ایران اشغال چاه نفت عراق را تکذیب کرد

ایران و عراق
Image caption میدان نفتی فکه در منطقه مرزی مورد مناقشه ایران و عراق واقع شده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران و سفیر ایران در عراق، خبر ورود سربازان ایرانی به خاک عراق و اشغال یکی از چاه های نفت این کشور را تکذیب کرده اند.

با آن که مقام های رسمی ایران خبر اشغال یکی از چاه های نفت عراق توسط نیروهای ایرانی را تکذیب کرده اند، شبکه خبری عرب زبان العالم، متعلق به جمهوری اسلامی ایران، گزارش داد که ایران اعلام کرده منطقه نفتی فکه را در مرز عراق تصرف کرده اما اصرار دارد که این منطقه نفتی بر اساس مرزهای شناخته شده بین المللی، متعلق به ایران است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در واکنش به انتشار خبرهایی در باره اشغال چاه شماره چهار میدان نفتی فکه در خاک عراق توسط نیروی نظامی ایران گفت که این خبر "اقدام بی اساس تبلیغاتی با هدف ملتهب کردن فضای مناسبات متین ایران و عراق در آستانه تحولات مهم و رخدادهای سرنوشت‌ساز انتخابات پارلمانی عراق بوده است."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد: "ما و مقام های عراقی همواره درباره مسائل مرزی از خلال رایزنی های دیپلماتیک و سازکارهایی که معاهده ۱۹۷۵ الجزایر مشخص کرده است، موضوع را بررسی می کنیم."

علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم در گفت و گو با خبرگزاری مهر، اشغال یکی از چاه های نفت عراق توسط نیروهای ایرانی را ادعایی خواند که از سوی برخی افراد در عراق که مخالف گسترش همکاری دو کشور ایران و عراق هستند، مطرح می شود.

آقای بروجردی گفت: "مذاکره ایران و عراق بر سر سوءتفاهم به وجود آمده در باره چاه نفتی مشترک فکه از مجاری دیپلماتیک در حال انجام است."

حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق هم خبر ورود سربازان ایرانی به خاک عراق را "ادعای برخی رسانه ها" خوانده و آن را تکذیب کرد.

روز جمعه 27 آذرماه، مقام های دولت عراق با متهم کردن نیروهای ایران به ورود و کنترل یک چاه نفتی در خاک این کشور خواهان "عقب نشینی" ایران شدند.

علی الخفاج، یکی از معاونان وزیر کشور عراق اعلام کرد که یازده سرباز ایرانی روز جمعه، ۲۷ آذر، از مرز دو کشور در جنوب عراق عبور کرده و پرچم ایران را در میدان نفتی فکه نصب کرده اند.

میدان نفتی فکه در منطقه مرزی مورد مناقشه ایران و عراق قرار دارد. این میدان نفتی از جمله میدان هایی بود که دولت عراق مناقصه ای برای انتخاب پیمانکاران توسعه آنها برگزار کرده بود، ولی شرکت های نفتی حاضر در این مناقصه، پیشنهادی برای توسعه آن ارائه نکردند. پیش بینی شده است که حدود یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه ذخیره نفت خام در میدان نفتی فکه وجود داشته باشد.

شورای سیاسی و امنیت ملی عراق روز گذشته جلسه فوق العاده ای به ریاست نوری مالکی، نخست وزیر این کشور برای بررسی این موضوع تشکیل داد.

محمد حاج حمود از معاونان وزیر خارجه عراق در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه از احضار سفیر ایران در بغداد در روز جمعه، ۲۷ آذر ماه خبر داد. به گفته او، به سفیر ایران در بغداد گفته شده که این اقدام نیروهای ایرانی پذیرفتنی نیست.

او اضافه کرده است: "سفیر عراق در تهران هم یادداشتی به وزارت خارجه ایران ارائه کرده است که در آن، دولت عراق خواهان خروج نیروهای نظامی ایران شده است."

آقای حمود گفته است: "این اولین باری است که نیروهای ایرانی کنترل چاه شماره ۴ میدان فکه را در اختیار می گیرند و در گذشته، نیروهای ایرانی با گشودن آتش در مسیر حرکت کارشناسان فنی، فقط مانع فعالیت آنها بر سر این چاه می شدند."

