بررسی روزنامه های صبح تهران: پنجشنبه 26 آذر

تیترهای اول

آفتاب یزد در عنوان اصلی خود به عنوان سرنوشت يك وعده ديگر نوشته "نرخ سود بانكي؛ يك رقمي يا 25‌ تا 40‌ درصد"، خراسان در تیتر اول خود نوشته "سود 55 درصدی بانک های خصوصی"، جهان صنعت از قول نایب رییس مجلس نوشته "خواهش کردیم برنامه پنجم برسد نرسید" و دنیای اقتصاد خبر از "كاميابي دولت در چالش يارانه‌ها" داده است.

ابتکار با "بیانیه موسوی جرم مسلم است"، ایران و جوان با "سران فتنه به اندازه کافی در قوه قضاییه پرونده دارند"، جام جم با "سران فتنه از مدارای نظام سوء استفاده نکنند"، کیهان با "پرونده سنگین سران فتنه در دستگاه قضائی" سخنان رییس قوه قضاییه را علیه معترضان به نتیجه انتخابات در صدر گزارش های خبری خود منعکس کرده اند و رسالت از همین منبع نوشته "سران فتنه کار منافقین اوایل انقلاب را انجام می دهند".

"این فتنه برای اسقاط چند نظام توان داشت" تیتر اول ابرار است که از قول وزیر اطلاعات آمده، "روز اظهارات داغ سیاسی" عنوان اصلی تهران امروز است، روزنامه جمهوری اسلامی از قول هاشمی رفسنجانی نوشته "حفظ اصل ولایت فقیه و جایگاه رهبری از ضروریات است".

"موشک جدید ایران آزمایش شد" گزارش اصلی فرهیختگان است و "عزاداران حسيني در سراسر کشور هوشيار با شند" به نقل از اول بیانیه مجمع روحانیون مبارز تیتر اول مردم سالاری.

گزیده مقالات

حمله در دو همایش

تهران امروز نوشته برگزاري دو همايش جداگانه فرصتي فراهم كرد تا برخي چهره‌هاي سياسي مجالي پيدا كنند مسائل پس از انتخابات را مورد بررسي قرار دهند و مخالفان را به باد انتقاد بگيرند. همايش اول، همايش دادستان‌هاي كل كشور بود كه در آن چهره‌هاي حقوقي و قضايي تراز اول كشور حضور داشتند. همايش دوم همايشي كاملا سياسي بود كه نام پرطمطراقي داشت؛ «واكاوي ريشه‌هاي فتنه بعد از انتخابات.»

به نوشته این روزنامه رئيس قوه قضائيه كه در دوران مسئوليت خود كوشيده بود به صورت روشن و مصداقي در رابطه با اتفاقات پس از انتخابات سخن نگويد، در همايش دادستان‌ها به صراحت در رابطه با ميرحسين موسوي و مهدي كروبي موضع‌گيري كرد، و با لحني متفاوت گفت آن چه از تجاوز در بازداشتگاه‌ها گفتند همه كذب محض بود، آيا اشاعه اين امر ظلم نيست؟

قضا جدی باشد

کیهان در سرمقاله خود ضمن بر شمردن جايگاه علمي و درايت و عزم جدي رییس قوه قضاییه نوشته مسيري كه تاكنون اين قوه طي کرده جواب نمي دهد و بايد جديت تامي در اصلاح آن به خرج داده شود. انتظار مردم در سه حوزه مفاسد اقتصادي، سياسي و اجتماعي از دستگاه قضا جدي است.

به نظر کیهان قوه قضاييه هم مي تواند در اين شرايط با برخورد با مفاسد كلان اقتصادي و رانت خواران و ويژه خواران و با متجاوزان امنيت اجتماعي برخورد جدي کند و البته در اين ميان به اين نكته هم بايد توجه داشت كه دستگاه قضا در تمام اين مراحل مي بايست يك سيستم قوي و طراحي شده اطلاع رساني صحيح و بهنگام براي عموم مردم داشته باشد.

جرم سیاسی

رسالت در سرمقاله خود اظهارات صريح مقامات قضائي به خصوص ريییس اين قوه را در پي يک دوره تسامح و مماشات در موضوع نحوه برخورد با سران فتنه پس از انتخابات مهم دانسته و نوشته با انتصاب آيت الله لاريجاني به رياست قوه قضائيه و تغيير در برخي رويکردهاي دستگاه قضا، نظير نحوه پخش تلويزيوني دادگاه متهمان اخير و اظهارات برخي از مسئولان قضائي اين شبهه تقويت شد که قوه قضائيه در دوره جديد راهبرد نرمي در برخورد با سران فتنه پيش رو گرفته است.

نویسنده سرمقاله رسالت تاکيد بر موضوع سياسي برخي از جرائم و استدلالات حقوقي ايشان درباره رفتار مجرمانه سران فتنه طي چند ماه گذشته هشدار جدي به رهبران فرقه سبز محسوب مي شود که مماشات دستگاه قضا را مبني بر بي اطلاعي و يا ناآگاهي به موضوع جرائم سياسي تلقي نکنند. چرا که مي گويند خوبي که از حد بگذرد نادان خيال بد کند!

اطاعت از رهبری

کیهان خبر داده که حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی گفته وظيفه همه گروه هاي سياسي و مسئولان در مقطع كنوني بسيار سنگين است و به نظر مي رسد كه اين مسئوليت به فراموشي سپرده شده است زيرا آنگونه كه شايسته است با مشكلات برخورد نمي شود.

کیهان بر این خبر افزوده رهبر انقلاب طي 6 ماه اخير ضمن بزرگواري و سعه صدر و خيرخواهي براي برخي ياران سابق انقلاب، از آنها خواسته اند كه از فتنه طراحي شده توسط دشمنان اصلي انقلاب برائت جويند و خود را از بازي در زمين و نقشه دشمن كنار بكشند و به رأي ملت و قانون تن دهند. به گفته کیهان او همچنين تأييد كرده است كه زير سئوأل بردن انتخابات بزرگ ترين جرم بود.

کدام توهین است

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به جنجالی که هواداران دولت تحت عنوان مخالفت با هتک حرمت امام راه انداخته اند نوشته پاره کردن تصویر اهانت است یا وقتی یکی از حامیان دولت از منافق بودن موسوی می گوید و در نتیجه جوانان حق خواهند داشت بپرسند چرا رهبر فقيد انقلاب، حتي به اندازه يك جوان نتوانست موسوي را بشناسد و 8 سال در بالاترين سطح از او حمايت كرد؟

مثال دیگری که سردبیر آفتاب یزد آورده این است که چندي قبل، برخي رسانه‌هاي حامي دولت، سخنان يك سالخورده نه چندان تيزهوش را منتشر كردند كه در آن ادعا شده بود "دستور امام براي تاييد انتخابات تهران در مجلس سوم، متاثر از گزارش‌هاي غلط اطرافيان بوده است". اين سخن نيز كاري جز پاره‌كردن تصوير ذهني جوانان از امام نبود كه كاركرد آن، قطعا هزاران برابر بيشتر از عقده‌گشايي نسبت به تصوير كاغذي امام است.

سومین مثال مجتبی واحدی روحانی سالخورده ای است که مدافع انجمن حجتیه است اما به تازگی از رییس جمهور مدال عالی گرفته و همان کسی است که خدمات اين انجمن را كم نظير مي‌داند و در توجيه تضاد موضع خود با ديدگاه امام، مدعي شده كه به امام اطلاعات غلط مي‌دادند! در حالی که آیت الله خمینی آن انجمن را به "مار خوش‌خط و خال" تشبيه كرده و خطر آن براي اسلام و انقلاب را از بالاترين خطرها ‌‌دانسته است.

هاشمی برای سه دهه

رسول رضايي در سرمقاله تهران امروز نوشته اكبر هاشمي رفسنجاني مردي كه نام او با سه دهه تاريخ سياسي نظام جمهوري اسلامي عجين شده است، اين ايام روزگار سختي را سپري مي‌كند و بسياري را در انتظار گذاشته كه بالاخره موضع نهايي او درباره حوادث پرتلاطم سياسي كشور چه خواهد بود و رقباي سرسخت سياسي‌اش ‌، چگونه با او مواجهه خواهند شد.

به نوشته این روزنامه رقبا موفق شده‌اند با حملات تند به هاشمي رفسنجاني اختياردار دولت‌هاي نهم و دهم شوند و در ادامه گيرودار دعواهاي سياسي اكنون خيز ديگري را براي كاهش نفوذ يا حذف كامل رئيس سابق خود از عرصه رسمي سياست نظام جمهوري اسلامي برداشته‌اند. از ديد مخالفان هاشمي، هاشمي نه يك نام كه يك نماد و نشان است. نشاني از دو دهه سياست‌ورزي در عرصه سياسي ايران كه در يك دوره 16 ساله يعني طي سال‌هاي 1368 تا سال 1384 سكاندار مديريتي كشور بوده‌اند.

نویسنده سرمقاله تهران امروز تاکید کرده هاشمي رفسنجاني هم پدر معنوي تمام جريانات سياسي به شمار مي‌آيد كه در اين دوران ظهور كرده و پرورش يافته‌اند و حتي در چهار سال گذشته هم سعي در حذف دولت عدالت‌خواه احمدي‌نژاد داشته است. هم از اين رو بود كه احمدي‌نژاد در مناظره مشهور تلويزيوني‌اش با ميرحسين موسوي، رقيب واقعي خود را نه ميرحسين يا كروبي يا حتي محسن رضايي كه هاشمي رفسنجاني مي‌دانست..

