معترضان: اگر خمینی زنده بود، با ما بود

دانشجویان دانشگاه علم و صنعت
Image caption دانشجویان معترض شعار می‌دهند: "اگر امام زنده بود، شک نکنید با ما بود"

در حالی که حامیان دولت ایران مخالفان را به اهانت به آیت الله خمینی متهم می کنند، رهبران و احزاب اصلاح طلب و دانشجویان معترض می گویند که در جهت تحقق آرمان های آیت الله خمینی مبارزه می کنند.

حزب مشارکت ایران اسلامی روز سه شنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) اطلاعیه ای صادر کرده و در آن با تأکید بر "هویت خط امامی" خود نوشته است که خواسته امروز معترضان، تحقق "میزان رأی ملت" و "جمهوری اسلامی، نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر" است.

این دو عبارت از معروف ترین گفته های آیت الله خمینی است که در طول دهه های اخیر، بارها و بارها در تبلیغات رسمی جمهوری اسلامی تکرار شده است.

جبهه مشارکت در بیانیه خود به هواداران جنبش اعتراضی موسوم به "جنبش سبز" هشدار می دهد که باید هوشیار باشند و به شکل "مسالمت آمیز و قانونی" به مقاومت خود ادامه دهند.

در بیانیه جبهه مشارکت آمده که "خواست اصلی جنبش"، تحقق "آرمان اصلی امام و انقلاب اسلامی"، یعنی "تحقق بدون تنازل قانون اساسی است".

جبهه مشارکت در بیانیه خود از درخواست مجمع روحانیون مبارز و رهبران مخالفان دولت برای صدور مجوز راهپیمایی در اعتراض به "هتک حرمت" آیت الله خمینی حمایت کرده است.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و مجمع روحانیون مبارز (که محمد خاتمی دبیرکل آن است) از وزارت کشور ایران خواسته بودند که برای راهپیمایی علیه عملکرد صدا و سیما در پخش تصاویر اهانت آمیز نسبت به آیت الله خمینی، مجوزی صادر کند.

استاندار تهران روز سه شنبه گفت که تنها احزاب می توانند درخواست مجوز راهپیمایی ارائه دهند و درخواست مجمع روحانیون مبارز در وزارت کشور در حال بررسی است.

مرتضی تمدن گفت که این درخواست در کوتاه ترین زمان ممکن بررسی و نتیجه آن اعلام خواهد شد، اما در عین حال تأکید کرد که باید جلوی به هم خوردن آرامش جامعه را گرفت و به هنگام بررسی درخواست صدور مجوز راهپیمایی، به "ضرورت ها" و "اهداف" توجه داشت.

ادامه اعتراض های دانشجویی

این در حالی است که ویدیوهای منتشر شده در سایت یوتیوب نشان می دهد که در روز سه شنبه هم دانشجویان معترض، دست کم در دو دانشگاه تهران تجمع و راهپیمایی برگزار کرده اند.

در تعدادی از این ویدیوها، دانشجویان در دانشگاه آزاد تهران واحد جنوب دیده می شوند که علیه دولت و صدا و سیما شعار می دهند.

این دانشجویان همچنین فریاد می زنند: "اگه امام زنده بود، شک نکنین با ما بود" و "اونی که تقلب کرده، عکس ها رو پاره کرده".

مشابه همین شعارها در ویدیوهایی که از تجمع و راهپیمایی دانشجویان معترض در دانشگاه علم و صنعت منتشر شده هم شنیده می شود.

این دانشجویان که ظاهرا در اعتراض به بازداشت کامران آسا، برادر کیانوش آسا (یکی از کشته شدگان اعتراضات پس از انتخابات) تجمع کرده بودند، از جمله شعار می دهند: "خمینی کجایی؟ موسوی تنها شده".

کیانوش آسا دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی پتروشیمی دانشگاه علم و صنعت بود.

مطالب مرتبط