انتشار گزارش ها در باره تصرف چاه نفتی شماره چهار میدان فکه در روز جمعه بلافاصله بر بازار جهانی نفت تاثیر گذاشت و در معاملات روز جمعه، ۲۷ آذر، قیمت هر بشکه نفت خام شاخص بازار نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه ۷۱ سنت بیشتر شد و به ۷۳ دلار و ۳۶ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در ماه فوریه در بازار لندن هم با ۳۸ سنت افزایش به ۷۳ دلار و ۷۵ سنت رسید.

با این حال خبرگزاری رویترز به نقل از علی دباغ، سخنگوی دولت عراق در روز شنبه، ۲۸ آذر اعلام کرد که اقدام نیروهای ایران در اشغال چاه نفتی عراق، بر فعالیت های صنعت نفت و میزان تولید و صادرات نفت خام این کشور تاثیری نخواهد داشت.

اختلافات سابقه دار مرزی

Image caption این اولین بار نیست که ایران و عراق بر سر چاه های نفتی مناطق مرزی دچار اختلاف می شوند

این نخستین بار نیست که ایران و عراق بر سر چاه های نفتی مناطق مرزی دو کشور دچار اختلاف می شوند. حدود شش ماه پیش هم گزارش هایی از تصرف یک چاه نفتی ایران توسط ارتش عراق منتشر شد.

بعد از جنگ هشت ساله ایران و عراق، میله های مرزی که نشان دهنده خط مرزی دو کشور است، از بین رفته اند و برخی می گویند که اکنون نیروهای مرزداری دو کشور در تشخیص خط مرزی با مشکل روبه رو شده اند که باعت اختلافاتی شده است.

بخشی از میدان های نفتی ایران و عراق در مناطق مرزی دو کشور قرار دارد. میدان های نفتی آزادگان، یادآوران و هویزه از جمله مهمترین میدان های مشترک دو کشور است که بر اساس توافق مقام های دو کشور قرار است توسعه آنها با همکاری دو طرف انجام شود.

روابط پرفراز و نشیب

واکنش ها به خبر ورود نیروهای نظامی ایران به خاک عراق و در اختیار گرفتن کنترل یکی از چاه های نفتی این کشور، اولین چالش سیاسی دو طرف از زمان اشغال عراق توسط نیروهای تحت رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی به شمار می رود.

مقام های دو کشور از زمان اشغال عراق و سرنگونی دولت صدام حسین در این کشور تلاش کرده اند روابط دیپلماتیک خود را بازسازی کنند. ایران و عراق در فاصله سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ میلادی در جنگ بودند و به نظر می رسد آثار این جنگ همچنان بر روابط آنها سایه انداخته است.

در یکی از آخرین واکنش ها پس از انتشار خبر ورود نیروهای نظامی ایران به خاک عراق، حسین ابراهیمی، رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز شنبه، ۲۸ آذر ماه به خبرگزاری مهر گفت که "ایران کشوری است که از بسیاری از مسایل عراق گذشت کرده است."

او با اعلام این که بر اساس برآورد سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران یک هزار میلیارد دلار به عنوان خسارت جنگی از عراق طلبکار است، گفت: "ما تاکنون هیچگاه این مسایل را مطرح نکردیم و طبیعی است که هیچگاه با عراق منازعه نخواهیم کرد."

همزمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده است که برهم احمد صالح، نخست وزیر کردستان عراق به دعوت رسمی ایران به تهران رفته است. هیاتی از وزیران کردستان عراق و مقام های سیاسی این منطقه او را در این سفر همراهی می کنند و قرار است آنها در دیدارهایی با رییس جمهوری ایران، رییس مجلس شورای اسلامی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر شورای عالی امنیت ملی در باره تحولات منطقه و گسترش روابط دوجانبه گفت و گو کنند.

وزیر برق عراق هم به تازگی در سفری به ایران بر سر تقویت روابط دوجانبه در بخش انرژی با مقام های ایران مذاکره کرده بود. عباس علی آبادی، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ایران به ایسنا گفته است که برنامه های وسیعی برای تقویت روابط ایران و عراق بر سر انرژی وجود دارد.

به گفته او، در حال حاضر شرکت های ایرانی در حال ساخت دو نیروگاه در عراق هستند و به درخواست مقام های عراقی، ایران در حال بررسی طرح های دیگری برای بازسازی سازمان برق عراق است.

مطالب مرتبط