استقبال آمریکا از محکومیت نقض حقوق بشر در ایران

ساختمان وزارت خارجه آمریکا
Image caption وزارت امورخارجه آمریکا می گوید جهانیان صدای فعالان حقوق بشر در ایران را می شنوند

ایالات متحده از محکومیت نفض حقوق بشر در ایران به وسیله مجمع عمومی سازمان ملل متحد استقبال کرده است.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای در روز جمعه گفت قطعنامه غیرالزام آور مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشان می دهد صدای فعالان حقوق بشر در ایران به گوش جهان می رسد.

رابرت وود از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه خود گفت: "ایالات متحده از تصویب نهایی قطعنامه سازمان ملل متحد که از حکومت ایران می خواهد به تعهدات خود در رابطه با حقوق بشر به طور کامل عمل کند، استقبال می کند."

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد ماه گذشته با تصویب قطعنامه ای برخورد خشونت آمیز حکومت ایران با تظاهر کنندگان در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری را محکوم کرده بود.

در این قطعنامه نسبت به نقض "جدی" حقوق بشر در ایران "عمیقا ابراز نگرانی" شده است.

به نوشته بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، جامعه بین المللی بار دیگر نگرانی عمیق خود را از وضع رو به وخامت حقوق بشر در ایران نشان داده است.

این بیانیه افرود حکومت ایران به تعهدات خود به قانون اساسی این کشور و حقوق بین المللی عمل نکرده است.

وزارت امورخارجه آمریکا همچنین بر بخشی از قطعنامه سازمان ملل متحد که خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی در ایران، به خصوص بازداشت شدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری شده، تاکید کرده است.

به نوشته این بیانیه، "قطعنامه (سازمان ملل) از ایران می خواهد به طور کامل با گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در رابطه با شکنجه و سایر رفتارهای بی رحمانه، غیرانسانی و شکننده همکاری کند."

این بیانیه افزود: "آنهایی که در ایران برای احقاق حقوق جهانی خود تلاش می کنند باید بدانند که صدای آنها شنیده می شود."

مطالب مرتبط