برخی از دیدگاه های سیاستمداران ایران درباره آیت الله منتظری

آیت الله حسینعلی منتظری
Image caption آیت الله حسینعلی منتظری دوران پر فراز و نشیبی را در زندگی خود طی کرد

آیت الله حسینعلی منتظری، یکی از برجسته ترین مراجع تقلید شیعه بود که دیدگاه های سیاسی او از ابتدای انقلاب اسلامی موافقان و مخالفان جدی داشت.

میرحسین موسوی از سران مخالف دولت در ایران

وجود کسانی چون آیت‌الله العظمی منتظری برای نسل جوان این کشور مدرکی بود که آنان را به برخوردی عمیق‌تر با نیازهایشان برای بهره‌مندی از پشتوانه‌های روحانیت آگاه متقاعد می‌کرد. امیدوارم اینک که او از میان ما رفته است دانشمندانی دیگر این ضرورت انکارناپذیر را پاسخ بگویند و اجازه ندهند که وسوسه‌ها و زمزمه‌ها آنان را از تکالیفی که نسبت به اسلام و نسل‌های امروز و فردا دارند منصرف کند. (برگرفته از پیام تسلیت درگذشت آیت الله منتظری)

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی

دورانی طولانی از زندگی آن مرحوم در خدمت نهضت امام راحل عظیم الشان گذشت و ایشان مجاهدات زیادی انجام داده و سختی های زیادی در این راه تحمل کردند. در اواخر دوران حیات مبارک امام راحل امتحانی دشوار و خطیر، پیش آمد که از خداوند متعال می‌خواهم آن را با پوشش مغفرت و رحمت خویش بپوشاند و ابتلائات دنیوی را کفاره آن قرار دهد.(برگفته از پیام تسلیت درگذشت آیت الله منتظری)

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین

عالم زاهد ومجتهد والاقدر؛ مجاهد نستوه، فقیه، کلامی، جامع معقول و منقول. در عرصه علم و عمل همه عمر پر برکت خود را در مسیری که رضایت خداوند را در آن می دانست مصروف کرد و برای خدا و خدمت به بندگان او و دفاع از میهن و مردم؛ رنج ها، دربه دری ها و زندان ها و شکنجه ها را با سینه ای گشاده تحمل کرد. (برگرفته از پیام تسلیت درگذشت آیت الله منتظری)

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام

فقیه برجسته، مجاهد نستوه و مبارز، عالم و بزرگوار (برگرفته از پیام تسلیت درگذشت آیت الله منتظری)

علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی

من روحیه‌ آقای منتظری را خوب می‌شناختم. مدت کوتاهی که در زندان قزل قلعه بودم،‌ ایشان هم در آن جا بود. مدتی هم استادم بودند و بخشی از مکاسب را پیش ایشان خواندم. الان ایشان می‌گوید که رهبری نباید در بعضی امور دخالت کند، واقعا تعجب می‌کنم که چطور وقتی خود او قائم‌مقام بود، در ریز مسائل کشور دخالت می‌کرد، چرا فلان جا فلانی را گرفتید؟ چرا آب به فلان جا بردید؟ چرا این سد را ساختید؟ در کارهای ریز بسیار دخالت می‌کرد. حال آن که با بودن خود رهبر، قائم مقام کاره‌ای نبود؟ جالب این جاست که او الان می‌گوید: رهبر این اختیار را هم ندارد. واقعا شأن قائم مقامی و رهبری آینده را ملاحظه نمی‌کرد و گاهی هم شوخی‌های ناپسندی داشت. (برگرفته از کتاب گفت و گوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با آقای ناطق نوری)

عبدالله نوری، وزیر کشور سابق ایران

رفتارها و توهین‌هایی که در این سال‌ها در حق جناب ‌آقای منتظری روا داشته شد، نه تنها بر مرجع‌شکنی، هتک حرمت عالمان و ارباب معرفت و اندیشه افزود، بلکه امکان برخورد با دیگر دانشمندان را سهل و آسان کرد. کمتر در طول تاریخ شاهد چنین اهانت‌هایی به مراجع تقلید بوده‌ایم اما متاسفانه در ایران‌زمین و در ذیل حکومت جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته توهین‌هایی روا داشته شد و مدعی‌العموم آگاهانه از کنار آنها گذشت که مطلقاً قابل اغماض نبود . . . اگر آیت‌الله منتظری در مقام تایید و تمجید از مسئولان نظام و اعمال حکومت قرار می‌گرفت و چشم و گوش بسته، اختیار خود را به دست دولت می‌سپرد و آنچه دلخواه حاکمیت سیاسی بود بر زبان می‌راند، آیا باز هم انتشار اطلاعیه‌ها و دیدگاه‌هایش ممنوع بود یا در آن شرایط دخالت ایشان در سیاست جایز و ممدوح و بلکه واجب و لازم می‌شد؟ (برگرفته از متن دفاعیه آقای نوری در دادگاه ویژه روحانیت)

ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهوری ایران

آیت الله منتظری استقلال را بر جانشینی آقای خمینی برگزید. وقتی به کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ اعتراض کرد، که حقوق انسان را برگزید وقتی نخستین مرجعی شد که رساله حقوق انسان را انتشار داد، که به دین به مثابه ابزار استبداد فراگیر نه گفت، بخصوص وقتی دم زدن از ولایت مطلقه فقیه را از مصادیق شرک خواند.

با جنبش مردم ایران همراه شد و روحانیان در سکوت فرورفته را بر اعتراض به رژیم ولایت مطلقه فقیه فراخواند و ماه های عمر خویش را با مردم ایران در جنبش شد و همه روز را در اعتراض به استبداد گذراند. آزادگی را برگزید زیرا او که نظریه ولایت فقیه را تدوین کرده بود، در مبارزه با رژیم ولایت فقیه چشم از جهان فرو بست. (برگرفته از پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آقای منتظری)

ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه دولت موقت

این مرد با شهامت و جرات مطالب حق را مثلا درباره اعدام های سال 1367 بیان می کرد در حالی که قائم مقام رهبری بود. وقتی که با گفتم شاید مصلحت نباشد شما این مطالب را به عنوان قائم مقام رهبری بازگو کنید می گفت که مردم باید قائم مقام را انتخاب کنند و مجلس خبرگان بیخود مرا انتخاب کرده است. (برگرفته از گفت و گو با بی بی سی پس از درگذشت آقای منتظری)

مهدی کروبی از سران مخالف دولت ایران

مرحوم آیت الله العظمی منتظری از معدود علما و فقهای بزرگواری بود که همواره با تدریس و پرورش طلاب و اساتید و مجتهدان بزرگ از نخستین روزهای نهضت اسلامی در خدمت امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی و ملت مبارز و در برابر رژیم سیاه پهلوی چون کوهی استوار ایستادگی کرد و سال ها رنج سیاه چال های ستم شاهی و تبعید و سایر محدودیت ها را به جان خرید. (برگرفته از پیام تسلیت به مناسبت درگذشت آقای منتظری)

مطالب مرتبط