ایران: بریتانیا ما را به اجلاس افغانستان دعوت کرده است

مهمانپرست
Image caption به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، بریتانیا از ایران برای شرکت در نشست مربوط به افغانستان دعوت کرده است.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که دولت بریتانیا از ایران برای شرکت در اجلاسی در باره افغانستان دعوت کرده و این دعوت در دست بررسی است.

این اجلاس قرار است در اواخر ژانویه سال آینده میلادی حدود یک ماه دیگر با شرکت کشورهای کمک کننده به افغانستان و همسایگان آن کشور با موضوعات امنیتی و سیاسی در لندن برگزار شود.

ظاهرا دولت افغانستان علاقمند بود این نشست در کابل برگزار شود، اما دولت بریتانیا ترجیح داد که این نشست در لندن تشکیل شود.

حدود یک ماه پیش شواهدی به دست بی بی سی رسید که نشان می داد دولت بریتانیا، طرحی در مورد مذاکره با طالبان به دولت افغانستان داده است و مقام های بریتانیایی هم وجود چنین طرحی را رد نکردند.

دولت بریتانیا از سوی افکار عمومی این کشور در رابطه با جنگ افغانستان تحت فشار است؛ از این رو برخی کارشناسان پیش بینی می کنند که بریتانیا در کنفرانس لندن تلاش کند تا کشورهای عضو ناتو را به اجرای برنامه هایی تشویق کند که به خروج هرچه سریعتر ناتو از افغانستان منجر شود.

افغانستان مهم ترین موضوع در انتخابات بهار آینده بریتانیا است و حزب کارگر تلاش می کند تا با بهبود اوضاع افغانستان، کاهش تلفات نظامیان این کشور و تدوین استراتژی خروج، راه را بر منقدانش ببندد.

ایران به جز در موارد معدود، به دعوت های کشورهای مختلف با موضوع افغانستان نظیر نشست برلین و توکیو پاسخ مثبت داده و در این نشست ها حضور پیدا کرده است.

اختلاف بر سر چاه نفتی یا سوء تفاهم

آقای مهمانپرست همچنین در باره اختلاف ایران و عراق بر سر یک چاه نفتی در منطقه فکه گفته است: "این موضوع بحثی فنی و تخصصی است و کارشناسان باید آن را بررسی کنند تا از بروز سوء تفاهم جلوگیری شود".

سخنگوی وزارت خارجه ایران، همچنین بر تعیین خطوط مرزی و میله گذاری مجدد مناطق مرزی تاکید کرده است که به گفته وی به دلیل جنگ هشت ساله و حوادث طبیعی نیاز به بازنگری دارد.

به گفته آقای مهمانپرست، در معاهده 1975 (قرارداد الجزایر) کمیته ای برای بازنگری و بحث میله گذاری مرزی پیش بین شده بود که "می تواند برای تمام سوءتفاهمات احتمالی راه حل پیش بینی کند."

از نظر وزارت خارجه ایران "جنجال خبری" در باره این مسله مرزی از سوی کسانی ایجاد می شود که در آستانه انتخابات عراق "مایل به ایجاد ثبات و آرامش در منطقه نیستند."

در روزهای اخیر مقام های دولت عراق، نیروهای ایرانی را متهم کرده بودند که با ورود به خاک آن کشور، کنترل یک چاه نفتی آن کشور را در اختیار گرفته اند. این خبر از سوی دولت ایران رد شد اما مقامات عراقی خواستار عقب نشینی نیروهای ایرانی بودند.

بعد از جنگ هشت ساله بین ایران و عراق، میله های مرزی که نشان دهنده خط مرزی است از بین رفته و برخی می گویند که اکنون نیروهای مرزداری دو کشور در تشخیص خط مرزی با مشکل مواجه شده اند و همین مسئله، باعت بروز اختلافاتی شده است.

بخشی از میادین نفتی ایران و عراق در مناطقی قرار دارد که در مرز دو کشور واقع شده است. میدان های نفتی آزادگان، یادآوران و هویزه مهمترین میادین مشترک دو کشور است و بنابر توافق هایی که صورت گرفته، قرار است دو کشور در توسعه این میدان ها با هم همکاری کنند.

ماجرای سفر رئیس مجلس به مصر

در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه ایران، خبرنگاری در باره نامه ای پرسیده که گفته می شود محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران به حسنی مبارک نوشته و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آن را در سفر به مصر به رئیس جمهوری مصر داده است.

آقای مهمانپرست توضیح روشنی در باره این موضوع نداده ولی گفته که "سفر آقای لاریجانی با موضوع اصلی نشست بین المجالس کشورهای اسلامی بوده است که در حاشیه آن هم ملاقات هایی انجام گرفته است."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، کسانی علاقمند به توسعه روابط بین ایران و مصر نیستند و "کشورهایی هستند که با منافع جهان اسلام رابطه خوبی ندارند و از نزدیکی روابط خوشحال نمی شوند."

روابط سیاسی ایران و مصر از زمان انقلاب سال 1979 در ایران و پس از آن که دولت مصر به محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران پناه داد، قطع بوده است.

در سال های اخیر تلاش هایی برای از سرگیری روابط بین دو کشور صورت گرفته است.

آقای احمدی نژاد دو سال پیش در یک کنفرانس خبری گفته بود اگر مصری ها با برقراری روابط سیاسی بین دو کشور موافقت کنند، خود او بلافاصله برای افتتاح سفارت ایران به قاهره پرواز خواهد کرد.

مطالب مرتبط