بازداشت احمد قابل و چند فعال حقوق بشری دیگر در راه قم

Image caption مقام های امنیتی تعدادی از فعالان سیاسی را تهدید کرده اند که در صورت سفر به قم بازداشت خواهند شد

احمد قابل، پژوهشگر دینی و از شاگردان آیت الله منتظری، در راه قم بازداشت شده است.

طاهره قابل، خواهر آقای قابل، به بی بی سی فارسی گفت آقای قابل از مشهد به سمت قم حرکت کرده بود تا در مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری شرکت کند، اما در میان راه در شهر نیشابور، ماموران امنیتی او را بازداشت کرده اند.

به گفته خانم قابل، اطلاعی از نهاد بازداشت کننده آقای قابل و یا محل بازداشت او در دست نیست.

همچنین سایت پارلمان نیوز، پایگاه اطلاع رسانی فراکسیون خط امام مجلس ایران، از محاصره اتوبوس حامل خانواده تعدادی از زندانیان سیاسی و فعالان حقوق زنان و بازداشت چهار نفر از آنها خبر داده است.

مریم شربتدار قدس، همسر فیض الله عرب سرخی، به پارلمان نیوز گفته است چندین نیروی امنیتی اتوبوس حامل این افراد را که برای شرکت در مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری قصد سفر به قم را داشتند، متوقف کرده و محبوبه عباسقلی زاده و شیوا نظرآهاری، از فعالان حقوق زنان و حقوق بشر، و دو نفر دیگر را بازدشت کرده اند.

نوروز، پایگاه اطلاع رسانی جبهه مشارکت نیز این خبر را منتشر کرده است.

به گزارش نوروز، فخرالسادات محتشمی پور، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و همسر مصطفی تاج زاده، از جمله افراد حاضر در اتوبوس بوده که با نیروهای امنیتی جدال لفظی کرده، اما آنها در نهایت چهار نفر از سرنشینان اتوبوس را بازداشت کرده اند.

همچنین چند نفر از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران روز یکشنبه در گفتگو با بی بی سی فارسی تایید کردند که از نهادهای امنیتی با آنها تماس گرفته شسده و از آنها خواسته شده برای شرکت در مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری، به قم سفر نکنند.

به گفته این افراد، به آنها گفته شده در صورت سفر به قم، یا در راه و یا در خود شهر قم بازداشت خواهند شد.

مطالب مرتبط