کروبی: آقایان کم آورده اند، تهدید می کنند

مهدی کروبی
Image caption "زمانی که امثال این حقیر در زندان بودند جناب آیت الله لاریجانی در دامان مادر مکرمه شان به شیر خوردن مشغول بودند و به هنگام انقلاب و خون دادن نیز ایشان سرشان در درس و کتاب دبیرستان بود."

مهدی کروبی یکی از رهبران معترضین به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه را متهم کرده "قضاوت را رها کرده و در کار سیاست شده و به جای رسیدگی به امور قضایی نطق های سیاسی ایراد می کند."

به گزارش سایت اینترنتی جرس (جنبش راه سبز) وی طی نامه سرگشاده ای به مردم ایران "در باب افاضات رئیس قوه قضائیه" گفته است: "آقای لاریجانی گمان نکند که با این شاخ و شانه کشیدنها مهدی کروبی به کنجی می خزد و از میدان به در می رود."

رییس قوه قضاییه ایران اخیرا به مخالفان دولت هشدار داد "دستگاه قضایی به اندازه کافی از آنها پرونده دارد."

صادق لاریجانی روز چهارشنبه در همایش دادستان های عمومی و انقلاب کل کشور خطاب به کسانی که آنها را "سران فتنه" خواند گفت:" اگر نظام تاكنون ملاطفت و مماشات کرده حمل بر نفهميدن نكنيد، برخی پرونده‌ها به خاطر دخالت‌های خاص افراد مسكوت مانده است."

اما مهدی کروبی در این نامه آقای لاریجانی را متهم به سیاست بازی کرد: "رئیس قوه قضا که باید سنجیده و مبتنی بر عدالت سخن بگوید بی توجه به جایگاه خود و بی محابا در بیاناتی جدید سخنانی بدیع بر زبان آورده و ... سخنانانی بی ارزش و لغو از این دست بر زبان آورده است."

وی افزود: "الله اکبر! که بر من بسیار سنگین آمد مقامی قضایی سخنانی تا این حد سیاسی و بی پایه حقوقی بر زبان آورد و آبرو از دستگاه قضا ببرد."

مهدی کروبی با اشاره به اینکه "تاسیس عدالتخانه اصلی مهم در تاریخ مبارزات سیاسی در ایران از عصر مشروطه بوده" افزود: "تاسف باید خورد که جایگاه و کیفیت دستگاه قضا در این مملکت به جای آنکه سیری صعودی بیاید، سیری نزولی پیدا کرده تا بدانجا که امروز در راس این قوه فردی قرار گرفته است که صرفنظر از سواد علمی، نه سابقه اجرایی و قضایی در ایشان سراغ می توان گرفت و نه سابقه ای انقلابی. "

وی در ادامه این نامه می نویسد: "زمانی که امثال این حقیر در زندان بودند جناب آیت الله لاریجانی در دامان مادر مکرمه شان به شیر خوردن مشغول بودند و به هنگام انقلاب و خون دادن نیز ایشان سرشان در درس و کتاب دبیرستان بود."

آقای کروبی صادق لاریجانی را متهم کرد که کنترل قوه قضائیه را بر عهده ندارد: "ای کاش سکان قضایی در دستان همان کسانی بود که هم اکنون از پشت صحنه هدایت دستگاه قضا را بر عهده دارند. چه آنکه آنها اگر خودشان به جای هدایت پنهانی، بر صندلی ریاست قوه قضا تکیه زده بودند، با سابقه ای که در امور قضایی دارند هیچگاه چنین سخنانی بر زبان نمی آوردند که آقای لاریجانی می آورد."

وی سپس با یادآوری "درس تاریخ" از اینکه صادق لاریجانی معترضین را "منافق" خوانده به شدت انتقاد می کند به او توصیه کرده "به سراغ برادران بزرگترشان" برود و درباره سابقه و عملکرد منافقین جویا شود تا سخنانی نگوید "که مضحکه عام و خاص گردد."

مهدی کروبی در ادامه این نامه می نویسد: "آیا مضحکه آمیز نیست که دفتر نشر آثار امام را در جایگاه منافقین تصویر کنیم و احمدی نژاد و یارانش را که بعضا امام را از نزدیک نیز ندیده اند در جایگاه امام و یارانش؟ ... جنگ قدرت است و آقایان چون از رای مردم کم آورده اند متوسل به زور و ارعاب و تهدید شده اند."

وی تاکید می کند جنبش اعتراضی مردم قائم به شخص نیست و با حذف او و میر حسین موسوی سرکوب نمی شود بلکه "بارورتر" نیز می شود.

آقای کروبی در پایان نامه می نویسد: "صادق لاریجانی را ببین که گمان می کند با تهدید و ارعاب و سخن گفتن از پرونده در دستگاه قضایی، مهدی کروبی مرعوب می شود و از ترس زندان، تب می کند. خیر، مهدی کروبی بر سر پیمان خویش با مردم ایستاده است.

طی هفته های اخیر فشار مقام های حکومتی بر چهره های سرشناسی همچون اکبر هاشمی رفسنجانی، میر حسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی تشدید شده است.

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران در همایشی که صادق لاریجانی در آن سخنرانی کرد "جریان فتنه" را شکست خورده خواند و گفت:" این جریان از چهره های با سابقه انقلاب سوءاستفاده می کند".

آقای مصلحی خطاب به "برخی" افراد که نامی از آنها نبرد گفت شما که قبلا از حضرت علی روایت می خواندید که اگر مردم ما را نخواهند باید قدرت را رها کرده کنار برویم، چرا کنار نمی روید و مردم را به حال خود رها نمی کنید؟

این در حالیست که اکبر هاشمی رفسنجانی روز 14 آذر در جمع دانشجویان مشهد، در سخنان خود گفته بود:" حضرت محمد به حضرت علی گفته است، از طرف خداوند حق ولايت‌داری، ولی اگر مردم قبول كردند، اداره كن و اگر قبول نكردند، خود را تحميل نكن و بگذار هرگونه كه مي‌خواهند، جامعه خود را اداره كنند".

مطالب مرتبط