پیام آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت درگذشت آیت‌الله منتظری

آیت الله خامنه ای
Image caption آیت‌الله خامنه‌ای در پیام خود به اختلافات آیت‌الله منتظری و آیت‌الله خمینی اشاره کرده است

رهبر جمهوری اسلامی ایران درگذشت آیت الله حسینعلی منتظری، یکی از سرشناس ترین مخالفان خود را به اعضای خانواده او تسلیت گفته است.

در پیام تسلیت آیت الله علی خامنه ای که در سایت دفتر نشر آثار او منتشر شده، از آیت الله منتظری به عنوان "فقیه بزرگوار و متبحر" و "استادی برجسته" یاد شده است که دورانی طولانی از عمر خود را در همراهی با نهضت آیت الله خمینی صرف کرد.

اما آیت الله خامنه ای در پیام خود اشاره کرده است: "در اواخر دوران حیات مبارک امام راحل امتحانی دشوار و خطیر [برای آقای منتظری] پیش آمد که از خداوند متعال می خواهم آن را با پوشش مغفرت و رحمت خویش بپوشاند و ابتلائات دنیوی را کفاره آن قرار دهد".

اشاره آقای خامنه ای به بروز اختلافات جدی ای است که در آخرین ماه های زندگی آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، میان آقای منتظری و آقای خمینی به وجود آمد و به برکنار شدن آقای منتظری از قائم مقامی رهبری انجامید.

مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۴ آقای منتظری را به عنوان قائم مقام رهبر جمهوری اسلامی انتخاب کرده بود.

کمتر از سه ماه پس از برکناری آقای منتظری از این سمت، آیت الله خمینی درگذشت و آیت الله خامنه ای توسط مجلس خبرگان به عنوان رهبر جدید انتخاب شد.

آقای منتظری با ارسال پیامی این انتخاب را به آقای خامنه ای تبریک گفت و به او توصیه هایی کرد.

اما در سال ۱۳۷۶ و هنگامی که آیت الله خامنه ای پاسخ دادن به استفتائات دینی را آغاز کرد، آیت الله منتظری در سخنرانی معروف ۱۳ رجب خود به تندی از حکومتی شدن مرجعیت انتقاد کرد و به صراحت گفت که آقای خامنه ای صلاحیت پاسخ دادن به پرسش های فقهی را ندارد.

این سخنرانی باعث حمله هواداران آیت الله خامنه ای به دفتر و حسینیه آقای منتظری شد و پس از آن آقای منتظری سال ها در حبس خانگی به سر برد.

به نظر می رسد اشاره آقای خامنه ای به "ابتلائات دنیوی" در پیام تسلیت درگذشت آقای منتظری، تا حدودی متوجه این دوران باشد.

آقای منتظری در ماه های اخیر و در پی بالا گرفتن اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران هم تندترین انتقادات را به شیوه برخورد حکومت با این اعتراضات و عملکرد آیت الله خامنه ای مطرح کرد.

او از جمله گفت که تصدی مسئولانی که عدالت و امانتداری را از دست می دهند مشروعیت ندارد و "متولی امور جامعه" که "با احکام شرع، موازین عقل و میثاق های ملی" عمدا مخالفت کند "جائر و ولایتش جائرانه است".

اما آیت الله خامنه ای در پیام تسلیت خود، اشاره ای به اظهارنظرهای اخیر آقای منتظری نکرده است.

مطالب مرتبط