صالحی: ایران نسلهای جدید سانتریفوژ تولید می کند

صالحی
Image caption صالحی از به کارگیری سانتریفوژهای جدید تا پایان سال آینده خبر داده است

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از ساخت سانتریفوژهای نسل جدید و نزدیک بودن زمان راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر سخن گفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در مصاحبه ای با این خبرگزاری در روز جمعه، 18 دسامبر (27 آذر)، گفته است که ایران در حال تولید نسلهای جدید سانتریفوژ به نام های IR4 و IR3 است و ابراز امیدواری کرده است که تا پایان سال آینده "با رفع تمامی مشکلات و معایب" این تجهیزات به کار گرفته شود.

آقای صالحی در نخستین نشست خبری خود در سمت رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ماه سپتامبر (شهریورماه) هم گفته بود که ایران در حال ساخت نسل جدید سانتریفوژ است.

استفاده از زنجیره ای از سانتریفوژها به عنوان تجهیزات اصلی در غنی سازی اورانیوم به کار گرفته می شود و آقای صاتحی در نشست خبری ماه سپتامبر ابراز امیدواری کرده بود که به زودی "اخبار مسرت بخشی را در این زمینه" اعلام کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه روز جمعه با خبرگزاری فارس گفت که در حال حاضر، تعداد سانتریفوژهای فعال در تاسیسات غنی سازی اورانیوم در داخل ایران به بالای شش هزار می رسد و افزود که نسل های جدید سانتریفوژ وارد فعالیت غنی سازی شده و "به سرعت آزمایش های لازم را پشت سر می گذارد."

وی گفت که به منظور ارزیابی مشکلات تجهیزات جدید، زنجیره های آزمایشی از سانتریفوژهای نسل جدید برپا می شود و افزود "اما عجله ای به مفهوم اینکه به سرعت وارد تولید صنعتی آن شویم نداریم."

آقای صالحی در عین حال افزود که عجله ای برای تولید صنعتی این سانتریفوژها وجود ندارد زیرا "درست نیست که با دون مراحل فنی و صنعتی بخواهیم وارد تولید" شویم.

در مورد تلاش برای تولید سانتریفوژهای جدید تحت دو نام متفاوت، رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت که دو گروه برای فعالیت در این زمینه تشکیل شده اند که هدف از این اقدام، ایجاد رقابت بین آنهاست.

رئیس سازمان انرژی اتمی در این مصاحبه از فعالیت هایی در زمینه رآکتور و نیروگاه گداخت هسته ای نیز سخن گفت و افزود که ایران آمادگی همکاری با سایر کشورها را دارد و در سفر آینده دبیر شورای عالی امنیت ملی به ژاپن، این موضوع مطرح خواهد شد.

برخلاف رآکتورهای شکافت هسته ای که با تجزیه هسته اتم، باعث آزاد شدن انرژی می شود، در روش گداخت هسته ای، "جوش خوردن" هسته اتم به تولید انرژی منجر می شود اما بهره برداری از این روش در سطح جهانی نیز کمابیش در مراحل تحقیقاتی قرار دارد.

وضعیت بوشهر و توسعه غنی سازی

رئیس سازمان انرژی اتمی در این مصاحبه گفت که پیشرفت نیروگاه بوشهر جلوتر از جدول زمانی تعیین شده است و تنها سه آزمایش دیگر تا راه اندازی آن باقی مانده و افزود "در صورتیکه اتفاق ویژه ای رخ ندهد در ماه های آینده شاهد راه اندازی نیروگاه بوشهر خواهیم بود."

Image caption صالحی: سه تست دیگر تا راه اندازی نیروگاه بوشهر باقی مانده است

قرار بود نیروگاه هسته ای بوشهر تا پائیز سال جاری آغاز به کار کند اما شرکت روسی گفت که به دلیل مسایل فنی، راه اندازی نیروگاه به تعویق افتاده است و برخی ناظران گفتند که ممکن است این تاخیر عمدی و نشانه ناخرسندی روسیه از ادامه برنامه هسته ای ایران باشد، اما مقامات هر دو کشور، از جمله رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، این نظر را رد کرده اند.

آقای صالحی همچنین گفت که اگرچه از تصمیم مجلس برای تحقیق و تفحص در باره وضعیت نیروگاه بوشهر اطلاعی ندارد اما اگر چنین تحقیقی صورت گیرد، سازمان انرژی اتمی از آن استقبال می کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این مصاحبه نسبت به ایمنی نیروگاه بوشهر ابراز اطمینان کرد و گفت که نروژ برای همکاری در این زمینه اعلام آمادگی کرده و امید می رود ژاپن نیز همکاری خود را اعلام دارد.

علی اکبر صالحی در این مصاحبه به موضوع ایجاد چند مرکز جدید غنی سازی اورانیوم هم اشاره کرد و گفت که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، به این سازمان دو ماه فرصت داده است تا گزارش اولیه مکان یابی ده مرکز جدید غنی سازی را تهیه و به وی تسلیم کند.

در مورد ادامه تعهد ایران به پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای، آقای صالحی گفت که "کمپ صهیونیست به شدت در تلاش است که شرایط و عرصه را بر ما تنگ کند تا ما از ان پی تی خارج شویم اما ما یقینا این کار را نخواهیم کرد."

وی افزود که اگرچه پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای معایبی هم دارد، اما ادامه عضویت ایران در جهت مصالح ملی کشور است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این مصاحبه از طرح پیشنهادی ایران برای مبادله اورانیوم غنی شده تولید داخل با سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران در داخل ایران، از جمله جزیره کیش، دفاع کرد و آن را "پیشنهادی معقول" دانست.

مطالب مرتبط