واکنش مراجع، احزاب و شخصیت‌ها به درگذشت آیت‌الله منتظری

آیت الله منتظری
Image caption درگذشت آیت‌الله منتظری واکنش‌هایی گسترده در ایران برانگیخته است.

گروهی از مراجع تقلید شیعه، احزاب اصلاح طلب و چهره های سیاسی در ایران به درگذشت آیت الله حسینعلی منتظری واکنش نشان داده اند.

آیات یوسف صانعی، عبدالکریم موسوی اردبیلی، لطف الله صافی گلپایگانی، محمدعلی دستغیب و اسدالله بیات زنجانی از میان مراجع شیعه و محمد خاتمی، میرحسین موسوی، مهدی کروبی، اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن خمینی از میان چهره های سیاسی پیام های تسلیت داده اند.

همچنین سازمان مجاهدین انقلاب، جبهه مشارکت و سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) از میان احزاب اصلاح طلب ایران، در مورد درگذشت آیت الله منتظری اطلاعیه صادر کرده اند.

چهره های سیاسی

میرحسین موسوی درگذشت آقای منتظری را "ضایعه عظیمی" خوانده است که "مجموعه علمای دین باید نسبت به جبران آن اقدام کنند".

مهدی کروبی در پیام خود، نقش آقای منتظری را در پیروزی انقلاب اسلامی و تأسیس جمهوری اسلامی ایران یادآور شده است.

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران هم در پیامی، با اشاره به "رنج ها، دربدری ها، زندان ها و شکنجه ها"یی که آقای منتظری برای "دفاع از میهن و مردم" متحمل شده بود، نوشت: "فقدان این عالم ربانی برای اسلام و تشیع و به خصوص حوزه های علمیه خسارتی بزرگ است".

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان ایران نیز با انتشار پیامی، آقای منتظری را "فقیه برجسته، مجاهد نستوه و مبارز عالم و بزرگوار" خوانده و درگذشت او را آسیبی به "حوزه های علمیه و جامعه اسلامی" دانسته است.

حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی هم در پیام تسلیتی درگذشت آقای منتظری را "ضایعه ای بر جان حوزه های علمیه" خوانده است.

احزاب سیاسی

جبهه مشارکت ایران اسلامی در اطلاعیه خود به مناسبت درگذشت آیت الله منتظری، از او به عنوان "مجتهدی زمان شناس و ستم ستیز در همه عمر" یاد کرده است.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم در اطلاعیه ای که صادر کرده، از "حق گرایی، صراحت و شجاعت" او تجلیل کرده است.

آقای منتظری در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، از معترضان و رهبران جنبش اعتراضی حمایت می کرد.

در اطلاعیه سازمان مجاهدین انقلاب آمده است: "چه تأسف بار است از دست دادن عالمی چون او در زمانه ای که بیش از هر زمان دیگری به وجودش نیازمند بودیم".

سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی هم در اطلاعیه خود آیت الله منتظری را "مبارز نستوه" خوانده است که "همواره مورد غضب و کینه استبداد بوده و سال ها حبس و حصر را در این راه" تحمل کرد.

این سازمان از آقای منتظری به عنوان "تنها کسی که در مسیر دفاع از حقوق انسان ها، قدرت را وانهاد"، تجلیل کرده است.

مراجع تقلید

آیت الله صانعی نیز در پیام تسلیت خود، آیت الله منتظری را "اسوه ایستادگی" خوانده و درگذشت او را به "همه ملت های آزاده" تسلیت گفته است.

همچنین آیت الله موسوی اردبیلی در پیامی با اشاره به مبارزات آقای منتظری با حکومت پادشاهی پهلوی، درگذشت او را "ضایعه بزرگ" خوانده است.

آیت الله صافی گلپایگانی که از مراجع محافظه کار محسوب می شود نیز با صدور پیامی، درگذشت آیت الله منتظری را به اعضای خانواده او تسلیت گفته است.

آیت الله محمدعلی دستغیب، مرجع شیعه مقیم شیراز که پس از انتقادات اخیرش به شیوه برخورد حکومت با اعتراضات پس از انتخابات ایران تحت فشار قرار گرفته است هم در پیامی درگذشت آقای منتظری را تسلیت گفته است.

همچنین آیت الله اسدالله بیات زنجانی با انتشار پیامی درگذشت آقای منتظری را آسیبی جبران ناپذیر دانسته است.

مطالب مرتبط