هشدار جدی

هادی نژاد حسینیان در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به قراردادهای نفتی که دولت عراق مشغول امضای آن است نوشته با اجرای اين پروژه‌ها، ظرف سه تا چهارسال آينده، توليد نفت عراق 5/1 ميليون بشكه در روز اضافه خواهد شد. به دلیل آنکه بخشی از میادین نفت و گاز بین ایران با عراق مشترک است، اين خبر هشداری جدي برای مسوولان ایران است.

به نوشته معاون سابق وزارت نفت اگرچه مسووليت تامین منافع ملی در صنعت نفت و توسعه میادین نفت و گاز کشور بر عهده دولت است، ولي بررسي كارنامه 5 ساله دولت و مقايسه زمانی که صرف بررسي طرح‌هاي بزرگ و زيربنايي كشور مانند توسعه میدان مشترک پارس جنوبی شده با زماني كه صرف سفرهاي استاني و پيگيري پروژه‌هاي مربوط به آنها شده است، حكايت از آن دارد كه تجربه، دانش و علاقه دولت مناسب اجراي طرح‌هاي بزرگ كشور مانند توسعه عسلويه نيست.

نویسنده مقاله دنیای اقتصاد از مجلس خواسته موضوع توسعه میادین مشترک نفت و گاز عراق را با دقت پیگیری کرده و عملکرد دولت را در قبال آن رصد كند تا هرجا كه لازم باشد، با تصویب قوانین و بودجه مناسب دولت را در توسعه هر چه سریع‌تر میادین مشترک نفت و گاز یاری کند و هر جا اقتضا داشت، با نظارت دقیق و ارائه نظرات راهبردی، مشی دولت را در توسعه سریع میادین مشترک ترسیم و بر اجرای آن نظارت كند.

بیکاری در واقعیت و در آمار

ابتکار در سرمقاله خود نوشته طي چند ماه گذشته همواره از زبان دولتمردان خبر کاهش نرخ بيکاري را شنيده ايم اما زبان آمار و ارقام چيز ديگري مي گويند و حکايت از افزايش اين نرخ دارند. جميعت بيکار و خيل عظيم جوياي کار نيز نشان دهنده اين است که گويا برخلاف ادعاي مسئولين دولتي نرخ بيکاري نه تنها کاهش پيدا نکرده بلکه افزايش نيز داشته است.

به نوشته این مقاله صاحب نظران با رد ادعاي دولت ضمن اعلام رقم 17/72 درصد به عنوان نرخ بيکاري معتقدند دولت به جاي يافتن راهکاري براي حل اين مشکل با تغيير دادن مباني محاسبه نرخ بيکاري تنها صورت مسئله را پاک کرده است. در حالی که بيکار در اقتصاد به فردي گفته مي شود که در سن کار (15 تا 65 سال) و جوياي کار باشد اما شغل يا منبع درآمدي پيدا نکند.

در ادامه مقاله ابتکار آمده در کارزار انتخابات رياست جمهوري مسئولين دولت نهم با بيان اينکه در دولت محمد خاتمي نرخ بيکاري 13درصد بوده است اعلام کردند که آنها موفق شده اند اين نرخ را به زير 10 درصد کاهش دهند. اگرچه آمارهاي اعلام شده توسط مسئولين دولت نهم شايد روي کاغذ درست بود اما شواهد جامعه چيزي ديگري مي گفتند و مسئولين دولتي هم هيچگاه فاش نکردند که راز موفقيت آنها در کاهش نرخ بيکاري، تغيير شاخص هاي محاسبه بوده است و نه ايجاد اشتغال جديد.

برو مالزی و ترکیه و تایلند

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته تازگی‌ها هرگاه تصمیم می‌گیرم که دست زن و بچه را بگیرم و برای گشت و گذار به زاهدان و مشهد و هر جای دیگری از خاک پاک وطن مان برویم دوستان نصیحت می‌کنند که نرو! بعد خیرخواهانه نصیحت می‌کنند که به تایلند برو! بعضی دیگر پند و اندرز می‌دهند که به ترکیه یا مالزی یا هند بروم!

در ادامه این مقاله آمده من از علاقه‌ای که به فرهنگ وطنم دارم همیشه این حرف‌ها را از این گوش می‌گرفتم و از آن گوش به در می‌کردم اما تازگی‌ها با این حقوق اندکی که می‌گیرم در ناباوری تمام متوجه شدم که اساسا سفر به آن کشورها به‌صرفه‌تر است.

سرمقاله جهان صنعت نوشته داغ دلم تازه شد که هزینه تور گردشگری ترکیه با سه شب و چهار روز اقامت کمتر از 300 هزار تومان است و هزینه رفت‌وآمد و یک هفته اقامت در تایلند قریب به 600 هزار تومان است.