واکنش ها به برکناری موسوی از ریاست فرهنگستان هنر در ایران

Image caption ریاست فرهنگستان هنر از ابتدای تاسیس برعهده میر حسین موسوی بود

میر حسین موسوی، رئیس سابق فرهنگستان هنر پس از برکناری از این سمت از "همه هنرمندان و دانشگاهیان و فرهیختگان که در سالهای گذشته با فرهنگستان هنر همکاری کردند"، تشکر کرد.

آقای موسوی در بیانیه ای که روی سایت کلمه منتشر شده، در مورد این گروه از همکاران فرهنگستان هنر نوشته است: "در طول یازده سال گذشته همواره از هنر، اخلاق و فرهنگ والای آنها درس ها گرفتم و رأیی که به این حقیر دادند، پیوسته الهام بخش من در سیاستگذاری ها و اداره فرهنگستان هنر بود".

روز گذشته (سه شنبه، اول دی) میر حسین موسوی با رای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از ریاست فرهنگستان هنر برکنار شد و علی معلم دامفانی (شاعر) به عنوان جایگزین او انتخاب شد.

دو هفته پیش شورای عالی انقلاب فرهنگی مستقیما آقای معلم را به عضویت پیوسته فرهنگستان هنر انتخاب کرده بود.

این در حالی است که طبق اساسنامه فرهنگستان هنر، ۲۰ عضو از ۳۰ عضو پیوسته فرهنگستان باید به پیشنهاد شورای هنر و با تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزیده شوند و ۱۰ عضو دیگر را همان ۲۰ نفر انتخاب کنند.

طبق اساسنامه اولیه، رئیس فرهنگستان هنر به پیشنهاد مجمع عمومی و با حکم ریاست عالیه فرهنگستان‌ها (رئیس جمهوری)، از میان سه نفر از صاحب نظران برجسته کشور برای مدت چهار سال انتخاب می شد و انتخاب مجدد وی بلامانع بود.

اما در مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی (مصوب ۱۶ آبان ۱۳۸۸) که ریاست آن بر عهده محمود احمدی نژاد است، رئیس فرهنگستان از میان اعضای پیوسته آن، به پیشنهاد رئیس جمهوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حکم رئیس جمهوری برای یک دوره چهارساله انتخاب می شود.

Image caption دو هفته پیش علی معلم به عنوان عضو پیوسته فرهنگستان هنر انتخاب شد

جلسه انتخاب ریاست جدید فرهنگستان در روز شه شنبه، اول دی، در حالی برگزار می شد که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در میانه سفرش به استان فارس بود، اما برای حضور در این جلسه به تهران رفت و پس از پایان آن دوباره به استان فارس بازگشت.

برکناری آقای موسوی با واکنش عده ای از اعضای فرهنگستان و چهره های سیاسی و فرهنگی ایران رو به رو شد که بعضی از آنها این اقدام را حرکتی سیاسی و نه فرهنگی می دانند.

'کینه'

داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون خط امام در مجلس ایران گفت: "در مورد اینکه این عزل یک تصمیم سیاسی نشات گرفته از کینه‌های انتخاباتی است،‌ شکی وجود ندارد."

آقای قنبری در گفت و گو با پارلمان نیوز، پایگاه خبری فراکسیون خط امام گفت: "همواره شاهد آن هستیم که آقای احمدی‌نژاد در تلاش حذف رقبا و منتقدین خود حرکت می‌کند. با توجه به هجمه‌هایی که طرفداران دولت برعلیه موسوی شروع کرده بودند، مشخص بود که چنین اتفاقی می‌افتد."

سعید ابوطالب، نماینده اصولگرا در مجلس هفتم نیز در گفت و گو با پارلمان نیوز گفت: "این اقدامات نشان می‌دهد برخلاف آنچه آقایان تصور می‌کنند که پیروز هستند، قافیه را باخته‌اند."

او افزود: "به نظر می‌رسد آقایان اکنون به جان فرهنگ مملکت افتاده‌اند و قصد نابود کردن آن را دارند."

محمد بهشتی، رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی و عضو پیوسته فرهنگستان هنر نیز در گفتگو با سایت کلمه درباره برکناری آقای موسوی گفت: "فرهنگستان هنر به عنوان یک نهاد غیر سیاسی شناخته می شود و در ماه های اخیر که فضای کشور ملتهب بود، مهندس موسوی به عنوان رئیس این نهاد تلاش کرد تا فرهنگستان دچار این فضا نشود و از این فضا مصون باشد؛ اما افرادی که همه چیز را سیاسی می کنند تحمل اینکه فرهنگستان سیاسی نباشد را نکردند و یک رفتار سیاسی نامناسب را مرتکب شدند".

دو هفته پیش در پی مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص فرهنگستان ها، ایرج فاضل، وزیر بهداشت در دوره اول ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی از ریاست فرهنگستان علوم پزشکی برکنار و علیرضا مرندی، نماینده مجلس و وزیر بهداشت در دوره دوم ریاست جمهوری آقای رفسنجانی جایگزین او شده بود.

در مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، دست رئیس شورا (ریاست جمهوری) برای تغییر رئیسان و اعضای فرهنگستان های مختلف بازتر شده است. این مصوبه با انتقاد عده ای از اعضای فرهنگستان ها رو به رو شد.

فرهنگستان هنر ایران در سال ۱۳۷۸ تشکیل شد و ریاست آن از ابتدای تاسیس برعهده میر حسین موسوی بود.

در ماه های گذشته و به دنبال تحولات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، آقای موسوی به طور پیوسته در کار خود در فرهنگستان هنر حاضر می شد. در طول این مدت در مواردی شماری از هواداران دولت با تجمع در مقابل ساختمان فرهنگستان هنر، شعارهایی علیه آقای موسوی سر دادند.

آقای موسوی هنوز عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اما مشخص نیست که آیا او پس از انتخابات ریاست جمهوری در نشست های این نهاد شرکت می کرده است یا نه.

انتخاب و یا برکناری اعضای حقیقی این دو نهاد بر عهده آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

مطالب مرتبط