شهردار تهران در کپنهاگ

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران روز دوشنبه وارد کپنهاگ شد. شهردار تهران برای شرکت در "اجلاس تغییرات اقلیمی برای شهرداران" که همزمان با اجلاس تغییرات اقلیمی در دانمارک برگزار می شود به این کشور دعوت شده است.

تاکنون شهرداران بیش از هشتاد شهر عمده جهان برای شرکت در این اجلاس، وارد کپنهاگ شده اند. هدف از این اجلاس که به ابتکار شهرداری کپنهاگ برگزار می شود، تاکید بر نقشی است که شهرداری ها در مقابله با تغییرات اقلیمی در جهان دارند. هم اکنون بیش از نیمی از مردم جهان در شهرها زندگی می کنند و بیش از هشتاد درصد دی اکسید کربن موجود در جهان، در شهرها تولید می شود. به همین دلیل شهرداری کپنهاگ معتقد است مقابله با تغییرات اقلیمی در غیاب مدیریت شهری مناسب، ناممکن خواهدبود.

محمد باقر قالیباف، روز گذشته در مرکز صنایع دانمارک باسرمایه گذاران و مدیران صنایع این کشور دیدار کرد. روزنامه برلینسکه تیدنه به نقل از پیتر تاگسن، مدیر فروش مرکز صنایع دانمارک نوشته این دیدار به "درخواست شهردار تهران" و برای آشنایی با صنایع مرتبط با شهرسازی انجام شد.

این روزنامه دانمارکی، علاقه شهردار تهران به دیدار با صاحبان صنایع دانمارک را فرصتی مناسب دانسته برای انعقاد قرارداد های سودآور در حاشیه کنفرانسی که برای مقابله با تغییرات اقلیمی در کپنهاگ در حال برگزاری است. به نوشته برلیسنکه تیدنه، شهردار تهران علاقمند به آشنایی با محصولات سبز و الگوهای توسعه پایدار در زمینه شهرسازی است.

مرکز صنایع دانمارک، پیشتر در وبسایت خود از یازده هزار شرکتی که عضو این مرکز هستند خواسته بود از فرصت موجود برای معرفی محصولات خود به شهردار تهران استفاده کنند. مرکز صنایع دانمارک به اعضای خود توصیه کرده بود برای "معرفی تولیدات خود و آشنا شدن با افراد صاحب نفوذ در بزرگترین کشور خاورمیانه" در این جلسه حاضر شوند.

به گزارش رسانه های دانمارک، آقای قالیباف خواهان آشنایی با محصولات شرکت های دانمارکی در زمینه فاضلاب، تصفیه آب، حمل و نقل شهری و مترو، ساخت و ساز پایدار در مناطق شهری، مبارزه با آلودگی در فضاهای شهری و تعمیر و نگهداری است.

به گفته روابط عمومی شهرداری تهران، آقای قالیباف در این نشست گفته است او به توسعه کشورهای حوزه اسکاندیناوی و خصوصا دانمارک احترام می گذارد و معتقد است این نگاه می تواند زمینه مناسبی برای برقراری ارتباط موثر با شهرداری تهران باشد.

شهردار تهران، روز دوشنبه از متروی کپنهاگ نیز بازدید کرده و به گزارش وبسایت روابط عمومی شهرداری تهران (سما)، گفته است تهران آمادگی ارائه تجربیات خود در حوزه توسعه قطارهای زمینی و زیرزمینی را به مدیریت شهری کپنهاگ دارد.

مطالب مرتبط