بررسی روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 25 آذر

تیترهای اول

"لغو نشست 1+5 درباره ايران" خبری است که دنیای اقتصاد در بالای صفحه اول خود نقل کرده، خراسان نوشته "نشست۱+۵ برای تحریم ایران به دلیل مخالفت چین به بعد از سال نو میلادی موکول شد"، "لغو نشست پنج به اضافه یک درباره ایران" عنوان اصلی فرهیختگان است و ابرار از قول رییس سازمان انرژی اتمی نوشته "شرایط ما درباره تامین سوخت تغییری نکرده است".

جوان با تیتر "لوایح دوقلو برای جنگ سایبر با ایران" از تصمیم های مجلس آمریکا خبر داده و جمهوری اسلامی به نقل از آیت الله خامنه ای در دیدار با رهبران حماس نوشته "اگر رژيم صهيونيستي جنگ ديگري را آغاز کند شکست سختي خواهد خورد" جام جم از همین دیدار نقل کرده "ایران در مساله فلسطین کوتاه نخواهد آمد" و کیهان همین خبر را با تیتر "شکست سنگین صهیونیست ها در جنگ آینده" نقل کرده است.

ایران روزنامه دولت در خبر اصلی خود نوشته "مترو کلانشهرها در دولت دهم به کار می افتد" ابتکار با قراردادن عدد " 250 هزار میلیارد تومان" در بالای صفحه اول خود از ارزش دارائی های دانشگاه آزاد خبر داده و جهان صنعت از قول یک اقتصاددان حامی دولت نوشته "درآمدهای نفتی صرف ناکارآمدی ها می شود".

"حفاظت از راه امام حتما نیاز به راهپیمائی ندارد" به نقل از دولتمردان تیتر اول اسرار است، آفتاب یزد از قول عماد افروغ اصولگرا نوشته "برخي پرونده تشكيل داده و خودشان هم حكم صادر مي‌كنند"، مردم سالاری از " تحريف سخنان آيت الله هاشمي رفسنجاني در مشهد" خبر داده و رسالت از زبان مدیر این روزنامه نوشته "حمله به اسطوره های انقلاب به نام میرحسین ثبت می شود".

گزیده مقالات

هیچ معجزه ای نیست

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد به مساله به تعویق افتادن تصمیم گیری کشورهای پنج به اضافه یک اشاره کرده و نوشته تعويق اين‌گونه مذاكرات را نمي‌توان رخدادي استراتژيك به شمار آورد. تنها فايده چنين تعويق‌هايي، ايجاد فرصت‌هاي تازه براي ايران است كه تدابيري تازه براي دفع فشار بازيگران جهاني بينديشد.

در ادامه این مقاله آمده در يك دهه‌اي كه از كشمكش ايران و غرب بر سر پرونده هسته‌اي مي‌گذرد، طرفين منازعه، تقريبا همه برگ‌هاي خود را رو كرده‌اند و اكنون ديگر نمي‌توان منتظر ابتكارات بزرگ و تعيين‌كننده نشست.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد آنچه كه ايران مي‌تواند در اين فرصت‌ها انجام دهد، به درستي معلوم نيست و از ديپلمات‌هاي ايراني انتظار هيچ معجزه‌اي نمي‌توان داشت؛ اما اين به معناي پايان تلاش‌هاي تهران نيست. ايران دست‌كم دو كار نيمه‌تمام منطقه‌اي و جهاني برای گسترش روابط با این کشورها دارد كه زمان‌هاي تعليق مذاكرات، فرصتي مناسب براي پيگيري آنها است.

برق اتمی فعلا نیست

مردم سالاری نوشته نيروگاه بوشهر نيز از آن جمله مسائلي است که گويا قرار نيست پرونده اش ختم شود و روس ها به تعهداتشان در اين خصوص عمل کنند. آخرين خبرها حکايت از آن دارد که فعلا نبايد منتظر توليد برق از اين نيروگاه بود. اگرچه رئيس سازمان انرژي اتمي دیروز اعلام کرد: به زودي مردم اخبار خوبي درباره راه اندازي نيروگاه بوشهر خواهند شنيد.

