تاکید احمدی‌نژاد بر دستیابی همه کشورها به انرژی‌های غیرفسیلی

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در اجلاس تغییرات اقلیمی در کپنهاگ بر دستیابی همه کشورها به انرژی های غیرفسیلی از جمله انرژی هسته ای تاکید کرد.

آقای احمدی نژاد که صبح روز پنجشنبه، 26 آذرماه (17 دسامبر) برای سفر دو روزه به کپنهاگ رفت، بعد از ظهر پنجشنبه در اجلاس سخنرانی کرد.

او در سخنان خود تغییرات اقلیمی در جهان را ناشی از مصرف گرایی جوامع غربی دانست و پیشنهاد کرد که سال 2011 به‌ عنوان سال "اصلاح الگوی مصرف و کاهش آلودگی جهان" نامگذاری شود.

حضور آقای احمدی نژاد در کپنهاگ با اعتراض عده ای از ایرانیان مقیم دانمارک و چند کشور اروپایی دیگر از جمله سوئد و نروژ در پایتخت دانمارک همراه بود.

مهدی پرپنچی، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به اجلاس کپنهاگ گفت که با توجه به مسائل امنیتی اجازه تجمع به معترضان در مقابل محل برگزاری اجلاس داده نشده است و معترضان ایرانی که تعدادشان حدود 350 تا 400 نفر بود، در سرمای زیر صفر درجه کپنهاگ، در یکی از میدان های در مرکز شهر دست به اعتراض زدند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در این تجمع چند استاد ایرانی دانشگاه های دانمارک و سوئد سخنرانی کردند و همچنین موسیقی زنده نیز اجرا شد.

Image caption حضور آقای احمدی نژاد در کپنهاگ با اعتراض ایرانیان همراه بود

آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود برای مقابله با تغییرات اقلیمی هفت پیشنهاد ارائه کرد؛ از جمله اینکه كشورهای صنعتی "تعهدات بين‌المللی را بپذيرند و همزمان ساز و كار روشن و كارسازی برای مهار دولت‌ها و بخش‌های اقتصادی متمرد، از جمله الزام به پرداخت جريمه به كشورهاي خسارت‌ديده پيش‌بينی و اعمال شود."

او همچنین گفت که نقل است حدود 1250 میلیارد دلار هزینه جنگ در افغانستان و عراق شده است و افزود: " آیا با هزینه 50 میلیارد دلار در زیرساخت‌‌ها و توسعه اقتصادی، افغانستان به یک کشور آباد تبدیل نمی گردید و با هزینه 200 میلیارد دلار در توسعه فنآوریهای جدید و استفاده مناسب از انرژی فسیلی، سطح آلاینده‌ها به قبل از دوره صنعتی برنمی‌گشت. در حالی که انتشار گازهای گلخانه‌ای، هزاران برابر بیش از تروریست‌ها که منفورترین موجوداتند، موجب کشتار بی‌سر و صدای انسانها می‌شود، آیا همه اهداف کنوانسیون با مصرف کمتر از نیمی از بودجه نظامی دولت آمریکا محقق نمی‌شود."

آقای احمدی نژاد گفت: "آیا بهتر نیست بخشی از اعتبارات نظامی کشورهای اصلی پیوست یک به ارتقاء رفاه مردم و کاهش آلودگی ها اختصاص یابد."

او در بخش دیگری از پیشنهادهای خود گفت که "بهتر نیست با خلع سلاح عمومی هزینه تولید و نگهداری سلاحهای هسته ای صرف توسعه فناوری های نوین و رفاه و رفع فقر شود."

آقای احمدی نژاد همچنین پیشنهاد کرد که "كارگروهی متشكل از انديشمندان دلسوز بشريت از كشورهاي داوطلب، در بازه زمانی معين و از منظر جهان‌بينی الهی و انسانی كه اكثريت مردم جهان به آن معتقدند، معيارهای سعادت بشر و جامعه بشري را استخراج و در اختيار همگان قرار دهند."

اجلاس تغییرات اقلیمی در کپنهاگ روز جمعه، 18 دسامبر پایان می یابد و رهبران کشورهای جهان امیدوارند که بتوانند سر پیمانی بین المللی به توافق برسند.

هرچند برگزارکنندگان اجلاس گفته اند که احتمال رسیدن به توافقی بین المللی برای کاستن از گازهای گلخانه ای در این اجلاس بسیار کم است برای رسیدن به توافق احتمالا باید تا اجلاس مکزیک که سال آینده برگزار می شود، صبر کرد.

مطالب مرتبط