تشدید فشارهای وزارت ارشاد بر رسانه های اصلاح طلب

اعتماد
Image caption وزارت ارشاد چند روز پیش به چند روزنامه اصلاح طلب هشدار داد اما با درگذشت آیت الله منتظری این فشارها بیشتر شده است

با ادامه نارضایتی ها در ایران و همزمان با درگذشت آیت الله منتظری هیات نظارت بر مطبوعات روزنامه اندیشه نو را توقیف کرده و نمایندگان وزارت ارشاد در برخی چاپخانه ها مستقر شده اند.

به گزارش پارلمان نیوز، پایگاه خبری فراکسیون خط امام مجلس هیات نظارت بر مطبوعات صبح دوشنبه خبر توقیف روزنامه اندیشه نو را به مسئولین این روزنامه داده است.

این روزنامه ارگان رسمی حزب اسلامی کار و از رسانه های اصلاح طلب بشمار می رود.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز شنبه به چند روزنامه از جمله اندیشه نو به دلیل "سانسور" راهپیمایی روز جمعه ۲۷ آذر در محکومیت "اهانت" به عکس آیت الله خمینی تذکر قانونی داده بود.

در اطلاعیه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران آمده بود این معاونت به روزنامه های "اندیشه نو" و "جهان اقتصاد" به دلیل "سانسور کامل" این راهپیمایی در شماره روز شنبه ۲۸ آذر و به روزنامه های "اعتماد" و "مردم سالاری" به دلیل "تحریف تصویری حرکت مردم" تذکر داده است.

در همین حال پارلمان نیوز گزارش کرده است معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خبرگزاری کار ایران، ایلنا نسبت به نحوه پوشش اخبار جنبش معترضین تذکر داده است.

به نوشته پارلمان نیوز "بعد از پیگیری چند پرونده با موضوع آسیب شناسی جنبش سبز و همچنین توجه این خبرگزاری به اخبار مربوط به این جنبش این علمکرد موجب نارضایتی وزارت ارشاد شده است."

این پایگاه خبری می افزاید وزارت ارشاد هفته گذشته در تذکری به ایلنا از این خبرگزاری خواسته است تا در راستای جلوگیری از تفرقه و مواردی از این دست از تولید و پوشش اخباری که مشخصا مربوط به جنبش سبز است خودداری کند.

سایت پارلمان نیوز همچنین گزارش داده است تنها ساعاتی پس از پیام تسلیت آیت الله خامنه ای بمناسبت درگذشت آیت الله منتظری وزارت ارشاد "محدودیت های شدید و کم سابقه ای" علیه روزنامه ها اعمال کرده است.

به گزارش این سایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد با استقرار نمایندگانش در چاپخانه‌ برخی روزنامه‌ها اعلام کرده حق ندارند در صفحه اول خود عکسی از آیت‌الله منتظری منتشر کنند و پیام‌های تسلیت به شرطی که تحریک‌کننده نباشد به استثنای پیام رهبر انقلاب باید در صفحات داخلی منتشر شود.

مطالب مرتبط