به گزارش این روزنامه علي اکبر صالحي بخش عمده تاخير در راه اندازي اين نيروگاه را مسائل فني و تجهيزاتي عنوان کرد و با بيان اينکه البته برخي از آنها ريشه سياسي نيز دارد،گفت : عمده مباحثي که در يک ماه اخير در اين باره رخ داد به مصاحبه چندي پيش وزير انرژي روسيه برمي گردد که وي در پاسخ به سوالي درباره احتمال توليد برق از نيروگاه بوشهر تا آخر سال ميلادي يعني تا دو هفته آينده گفته بود اين اتفاق رخ نخواهد داد و البته از اول نيز قرار نبود تا دو هفته آينده برق از نيروگاه بوشهر توليد شود .

حمله به عراق برای چه؟

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به گفته های نخست وزیر سابق بریتانیا درباره حمله نیروهای آن کشور به عراق نتیجه گیری کرده که حمله عراق به ایران هم برنامه ریزی شده غرب بود و در پایان آن جنگ چون بخش هاي نامكشوف و اسرار ناگفته اي مانده بود، همان قدرتها كه صدام را مامور جنگ عليه ايران كردند، جز انهدام اسناد و مدارك و نابودي كامل ماشين جنگي عراق چاره اي نداشتند.

به نظر این روزنامه اگرچه پرونده صدام بسته شده است ولي حاميان ديروز وي اكنون براي جلوگيري از خارج شدن مديريت عراق از اراده خود به باقيمانده هاي حزب بعث و گروه هاي تروريستي استعمار ساخته اي همچون القاعده متوسل شده اند. آنها مي دانند كه در فضاي امن عراق آنچه رخ خواهد داد به زيان بيگانگان و جنگ افروزان است . به همين جهت تروريسم را تقويت مي كنند تا مانع اين رويداد شوند.

کدام راه امام

رسالت در تائید تصمیم دولت برای ندادن مجوز راه پیمائی به مجمع روحانيون مبارز برای برگزاری راه پیمائی اعتراض به توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی نوشته راه امام کدام است؟ ياد او و تجليل از او چگونه انجام مي شود؟ 6 ماه است که از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري مي گذرد. در اين6 ماه امنيت ملي و اقتدار نظام به خاطر عدم پذيرش راي ملت توسط مجمع روحانيون مبارز در معرض تهديد قرار گرفته است!6 ماه است شکست خوردگان در انتخابات - کساني که مردم فقط راي اعتماد خود را از آنها دريغ کردند- به معارضه با نظام پرداخته اند!

سرمقاله رسالت اشاره کرده که گروه هائی مانند مجمع روحانیون مبارز شش ماه است براي ارتش رسانه اي دشمن تفنگ و فشنگ تهيه مي کنند و مي خواهند چيزي را که آنها در خصوص اتهام نقض حقوق بشر و نقض آزادي هاي فردي تقاضا دارند اينها با زبان وقلم و عمل خود به ثمن بخس اثبات کنند!

به نوشته سردبیر رسالت روز قدس و روز13 آبان و روز16 آذر به خيابانها مي آيند. اسلام را از جمهوري اسلامي حذف مي کنند دم از جمهوري ايراني مي زنند اسرائيل و آمريکا را از شعار مرگ بر آمريکا و اسرائیل حذف می کنند کدام راه امام.

آفریقائی می شویم

روزنامه های اقتصادی امروز صبح سخنان تازه جمشید پژوهان رییس شورای دولتی رقابت را با اهمیت دیده اند که ضمن تاکید بر این که ممکن است از سمت خود استعفا بدهد از برنامه های دولت و از جمله واردات انتقاد کرده و وضع آینده اقتصاد کشور را فاجعه آمیز خوانده .

