دادگاه کلوتیلد ریس برگزار شد

کلوتیلد ریس
Image caption کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی که در ایران محاکمه می شود

دادگاه رسیدگی به اتهامات کلوتیلد ریس، تبعه فرانسوی که در جریان حوادث پس از انتخابات دستگیر شده بود، در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

خانم ریس، شهروند ۲۳ ساله فرانسوی، به همراه وکیل مدافعش، چهارشنبه دوم دی (۲۳ دسامبر) در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، حاضر شد و به اتهاماتش مبنی بر "شرکت در ناآرامی های پس از انتخابات و جاسوسی" پاسخ داد.

محمد علی مهدوی ثابت، وکیل مدافع ریس درباره این محاکمه که سه ساعت به طول انجامید، به خبرگزاری فارس گفت: "در این جلسه بخشی از آخرین دفاعیات را به دادگاه ارائه دادیم و بخش آخر دفاعیات به جلسه آتی دادگاه موکول شده است."

آقای مهدوی ثابت همچنین گفت که سفیر فرانسه در تهران و یکی از دیپلمات های فرانسوی در زمان برگزاری محاکمه، در "خارج از دادگاه" حضور داشتند.

کلوتیلد ریس از ۵ ماه قبل از بازداشتش در ژوئیه گذشته، در ایران اقامت داشت و زبان فرانسوی تدریس می کرد.

او هنگام خروج از ایران به اتهام شرکت در نا آرامی های پس از انتخابات و جاسوسی دستگیر شد، اما پس از مدتی به قید ضمانت آزاد شد.

او که تا پایان محاکمه اش نمی تواند از ایران خارج شود، در حال حاضر در سفارت فرانسه در تهران اقامت دارد.

برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه که بارها اتهامات خانم ریس را بی اساس دانسته، چند روز پیش اعلام کرد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران خواهان مبادله کلوتیلد ریس با علی وکیلی راد، قاتل شاهپور بختیار شده است.

آقای کوشنر با اشاره به مستقل بودن سیستم قضایی در فرانسه، این درخواست را رد کرد.

دادگاه جنایی پاریس علی وکیلی راد را درارتباط با قتل شاهپور بختیار، آخرین نخست وزیر دوران پهلوی در سال ۱۹۹۱، به حبس ابد محکوم کرده است که ۱۸ سال آن قطعی و غیر قابل تخفیف است.

زمان برگزاری دادگاه بعدی کلوتیلد ریس مشخص نشده است.

مطالب مرتبط