دفاع رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از روسیه

صالحی
Image caption صالحی می گوید روسیه در بوشهر مسامحه نکرده است

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از واکنش منفی رسانه ها و بعضی از نمایندگان مجلس به سخنان وزیر انرژی روسیه درباره نیروگاه هسته ای بوشهر انتقاد کرد و گفت طرح این گونه مباحث بروز "جو بدبینی به روسیه" را به همراه داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای صالحی که با شبکه دو تلویزیون ایران صحبت می کرد خواستار "قضاوت منصفانه" در این باره شد. پیش تر سرگئی شماتکو، وزیر انرژی روسیه گفته بود راه اندازی نیروگاه بوشهر به علت مسائل فنی تا پایان سال ۲۰۰۹ صورت نخواهد گرفت. به گفته آقای صالحی از ابتدا هم قرار نبود تولید برق در نیروگاه بوشهر تا پایان سال جاری میلادی شروع شود. این در حالی است که پیش تر رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران با اشاره به این موضوع و تحویل ندادن موشک های اس ۳۰۰ روسی به کشورش گفته بود "افکار عمومی ایران نسبت به تعهد روس ها حساس است" و ابراز امیدواری کرد که روسیه "با توجه به برخی سوابق تاریخی" به نحوی عمل کند که این حساسیت بیشتر نشود. همزمان خبرگزاری ها از پذیرش استعفای محمد سعیدی، معاون بین الملل و امور مجلس سازمان انرژی اتمی ایران به وسیله آقای صالحی خبر داده اند. آقای سعیدی در پنج سال گذشته عضو ثابت گروه مذاکره کننده هسته ای ایران بوده است.

مسائل فنی

علی اکبر صالحی همچنین در سخنان خود بدون اشاره به زمان دقیق آغاز به کار نیروگاه بوشهر، ابراز امیدواری کرد این کار در ماه‌های آینده صورت بگیرد.

آقای صالحی گفت:" به زودی مردم اخبار خوبی درباره راه اندازی نیروگاه بوشهر خواهند شنید."

به گفته او تست‌های مهم نیروگاه بوشهر انجام شده و یک تست دیگر نیز در ماه‌های آینده انجام می شود تا رآکتور این نیروگاه سوخت گذاری شود.

آقای صالحی در سخنان خود "هرگونه مسامحه روس ها" را رد کرد و گفت ۲۵۰۰ کارشناش روس در نیروگاه بوشهر مشغول به کار هستند.

آقای صالحی علت اصلی تاخیر در افتتاح نیروگاه اتمی بوشهر را مسائل فنی عنوان کرد ولی نقش مسائل سیاسی را در اتمام این طرح رد نکرد.

آقای صالحی درباره طولانی شدن ساخت نیروگاه بوشهر گفت: "حقیقت این است که ساخت هر نیروگاه هسته‌ای به طور متوسط هشت سال و نیم طول می کشد . بطور مثال در برزیل نیروگاهی ۱۵ سال طول کشید ولی ما هنوز ۱۳ – ۱۴ سال است که درگیر ساخت این نیروگاه هستیم و این موضوع غیر عادی نسیت."

مطالب مرتبط