سازمان قضایی نیروهای مسلح: سه نفر در کهریزک کشته شده اند

Image caption سازمان قضایی نیروهای مسلح برای 12 نفر از متهمان پرونده کهریزک درخواست مجازات کرده است

سازمان قضایی نیروهای مسلح با انتشار گزارشی از پرونده متهمان کهریزک، تائید کرده که سه نفر از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات بر اثر ضرب و جرح ماموران در این بازداشتگاه کشته شده اند.

در این گزارش تاکید شده که محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی که در جریان اعتراضات بعد از انتخابات دستگیر و به کهریزک منتقل شده بودند، به دلیل ضرب و جرح ماموران کشته شده اند.

بازداشتگاه کهریزک که در جنوب تهران واقع است، در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان سر زبانها افتاد.

روز پنجم مرداد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، دستور تعطیلی این بازداشتگاه را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرد.

گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح نشان می دهد که در فاصله روزهای ۲۵ خرداد تا سوم تیر، ۲۳ متهم که در جریان راهپیمایی های بعد از انتخابات دستگیر شده بودند به بازداشتگاه کهریزک منتقل شده اند. بعد از این نیز، در روز ۱۹ تیر ماه ۱۴۵ نفر "با دستور مقام قضایی به بازداشتگاه کهریزک" اعزام شده اند.

این گزارش مشخص نمی کند که این افراد چه مدت در کهریزک نگهداری شده اند اما تاکید دارد که محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی که به کهریزک منتقل شده بودند، به دلیل "ضرب و جرح" ماموران و "مجموعا صدمات وارده" کشته شده اند.

بعد از انتشار گزارشهایی در باره ضرب و شتم بازداشت شدگان و مرگ چند نفر در بازداشتگاه کهریزک، برخی مقام های دولتی و قضایی عامل مرگ این افراد را بیماری مننژیت اعلام کرده بودند اما سازمان قضایی نیروهای مسلح از قول پزشکی قانونی، مرگ به دلیل ابتلا به بیماری مننژیت را رد کرده و علت مرگ این افراد را "صدمات وارده" ناشی از ضرب و جرح اعلام کرده است.

بازداشتگاه کهریزک زیر نظر نیروی انتظامی قرار دارد و برای همین پرونده کهریزک که تعدادی از متهمان اصلی آن از ماموران نیروی انتظامی بودند، از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح بررسی می شود.

سازمان قضایی می گوید که ۹۸ نفر از بازداشت شدگان کهریزک از نحوه رفتار ماموران شکایت کرده اند ولی "با تدبیر دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و پرداخت خسارت و دلجویی از شاکیان، تعداد ۵۱ نفر از آنان رضایت" داده اند.

بنابر گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح، بعد از انجام تحقیقات ۲۲ نفر از رده ها و قسمت های مختلف نیروی انتظامی و افراد مرتبط به عنوان متهم تحت تعقیب قرار گرفته اند ولی سرانجام دادسرای نظامی تهران ۱۲نفر را مجرم شناخته و برای آنها درخواست مجازات کرده است.

بنابر این گزارش برای سه نفر از متهمان با استناد به بند ب ماده ۲۰۶ قانون مجازات اسلامی که از مصادیق قتل عمد است درخواست مجازات شده است.

بنابر بند ب ماده ۲۰۶ قانون مجازات اسلامی "در مواردی که قاتل عمدا کاری را انجام دهد که نوعا کشنده باشد هر چند قصد کشتن شخص را نداشته باشد"، قتل عمد محسوب می شود.

بنابر اطلاعیه سازمان قضایی نیروهای مسلح، برای بقیه متهمان یعنی ۹ نفر دیگر نیز کیفرخواستی تنظیم شده است ولی اسامی متهمان بعد از صدور حکم قطعی اعلام خواهد شد.

مشارکت در ایراد ضرب و جرح و اهانت، محروم کردن بازداشت شدگان از حقوق شهروندی، بی مبالاتی و عدم رعایت نظامات دولتی و مشارکت در گزارش خلاف واقع در خصوص علت و نحوه درگذشت سه نفر از بازداشت شدگان از جمله دیگر اتهام هایی است که به متهمان پرونده کهریزک وارد شده است.

مطالب مرتبط