بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران: اول دی ماه

تیترهای اول

"پیکر آیت الله منتظری تشییع و به خاک سپرده شد" در پیشانی اسرار قرار دارد و آفتاب یزد نوشته "بعضی حامیان خاطی دولت جامعه را ملتهب می کنند."

"تحرک دیپلماسی منطقه ای ایران از قاهره تا بیروت" عنوان گزارش اصلی خراسان است، "گام دیگر در روابط ایران و مصر" تیتر اول ابتکار است، مردم سالاری از "روابط پرتلاطم ایران و مصر" خبر داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی "کشف ظرفیتهای ناپیدای حج نیاز به یک اتاق فکر دارد" را به نقل از رهبر جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود آورده، کیهان و رسالت هم از همین خبر نوشته اند "غلبه اراده الهی بر اراده طاغوت بارها در این کشور تجربه شده است".

"وابستگی قانونی مترو به شهرداری" عنوان اول تهران امروز است، "نه توصیه رییس جمهور به استانداران" گزارش اصلی روزنامه ایران، اعتماد از "پیش بینی نظم و امنیت عاشورا" خبر داده و ابرار از زبان وزیر آموزش و پرورش نوشته "کتاب های درسی دختران و پسران از سن نه سالگی متفاوت می شود"

گزیده مقالات

کتمان حق عمومی

همزمان با تشییع جنازه آیت الله منتظری روزنامه های کیهان در سرمقاله خود به سال های اول انقلاب اشاره کرده و نوشته عده ای به جای اینكه گروهك تروریستی منافقین را به خاطر جنایات وحشیانه 6 و 7 تیر، 8 شهریور- و ده ها از این نوع- محكوم كنند به جمهوری اسلامی اعتراض كردند كه چرا با گروهك های محارب برخورد می كند.

به نوشته سرمقاله کیهان غافلان به جای سرزنش عوامل كودتا و غائله های مرزی یا تشنجات خیابانی، جمهوری اسلامی را متهم به سركوب و اختناق كردند. از جنایت های باند تروریستی مهدی هاشمی و شب نامه نویسی و اختلاف افكنی این باند بین سران و مسئولان نظام، اغماض كردند و به انقلاب حمله كردند كه فرزند! خود را می خورد و رأفت به خرج نمی دهد.

به نظر کیهان عجیب این که شماری از اعضای جبهه خودی در این وارونگی دفاع از نقض كنندگان حقوق عمومی- به جای دفاع از حقوق عمومی- به جانب منافقین و مستكبران میل كردند تا آنجا كه به كتمان حق و حق نمایی باطل مدد رساندند تا بازار فتنه و فریب رونق گیرد. اما هر بازارگرمی و رونق بخشیدنی از این دست، مستلزم خدشه و لطمه به دستاوردها و ارزش ها و سرمایه های جبهه خودی بود.

وداع با شکوه

آفتاب یزد با عنوان وداع پرشکوه در سرمقاله خود نوشته وداع پرشكوه دیروز، پیامی هم برای بعضی هتاكان داشت كه در سال‌های اخیر، چشمان خود را می‌بستند و بدون لحظه‌ای تامل، دهان خود را برای اهانت به مرحوم منتظری باز می‌كردند و در ماه‌های اخیر، شخصیت‌های محبوب دیگری را نیز شـریـك آقـای مـنـتـظری در شنیدن اهانت‌ها قرار دادند. البته این شخصیت‌‌ها نیزهمچون مرحوم منتظری انسان‌های جایز الخطایی هستند كه جز در پرتو لطف‌الهی، احتمال لغزش و حتی سقوط آنها وجود دارد.

به نظر سردبیر این روزنامه مردم این پـیـام را بـرای عده‌ای ارسال کردند "نه سابقه شما مانند منتظری، رفسنجانی موسوی، خاتمی، كروبی و... درخشان است و نه طی سال‌هایی كه نفوذ شما در عرصه‌های مختلف كشور، قابل مشاهده بوده است دستاوردی ارائه نموده‌اید كه ترجیح شما را بر افراد مورد انتقادتان، ثابت كند"

