دادستان تهران زمان محاکمه شهروند فرانسوی را اعلام کرد

ریس - تصویر از تلویزیون
Image caption قوه قضائیه کلوتیلد ریس را در یک دادگاه تلویزیونی شرکت داد

دادستان تهران زمان آغاز محاکمه پژوهشگر فرانسوی بازداشتی در ایران را اعلام کرده است.

روز سه شنبه، 22 دسامبر (1 دی)، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در گفتگو با خبرنگاران گفت که محاکمه کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی که در ارتباط با حوادث پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری ایران بازداشت شد، روز چهارشنبه این هفته آغاز می شود.

آقای دولت آبادی گفت که وکیل مدافع خانم ریس در دادگاه حاضر خواهد بود و افزود که "باید منتظر تصمیم دادگاه ماند."

به گزارش خبرگزاری فارس، از آقای دولت آبادی در مورد گزارش های مربوط به تمایل جمهوری اسلامی به مبادله خانم ریس با یک زندانی محکوم به حبس ابد در فرانسه سئوال شد.

دادستان تهران در این مورد اظهار نظر صریحی نکرد و تنها گفت که قوه قضائیه جمهوری اسلامی "مصر است که در چارچوب اختیارات قانونی خود عمل کند و فرانسه اگر مایل است که این مشکل حل شود، باید به قوانین و احکام قضایی ایران احترام بگذارد."

هفته گذشته، محمود احمدی نژاد در مصاحبه ای گفت که دولت ایران مایل است به خانم ریس اجازه دهد به کشور خود بازگردد اما تصمیم در این مورد "به مسئولین فرانسه بستگی دارد."

در پی انتشار این خبر، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده است که در قبال آزادی یک شهروند جمهوری اسلامی به نام علی وکیلی راد توسط دولت فرانسه، به کلوتیلد ریس اجازه خروج از ایران را بدهد.

آقای کوشنر این پیشنهاد را رد کرد و گفت که حتی اگر دولت فرانسه مایل به چنین مبادله ای باشد، امکان اجرای آن را ندارد زیرا قوه قضائیه فرانسه مستقل است.

آقای احمدی نژاد در ماه سپتامبر هم تلویحا پیشنهاد کرده بود که کلوتیلد ریس را در ازای آزادی علی وکیلی راد از زندان آزاد کند.

پشنهاد آقای احمدی نژاد با واکنش تند رئیس جمهوری فرانسه مواجه شد که گفت دولت او آماده نیست فردی را که به جرم قتل زندانی است با یک زن جوان فرانسوی مبادله کند که به خاطر علاقه به فرهنگ ایران به این کشور سفر کرده بود.

علی وکیلی راد در ارتباط با ترور شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر نظام سلطنتی ایران، و منشی او در سال 1991، تحت تعقیب پلیس فرانسه قرار گرفت و در سال 1994، پس از استرداد از سوئیس، در دادگاهی در فرانسه محاکمه و به جرم ارتکاب قتل به حبس ابد محکوم شد.

کلوتیلد ریس، شهروند بیست و چهار ساله فرانسوی که به تحقیق و تدریس در دانشگاه اصفهان اشتغال داشت، در ماه ژوئن سال جاری در ارتباط با حضور در محل برگزاری تظاهرات اعتراضی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت و بعدا به جاسوسی متهم شد.

دولت فرانسه و خانواده ریس این اتهام را مردود دانسته اند.

پس از انتقال به زندان اوین، مقامات جمهوری اسلامی این شهروند فرانسوی را در یکی از دادگاه های تلویزیونی حاضر کردند.

در ماه اوت، مقامات قضایی با آزادی خانم ریس با سپردن وثیقه موافقت کردند به شرط اینکه وی تا زمان تشکیل دادگاه در محل سفارت فرانسه در تهران باقی بماند.

وضعیت شهروندان آمریکایی

در مصاحبه روز سه شنبه، از دادستان عمومی و انقلاب تهران در مورد سه شهروند آمریکایی که در مرز ایران و کردستان عراق بازداشت شده و زندانی هستند هم سئوال شد.

Image caption دادستان تهران: تحقیقات در مورد سه شهروند آمریکایی ادامه دارد

وی گفت که تحقیقات در مورد این افراد ادامه دارد و به محض رسیدن به نتیجه، اعلام خواهد شد.

آقای جعفری افزود که "البته آمریکایی ها هم بدانند که ما یازده ایرانی در زندان های آن کشور داریم که امیدواریم که آمریکایی ها هم در مورد این شهروندان، طبق مقررات عمل کنند."

دادستان تهران در مورد نوع اتهام این شهروندان ایرانی توضیحی نداد و مشخص هم نکرد که منظور از طرح این موضوع، پیشنهادی برای مبادله زندانیان است یا نه.

این سه شهروند آمریکایی در اواخر ماه ژوئیه از مرز ایران و عراق عبور کردند و توسط ماموران مرزی ایران بازداشت شدند.

بستگان این سه نفر گفته اند که آنان هنگام گردش در نزدیک مرز ایران، به طور تصادفی از خط مرزی عبور کردند اما مقامات جمهوری اسلامی آنان را نیز به جاسوسی متهم ساخته اند.

مطالب مرتبط