جهان صنعت از مباحثه جمشید پژوهان و یک استاد دانشگاه دیگر در شبکه تلویزیونی کشورخبر داده که در آن جا این اقتصاددان نزدیک به دولت احمدی نـگراني‌هاي خود را از وضعيت اقتصادي كشور بيان کرده و گفته تا كي مي‌توانيم فقط بخريم و به اين اقـتـصـاد بـدهـيم؟ خـطر تبديل شدن به وضعي شبيه كـشـورهـاي آفـريـقـايـيكـه بـراي غـذاي خود به دنبال كاميون‌هاي سازمان ملل مي‌دوند بيخ گوش ماست

به نوشته این روزنامه در همین مناظره تلویزیونی محسن رنــانـي استاد دانشگاه اصفهان به مهمترين استدلال طرفداران طرح تحول اقتصادي در خصوص تبديل ايران به بزرگترين مـصـرف‌كـنـنده انرژي در جهان اشاره كرد و گفت كاملا درست است. ولي ما حدود 20 مقام اولي ديگر مانند فرار مغزها، فضاي كسب و كار، مرگ و مير جاده‌اي و ... هم داريم. چرا اصلاح را از مصرف انرژي آغاز مي‌كنيم كه حساس‌ترين جراحي در كـشـور اسـت.

نشاط کجاست در صنعت

ابتکار در سرمقاله خود پرسیده اقتصاد ايران در چه شرايطي قرار دارد؟ رکود يا رونق و رشد. برخي از کارشناسان مي گويند اقتصاد ايران در آستانه رکود است. واقعيت هاي حاکم بر جامعه و آمارهاي دولتي مانند آمارهاي بانک مرکزي نيز با سخناني که از رکود مي گويد، مي خواند. نمايندگان مجلس نيز نگران شده اند و با استفاده از اهرم استيضاح بر آنند که جلوي اتفاق شوم رکود را بگيرند.

به نوشته این مقاله به تازگی رئيس اتاق بازرگاني تهران از وجود رخوت در صنعت ايران خبر داد و گفت: «ممکن است در برخي واحدها که عمدتا واحدهاي بزرگي هستند رشد اقتصادي داشته باشيم اما آن چه که روشن است اين است که کل فضاي توليد وصنعت کشور در نشاط به سر نمي برد و واحدهاي توليدي ما با مشکلات زيادي روبرو هستند و آسيب هايي ديده اند که توجه ويژه اي مي طلبد.

در مقاله ابتکار به جلسه اتاق تهران با وزیر صنایع اشاره شده که نماینده دولت آن را ناتمام گذاشت و بیرون آمد همان جا که يکي از اعضا اتاق تهران از وزير صنايع خواست که وجود بحران در صنعت را باور کند، و نسبت به آمار ارائه شده توسط بخش خصوصي بدبين نباشد و آن را غلط قلمداد نکند. اين شکاف در ديدگاه را پرکنيد تا بتوانيم قبل از بروز مشکل از آن پيش گيري کنيم. آمار غلط سرمايه گذاران را به اشتباه مي اندازد.

کودکان کار خیابانی

جهان صنعت در سرمقاله خود با اشاره به قوانینی جهانی که کار کشیدن از کودکان را ممنوع می کند نوشسته کودکان کار خیابانی که نماد استثمار انسانیت توسط افرادی سودجو و بی‌شناسنامه است، علاوه بر آشفتگی‌های شهری و اقتصادی، تبعات اجتماعی وحشتناکی را برای هر جامعه‌ای در پی دارد.

به نوشته محمد رضا طهماسبی پور در این مقاله سال‌ها پیش مسوولان اعلام کردند که کودکان کار خیابانی ساماندهی می‌شوند و در این راستا طرح‌های مقطعی برای جمع‌آوری و ساماندهی این کودکان بی‌بضاعت و درمانده اجرا شد اما هیچ‌گاه این موضوع به نتیجه واقعی و ختم این ماجرا منتهی نشد.

سرمقاله جهان صنعت چنین پایان می گیرد بسیار تاسف‌انگیز است زمانی که پشت چراغ قرمز ایستاده‌ای و دختری جوان همراه با چند کودک به صورت گروهی مشغول پاک کردن شیشه خودروها، اسپند دود کردن یا فروش فال هستند و با نگاهی ملتمسانه درخواست همان نقدینگی را دارند که می‌گویند این روزها در اقتصاد ایران به شدت افزایش داشته است!