سرمقاله آفتاب یزد در پایان نوشته مردم مومن، مهربان و هوشمند ایران، همیشه تكلیف خود را با دوست دانا یا خطاكار و دشمن جاهل یا مغرض روشن كرده‌اند اما وداع دیروز، بار دیگر پیام هوشمندی ایرانیان را مخابره نمود. آیا همه ما، از این وداع پُرپیام، درس خواهیم گرفت تا خود را به منصفانه‌ دیدن انسانها به ویژه انسان‌های بزرگ قانع كنیم؟

مردم قم بودند

کیهان از بسیجی هائی که به گزارش سایت های خبری از بعد از ظهردیروز در مجلس اعظم قم مستقر شدند و حضورشان باعث شد خانواده آیت الله منتظری از برگزاری مراسم ختم در این مسجد منصرف شوند حمایت کرده و نوشته این ها مردم قم بودند که در پی سوءاستفاده جماعت اندكی كه به دعوت قبلی سران فتنه برای بهره گیری تبلیغاتی از تشییع جنازه آیت الله منتظری به قم آمده و شعارهای ساختارشكنانه سر داده بودند ، فرصت سوءاستفاده را از پیاده نظام سران فتنه سلب كردند.

گزارشگر کیهان افراد حاضر شده در مسجد را جمعیت انبوه و عزاداران را گروه اندکی خوانده و نوشته این عده اعلام كردند به سران فتنه اجازه نمی دهند حضور آنها در تشییع جنازه آیت الله منتظری كه در پی پیام رهبر صورت پذیرفته است را به حساب خود بنویسند.

کیهان بر این گزارش افزوده رسانه های بیگانه و سایت های ضدانقلاب با انتشار تصاویری از جمعیت تشییع كننده پیكر آیت الله منتظری و حذف پلاكاردها و تصاویر بزرگ امام و رهبری كه جمعیت برای نشان دادن علت حضور خود در مراسم تشییع به همراه آورده بودند، تلاش كردند آنها را به عنوان حامی سران فتنه جا بزنند.

یک روحانی درجه اول

اعتماد صفحات ضمیمه خود را به مطالبی پیرامون آیت الله منتظری اختصاص داده از جمله غلامعلی رجائی در یکی از این مقالات نوشته آیت الله هرگز معیار و میزانی برای خودی و غیرخودی کردن قربانیان نداشت و دفاع از قربانیان صرف نظر از مسلک و عقیده شان ویژگی بارز آیت الله منتظری بود و این در شرایطی است که ایشان یک روحانی طراز اول و مرجع تقلید بود و همیشه برای چنین فردی این بیم وجود دارد که عواطفش تحت الشعاع گرایشات مسلکی اش قرار بگیرد.

به نوشته این روزنامه نگار اصلاح طلب بی ریایی و فروتنی ویژگی دیگر مرحوم آیت الله منتظری بود. هنگامی که ما درباره بیوت علما صحبت می کنیم گاهی تصورمان این است که علمایی در این جایگاه دست نیافتنی هستند اما آقای منتظری همیشه قابل دسترسی بود و این در دسترس بودن تنها اختصاص به دوستداران و یاران شان نداشت بلکه کسانی هم که شاید نسبت اخلاقی و اعتقادی مستقیمی با ایشان نداشتند، برایشان این دسترسی مقدور بود و حاصل می شد.

وضع ناخوشایند مطبوعات

جهان صنعت در سرمقاله خود با اشاره به توقیف روزنامه اندیشه نو نوشته مدت‌هاست که مطبوعاتی‌های کشور در وضعی قرار دارند که چندان خوشایندشان نیست؛ تعطیل می‌شوند ، اخطار می‌گیرند یا در معرض آن هستند. همین باعث شده است که دست و پای خود را بیش از پیش جمع بکنند و این در شرایطی است که جامعه امروز بسیار به اطلاعات و رابطه نیاز دارد و همین نیاز سبب شده که سایت‌های خبری روزافزون گردند

سرمقاله این روزنامه با طرح این سئوال که این سایت‌ها چقدر می‌توانند اخبار درست و حقیقی منتشر کنند؟ نوشته بیشتر این سایت‌ها از خبرنگاران مجرب بی‌بهره‌اند یا اصلا خبرنگار ندارند، بیشتر آنها تابع منافع این شرکت یا آن وزارتخانه یا مطابق میل صاحب سایت‌ خبر منتشر می‌کنند، بیشتر آنها در مقابل احدی پاسخگو نیستند...

