کروبی خواستار استعفای محمد یزدی شد

مهدی کروبی
Image caption آقای کروبی می گوید که آقای یزدی در شان یک عضو شورای نگهبان عمل نمی کند

در پی حمله شدید محمد یزدی دبیر مجلس خبرگان و عضو شورای نگهبان به مهدی کروبی، این روحانی اصلاح طلب می گوید که آقای یزدی بهتر است از مسئولیت های مهم حکومتی اش کناره گیری کند.

آیت الله محمد یزدی که برای هشت سال رئیس قوه قضاییه ایران بود و از چهره های تندروی محافظه کار شناخته می شود روز دوشنبه در جمعی از مبلغان مذهبی در شهر قم شدیدا به مخالفان تاخته و گفته بود که "نظام با هیچ کس شوخی ندارد" و اجازه نمی دهد کسی در برابرش بایستد.

وی در اشاره به آقای کروبی که دولت محمود احمدی نژاد را نامشروع می داند و در ماه های پس از انتخابات به یکی از برجسته ترین روحانیون مخالف بدل شده است گفت: "من ناراحتم، شخصیتی که لباس روحانیت بر تن دارد، امروز به عنوان یک جوک در جامعه مطرح شده است و به او شیخ اصلاحات هم می‌گویند، چه کسی این شخصیت را تزلزل داده است، در همین سفر اخیر وی به قم اگر از او مراقبت نمی‌شد معلوم نبود چه اتفاقی برایش می‌افتاد."

آقای کروبی روز سه شنبه در نامه ای که در وبسایت حزب اعتماد ملی، "تغییر"، منتشر شد در مقام پاسخگویی به آن سخنان برآمد.

آقای کروبی خطاب به محمد یزدی نوشته است که از روی "ناآگاهی" حرف می زند و اینکه منابع خبری اش به او اطلاعات غلط می دهند که باعث شده این "توهم" برایش ایجاد شود "که فضای سیاسی کنونی جامعه و وقایع صورت گرفته در آن به مثابه جوک و شوخی است."

او درباره آنچه که در جریان سفر به قم هنگام توقف در یک قهوه خانه در 20 کیلومتری قم بر او گذشت می نویسد: "کاش منابع به اصطلاح اطلاعاتی شما حضور داشتند و استقبال مردمی که در آنجا بودند و یا عبور می کردند را می دیدند."

او همچنین به "اعمال زشت و ناپسند یک مشت تندرو اجیر شده در نیمه های شب" اشاره می کند که ظاهرا همان کسانی هستند که آقای یزدی می گوید نمی داند اگر مراقبت از آقای کروبی نبود "چه بر سر" او می آوردند.

او همچنین نوشت چرا اگر سخنان او را قبول ندارد از طریق قانون وارد نمی شود و افزود: "چرا از طریق یک مشت اجیر کرده در نیمه های شب موجب آزار و اذیت همسایه ها و ساکنان آن محل می شوید؟ این است عملی که از آن به افتخار یاد می کنید که اگر کروبی محافظ نداشت چه ها بر سر می آمد؟ این بود کلامی که در ابتدای انقلاب به مردم وعده داده بودیم؟ شان شما که عضو شورای نگهبان هستی کجاست؟".

آقای کروبی در جایی از نامه اش به نقل از مرتضی الویری از چهره های اصلاح طلب که در دوره هشتم انتخابات مجلس رد صلاحیت شد می نویسد که پس از مطرح کردن مساله رد صلاحیت، از آقای یزدی عضو آن شورا پاسخ شنیده بود که "مگر شما برای مجلس ثبت نام کرده و کاندیدا شده بودید."

Image caption آیت الله یزدی از حامیان صریح اللهجه حکومت است

او همچنین گفت شنیده است که آقای یزدی بعد از پایان دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی در سال 1376 زمانی که زمزمه های رفع محدودیت دوره برای رئیس جمهور شنیده می شد، به او پیام داده است که "بیایید و شما ریاست قوه قضاییه را بر عهده بگیرید و برای اینکه تلقی و تعبیر بدی هم پیش نیاید من به عنوان معاون شما در این قوه خدمت خواهم نمود."

او در پایان این نامه ضمن اشاره به "بیماری و کهولت سن" آقای یزدی خواستار استعفای او شد: "لذا با استناد به نکته اول که شما به عنوان عضو برجسته و تاثیرگذار شورای نگهبان تا این حد ناتوان در اداره امور مربوط و حوزه وظایف خود بودید که از کاندیداتوری چهره شناخته شده ای مانند الویری اظهار بی اطلاعاتی نمودید، و در روزگار نه چندان دور در پایان دوره هشت ساله شخصی (هاشمی رفسنجانی)، به وی پیشنهاد ریاست بر جایگاه خود را می دهید و اکنون بدترین ناسزاها را به وی ارزانی می دارید. خواهشمندم از من به عنوان یک هم لباس این تذکر را پذیرفته و از منصب و مسئولیت های خود کناره گیری نموده تا تحت فشار و از روی بی اطلاعی و ناچاری سخنی ناثواب نزنید."

آقای یزدی پس از آنکه اکبر هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه 26 تیر ماه به نوعی خواستار کنار آمدن با معترضان شد، شدیدا به او حمله کرد.

او روز دوشنبه در مورد آقای هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، گفت: "بنده در آخرین برخورد رسمی که در اجلاس اخیر خبرگان با آقای هاشمی داشتم به ایشان گفتم این تعابیری که دوستان به کار می برند مال مدرسه است، فاصله ای که الان شما در اثر نامه و برخوردتان با رهبری گرفته اید، از شما توقع داریم این فاصله را کم کنید و مثل گذشته باشید."

او در سخنان تازه اش در قم میرحسین موسوی را نیز هدف قرار داد و گفت: "ایشان چه افتخاری همراه خودش دارد؟ در دوره نخست وزیری همه می دانند که وضعیت فکری اش چگونه بود."

هشدار او به مخالفان چنین بود: "نظام جمهوری اسلامی با هیچ کس شوخی ندارد و آنقدر محکم هست که هر کس که در برابرش بایستد عقب زده می شود و هر چه بیشتر بایستد بیشتر عقب زده می شود."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست