اتهام تازه رسانه ای؛ توهین به رییس جمهوری

سایت الف و جهان نیوز
Image caption انتقاد از رییس جمهوری؛ دلیل اعلام جرم دادستانی علیه دو سایت نزدیک به اصول گرایان

ایجاد محدودیت رسانه ای در ایران ابعاد تازه ای پیدا کرده و به نظر می رسد فشار موجود در این فضا گریبان برخی رسانه های اصول گرای منتقد دولت را هم گرفته است.از سوی دیگر هم، دیدار های پر حاشیه اخیر معاونت مطبوعاتی وزرات ارشاد از روزنامه ها، واکنشهای منفی فراوانی را در محافل رسانه ای ایجاد کرده و بر فشارهای موجود افزوده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از اعلام جرم دادستانی تهران علیه سایت ها ی اینترنتی " الف" و "جهان نیوز" خبر داده است.

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران دوشنبه شب(23 آذرماه) اعلام کرده بود که این دو سایت با انتشار گزارش هایی به رییس جمهوری توهین کرده اند.

در گزارش روابط عمومی دادسرای تهران جزییات ومصادیق این توهین عنوان نشده اما نوشته شده، با شکایت مدعی العموم، برای این دو سایت پرونده ای تهیه شده و برای رسیدگی به یکی از شعب تحقیق دادسرای عمومی تهران ارجاع شده است.

مدیریت سایت الف بر عهده احمد توکلی، رییس مرکز پژوهشهای مجلس ایران است. سایت جهان نیوز نیز از سایتهای اینترنتی نزدیک به جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است.

جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، تشکلی اصول گراست که توسط علیرضا زاکانی ، عضو سابق شورای مرکزی 11 نفره جبهه متحد اصولگرایان، تاسیس شده است.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومي و انقلاب تهران پيش از اين هشدار داده بود با کساني که به روساي سه قوه و مقامات کشور توهين کنند، برخورد خواهد شد.

پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری اعمال محدودیت ها بر رسانه ها و اخبار از سوی دولت محمود احمدی نژاد شدت گرفت و نهاد های امنیتی به شیوه هایی از جمله احضار روزنامه نگاران به دستگاه های امنیتی و نظارتی، کنترل در حین چاپ و یا پیام های تلفنی متوسل شدند.

تا کنون برخوردهایی از این دست عمدتا با مطبوعات و رسانه های اصلاح طلب انجام می شد و اعلام جرم دادستانی تهران علیه سایت های الف و جهان نیوز که اصول گرا اما منتقد دولت آقای احمدی نژاد محسوب می شوند، اقدامی تازه به نظر می رسد.

مسعود بهنود، روزنامه نگار مقیم لندن این اقدام دادستانی را از دو بعد مورد بررسی قرار داده و در گفتگو با بی بی سی می گوید، اگر نیمه پر را ببینیم این اقدام می تواند در جهت ایجاد امنیت خاطر در فضای اینترنتی و بازدارندگی افراد از وارد کردن تهمت و افترا باشد اما در صورت توجه به نیمه خالی به نظر می رسد که سابقه امر نشان می دهد که این تصمیم گیریها سیاسی است و بر اساس عدالت خواهی و امنیت طلبی نیست.

آقای بهنود می گوید دولت ایران افشاگری های این سایت ها و انتشار گزارشهایی که مبنای آماری دارد را تحمل نخواهد کرد.

مسعود بهنود همچنین می گوید، در حالی که برخی سایتهای طرفدار دولت در فضای اینترنت اتهامات تندی به افراد وارد می کنند و برخوردی هم با آنها صورت نمی گیرد ،این اقدام دولت تردید بر انگیز است.

حسین باستانی، روزنامه نگار مقیم پاریس نیز در گفتگو با بی بی سی گفت که معتقد است حساسیت روی مطالبی که حتی رسانه های محافظه کار بر علیه دولت مطرح می کنند موضوع تازه ای نیست. او با اشاره به توقیف موقت خبرگزاری فارس گفت اینکه با دو سایت اصول گرا به طور همزمان برخورد می شود و دلیل این برخورد هم صراحتا توهین به رییس جمهور عنوان می شود، کم سابقه است.

به گفته آقای باستانی، دولت آقای احمدی نژاد مایل نیست به خاطر عملکرد بخشی از بدنه خود ( رسانه های محافظه کار) هزینه بپردازد چون در حقیقت عمده افشاگریها در مورد آنچه در داخل دولت اتفاق می افتد در رسانه های محافظه کاران منعکس می ود.

"سیاه ترین روزهای مطبوعات ایران"

در واکنش به فضای پرتنش رسانه ای در ایران انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران در بیانیه ای روزهای حاضر را سخت ترین و سیاه ترین روزها برای آزادی مطبوعات در ایران عنوان کرده و وضع موجود را به شدت ناگوار و تاسف بار خوانده است.

محمد رضا زهدی، نایب رییس این انجمن در ایران به بی بی سی گفت ، در سه دهه گذشته هیچوقت فشار بر مطبوعات به اندازه امروز نبوده و فعالیت روزنامه نگاران تا این حد محدود نشده بوده است.

در بیانیه انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ضمن انتقاد از زندانی بودن روزنامه نگاران تاکید شده که رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی تنها در محاکم کیفری استان و با حضور هیات منصفه و به صورت علنی ممکن است و توقیف مطبوعات توسط هیات نظارت بر مطبوعات با قانون اساسی مغایرت دارد.

اعضای انجمن دفاع از آزادی مطبوعات تهدیدهای مستقیم و غیر مستقیم روزنامه نگاران را به شدت محکوم کرده و صاحبان قدرت را در جمهوری اسلامی به رعایت معیارهای جهان شمول درمورد آزادی مطبوعات و احترام به قانون اساسی فرا خوانده اند.

عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی و احمد زید آبادی از اعضای شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در بازداشت به سر می برند.

رفتار های نا متعارف و تشدید فشار

در همین حال، برخی منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان در ایران گزارش داده اند محمد علی رامین معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد که در ادامه بازدیدهایش از تحریریه روزنامه های مختلف به روزنامه فرهیختگان رفته، در پاسخ به اعتراض کارکنان این روزنامه به وضعیت حاکم بر مطبوعات، آنها را "دلقک" خطاب کرده است. منابع خبری رسمی در ایران در این مورد گزارشی منتشر نکرده اند و آقای رامین نیز تا کنون واکنشی به آن نشان نداده است.

رضا نوربخش، سردبیر روزنامه فرهیختگان، 13 مردادماه در دفتر این روزنامه دستگیر شد و ساسان آقایی و مسعود باستانی از اعضای تحریریه این روزنامه نیز در بازداشت به سر می برند.

به گفته ناظران، این نخستین بار نیست که رفتار و گفتار آقای رامین در این بازدیدها واکنش ایجاد می کند و اعتراض منتقدان را بر می انگیزد. او پیشتر در دیدار از روزنامه های جهان اقتصاد، اعتماد و خبر نیز سخنانی را مطرح کرده بود که در محافل رسانه ای واکنش های فراوانی را به دنبال داشت.

حسین باستانی، روزنامه نگار مقیم پاریس در این باره به بی بی سی گفته با وجود روزنامه نگاران حرفه ای که کنترل فضای افکار عمومی را در دست دارند و در سایت ها و سایر رسانه های اینترنتی خود به انعکاس این موارد می پردازند، بیان چنین سخنانی خطاب به روزنامه نگاران، بدون هزینه نخواهد بود.

مطالب مرتبط