در پایان مقاله جهان صنعت نتیجه گرفته شده که با محدودیت بیشتر و بیشتر مطبوعات و افزایش از سر نیاز سایت‌های خبری، جامعه از نظر اخبار غیردقیق و نزدیک به شایعه پر و پرتر و در نتیجه ‌دچار بحران ‌می شود... وضعی که شاید تصور آن سخت بنماید.

می خواهیم بمانیم

مردم سالاری که امروز هشتمین سال تولد خود را جشن گرفته در سرمقاله ای به همین مناسبت نوشته دوستانمان در سرمایه و آرمان و صدای عدالت و اعتماد ملی و حیات نو را می بینم که اغلب بیکار شده اند و البته روزدوشنبه هم اندیشه نو به آنها اضافه شد. از قبلی ها می گذرم که تعدادشان زیاد است. دوست ندارم ما هم به آنها بپیوندیم. بگذارید از این داستان تلخ گذر کنم. پس چه بنویسم؟

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری اضافه کرده بگذارید از ماندگاری بنویسم. از ماندگاری؟ مگر رازی هم دارد؟ عادت کرده ایم به این که طوری بنویسیم که لذت ماندگاری باز هم برایمان حفظ شود و همه آن کسانی که از روزنامه ارتزاق می کنند، همچنان در اینجا با ما بمانند. و حالا که نهمین سال انتشار روزنامه را آغاز می کنیم، از این لحاظ راضی هستم که در این هشت سال، به مردم دروغ نگفته ایم واگر هم بعضی اوقات بعضی چیزها را ننوشته ایم، به ورطه دروغ نیفتاده ایم.

رابطه ایران و مصر

در حالی که چند روزنامه امروز سفر رییس مجلس به بهانه شرکت در اتحادیه بین المجالس اسلامی در قاهره و ملاقات وی با رییس جمهور مصر را با اهمیت دیده و از نامه خصوصی احمدی نژاد به حسنی مبارک خبر داده اند محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد پرسیده رابطه تهران و قاهره از سر گرفته نمی شود.

به نوشته این مقاله اهمیت رابطه ایران و مصر فراتر از رابطه‌ای دوجانبه است. اگر مشكل ایران و مصر به منافع و تلقی‌های متفاوت در تهران و قاهره ختم می‌شد، دو كشور یا تاكنون مشكل را حل كرده بودند یا از خیر چنین رابطه پرزحمتی می‌گذشتند؛ اما ایران و مصر به همراه كشوری دیگر؛ یعنی عربستان سعودی، اضلاع مثلثی هستند كه با رشته‌های فراوانی به صورت‌های مستقیم و غیرمستقیم به یكدیگر گره خورده‌اند .

سردبیر دنیای اقتصاد نوشته گاه دو ضلع این مثلث؛ یعنی مصر و عربستان سعودی در مسائل منطقه‌ای و جهانی به یكدیگر نزدیك‌تر شده و به صورت طبیعی در وضع اتحاد ضدایرانی به‌سرمی‌برند. این در حالی است که با سیمای غیرناسیونالیستی و غیرایدئولوژیك با اعراب روبه‌رو شده و حساسیت‌زدایی كرده است.

مرگ شاه و ترور سادات

ابتکار در گزارش اصلی خود به روابط ایران ومصر پرداخته و نوشته این رابطه در سال های پس از انقلاب قطع بود، اما آنچنان نبود که روسای کشورها در جلسات رسمی بین المللی از روبه رو شدن با همدیگر پرهیز کنند. با این همه مسائلی در میان بوده است که مانع از برقراری رابطه کامل شده است. حضور شاه مخلوع ایران در قاهره و مرگ و دفن وی در این شهر وقتل انورسادات رئیس جمهور سابق این کشور به دست خالد اسلامبولی و گذاشتن نام وی بر یکی از خیابان های تهران از جمله مهم ترین موارد.

این روزنامه به یاد آورده که رابطه ایران و مصر در زمان ریاست جمال عبدالناصر برمصر و پادشاهی محمدرضا پهلوی بر ایران نیز چندان حسنه نبود.در آن زمان جمال عبدالناصر از ارتباطات گسترده آمریکا با سران اسرائیل ناراضی بود و بعد از انقلاب رابطه سادات و اسرائیل باعث قطع روابط شد در سال های گذشته اگرچه تلاش های زیادی شد که دوکشور بزرگ اسلامی نزدیک تر شوند، اما این امر با موانعی روبه رو شد.