سجادی: روسیه به قرارداد تحویل اس 300 پایبند است

اس 300
Image caption ایران از روسیه به خاطر تحویل ندادن سیستم دفاع ضد موشکی اس 300 انتقاد کرده است

محمد رضا سجادی، سفیر ایران در روسیه از عملکرد روسیه در ساخت نیروگاه بوشهر دفاع کرده و گفته است که مقامات رسمی این کشور گفته اند که به قرارداد خود به در زمینه تحویل سیستم دفاع ضد موشکی اس 300 عمل خواهند کرد.

آقای سجادی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا، کشورهای غربی را متهم کرده که سعی دارند "بین ما، همسایگان و یا سایر کشورهای دیگر سوء تفاهم ایجاد کنند."

مقامات ایرانی در هفته های گذشته از روسیه به خاطر زیر پا گذاشتن قرارداد تحویل سیستم دفاع ضد موشکی اس 300 به ایران ابراز نارضایتی کرده ولی از عملکرد روسیه در ساخت نیروگاه اتمی بوشهر دفاع کرده اند.

طبق گزارش ها، قرارداد فروش موشک های اس 300 در سال 2005 میان ایران و روسیه امضا شده است اما به دلیل مخالفت های برخی کشورها نظیر آمریکا، روسیه از تحویل این موشک ها به ایران خودداری کرده است.

موشکهای اس-300 یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان است. این موشک می تواند 100 هدف را در آسمان ردیابی کند.

جدیدترين نوع این موشکها بین 300 تا 195 کیلومتر برد دارند و می توانند هواپیما و موشکهای بالستیک را از فاصله 10 متر تا 27 کیلومتری از زمین هدف قرار دهند.

گفته می شود ایران قصد دارد با خرید اين موشکها، سپری دفاعی برای تاسیسات هسته ای اش ایجاد کند.

گفته می شود لغو طرح استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا باعث نزدیک تر شدن آمریکا و روسیه شده و تردید هایی درباره اراده روسیه در حمایت از ایران به هر قیمت، ایجاد کرده است.

با وجود نارضایتی مقامات دولتی ایران در باره کوتاهی روسیه برای تحویل سیستم دفاع ضد موشکی اس 300 ، سفیر ایران در روسیه می گوید:"مقامات رسمی و سخنگوی وزارت خارجه (روسیه) تاکید کردند که روسیه در این زمینه قرارداد دارد و به تعهد خود پایبند و به آن عمل خواهد کرد."

روابط روسیه با ایران در سالهای اخیر رو به گسترش بوده ولی در هفته های اخیر انتقاداتی از سوی مقامات ایرانی علیه آن کشور به خصوص در زمینه موشک های اس 300 مطرح شده است.

نیروگاه نیمه تمام بوشهر

طولانی شدن ساخت نیروگاه اتمی بوشهر یکی از مواردی است که انتقادهایی را در ایران به دنبال داشته است اما مقامات دولتی سعی دارند تاخیرهای پیاپی برای بهره برداری از این نیروگاه را موجه جلوه دهند.

به تازگی علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از واکنش منفی رسانه ها و بعضی از نمایندگان مجلس درباره نیروگاه هسته ای بوشهر انتقاد کرده و گفته بود طرح این گونه مباحث باعث بروز "جو بدبینی به روسیه" شده است در حالی که باید در این زمینه منصفانه قضاوت کرد.

سفیر ایران در روسیه نیز تاخیر در بهره برداری از نیروگاه بوشهر را با تحریم های علیه ایران مرتبط دانسته و گفته "بخشی از تاخیرهایی که برای تکمیل آن (نیروگاه بوشهر) پیش آمده ناشی از تحریم هایی است که غربی ها اعمال کرده اند."

به گفته آقای سجادی، "در مورد عدم انجام تعهدات از سوی روسیه تا حد بسیار زیادی غلو شده است و بر این اساس، زحمات طرف ایرانی و روسی که باوجود فشارهای بین المللی در رابطه با این پروژه انجام می شود، نادیده گرفته می شود و این به نفع ما نیست."

به موجب قرارداد اولیه بین ایران و روسیه، ابتدا قرار بود نیروگاه بوشهر در ژوییه ۱۹۹۹ یعنی ده سال قبل راه اندازی شود.

روسیه به همراه چین از اعضای دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند و گفته می شود که از مهمترین عوامل ممانعت از صدور قطعنامه جدید و وضع تحریم های بیشتر علیه ایران بوده اند.

با این حال روسیه و چین در آخرین نشست شورای حکام به قطعنامه علیه ایران رای مثبت دادند کاری که به گفته سفیر ایران در روسیه، "اشتباه" بوده است.

با این حال سفیر روسیه معتقد است که "آنها (روسها) تاکنون تلاش کرده اند بین ما و سایر اعضای 1+5 مفاهمه بیشتری بوجود آید و جلوی تندروی های اعضای غربی را بگیرند."

مطالب مرتبط