لاریجانی خواستار عدم ورود اختلافات سیاسی به صحنه عاشورا شد

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران
Image caption علی لاریجانی گفت عاشورا صحنه طرح "مسائل خرد" نیست که آشکارا اشاره ای به اعتراضات بود

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، خواستار آن شده است تا "درگیری های جریان ها" که آنها را "مسائل خرد" توصیف کرد وارد صحنه عزاداری های ماه محرم نشود.

این درخواست در حالی مطرح می شود که با نزدیک شدن ماه محرم - 27 آذر ماه - که ده شب اول آن به مناسبت شهادت امام سوم شیعیان شب های عزاداری است و به تاسوعا و عاشورای حسینی ختم خواهد شد، بسیاری از معترضان در سطح وبلاگستان و شبکه های اجتماعی اظهار امیدواری کرده اند بتوانند از این موقعیت برای رساندن صدای اعتراض خود به گوش حکومت استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی لاریجانی روز سه شنبه در جمع مداحان گفت: "جلسات عزاداری ایام شهادت امام حسین، آوردگاه حزبی نیست، بلکه آوردگاهی برای بیداری است."

او خواستار عدم ورود "مسائل فردی و درگیری های افراد و جریان ها" در جریان عزاداری عاشورا شد و گفت: "این صحنه ها صحنه عاشورا نیست، بلکه صحنه ای، عاشورایی است که با مشکلات اصلی دنیای اسلام در گیر باشیم."

آقای لاریجانی شرایط امروز کشور را "بسیار پیچیده" با "فضای غبارآلود" توصیف کرد با این حال اظهار امیدواری کرد که این "مسائل خرد" با کمک آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی حل شود.

او گفت: "ما نمی گوییم مباحث سیاسی در صحنه عزاداری نباشد بلکه باید با آداب خاص خود مطرح شود یعنی مسائل عمده ای که به آینده مسلمین و انقلاب اسلامی مربوط است نه مسائل خرد."

آقای لاریجانی که یک چهره محافظه کار و نزدیک به آیت الله خامنه ای است، در بحران سیاسی پس از انتخابات عمدتا از حمله به مخالفان خودداری کرده و خواستار برقراری آرامش شده است.

یکی از محورهای اصلی سخنرانی های آقای لاریجانی در ماه های اخیر حمله به آمریکا و سیاست خارجی آن کشور در قبال ایران بوده است.

او در سخنان تازه اش بار دیگر با انتقاد از اینکه آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تغییری در سیاست های خود در قبال مسلمانان نداده است، حتی از عزاداران حسینی خواست در این مراسم با آمریکا مخالفت کنند.

او گفت: "اینجا جای هوشیاری است و صحنه ای است که عاشوراییان باید صحنه را برای ملت روشن کنند. کسانی که حسینی هستند امروز باید برای مبارزه با آمریکا و دفاع از مردم فلسطین آماده شوند و همه یکصدا باشند که از ملت ایران و حقوق آن دفاع کنند."

مطالب مرتبط