برای اولین بار به دیپلمات های سفارت سوئیس در تهران که حافط منافع آمریکا در ایران است اجازه داده شد با این سه نفر که در بازداشت هستند ملاقات کنند. در همین حال مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا علاوه بر درخواست آزادی این سه نفر خواهان آزادی سایر شهروندان آمریکایی که در ایران زندانی هستند شد. دولت باراک اوباما همچنین خواهان این شده که ایران در مورد تعیین سرنوشت رابرت لوینسون، مامور سابق پلیس فدرال آمریکا که گفته می شود در جزیره کیش مفقود شده، به طور صادقانه همکاری کند.

مقام های ایرانی از علت سفر و سرنوشت آقای لوینسون ابراز بی اطلاعی می کنند.

مطالب مرتبط