کتاب های درسی ایران 'دخترانه – پسرانه' می شوند

مدرسه
Image caption کتاب های درسی ایران در مقطع ابتدایی بر اساس جنسیت دانش آموزان تفکیک می شوند

وزیر آموزش و پرورش ایران روز دوشنبه اول دی ماه ۱۳۸۸ (۲۱ دسامبر ۲۰۰۹) از طرح تفکیک کتب درسی دختران و پسران در مدارس ابتدایی این کشور خبر داد.

حمید رضا حاجی بابایی که در همایش سراسری استانداران ایران سخنرانی می کرد، ضمن اعلام این تصمیم، از تدوین سندی ملی برای "تحول بنیادین در آموزش و پرورش" خبر داده است.

بنابر اظهارات وزیر آموزش و پرورش ایران دوره ابتدایی در مدارس این کشور، یکسال افزایش خواهد یافت و کتاب های درسی نیز بر اساس سن دانش آموز تعیین خواهد شد. سپس در ۹ سالگی کتاب های درسی بین دختران و پسران متفاوت می شود و از پایان دوره ابتدایی، این کتاب ها به سمت تخصصی سوق پیدا می کند.

دربخش دیگری از سخنان وزیر آموزش و پرورش که در وب سایت وزارت کشور ایران منتشر شده است، حاجی بابایی با اشاره به تاکیدات آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، به تلاش های این وزارتخانه برای تحول در کتاب های درسی و شیوه تربیت دانش آموزان اشاره کرده است.

اشاره وزیر آموزش و پرورش ایران به سخنان آیت الله علی خامنه ای در مرداد ماه سال ۸۵ است که طی آن رهبر جمهوری اسلامی خواستار تحولات جدی در نظام آموزش و پرورش ایران شده بود.

پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران در آن سال، وزارت آموزش و پرورش ایران اقدامتی در راستای تغییر نظام آموزش و پرورش ایران صورت داد که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* شکل گیری ستاد همکاری های وزارت آموزش و پرورش و حوزه های علمیه * طرح مستقر کردن روحانی تمام وقت در مدارس * طرح واگذاری مدیریت ۴۲۰۰ مدرسه در مقاطع مختلف ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان به حوزه های علمیه * اعزام ۳۳ هزار مبلغ مذهبی به مدارس سراسر ایران * طرح ایجاد مرکز تربیت دانش آموزان نخبه برای ورود به حوزه های علمیه

تشکیل ستادی تحت عنوان "ستاد تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش ایران" از آخرین اقداماتی است که وزارت آموزش و پرورش ایران برای اجرایی کردن این تحولات در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط