کناره گیری از فرهنگستان هنر در اعتراض به برکناری موسوی

غیاث آبادی و حیدریان
Image caption تصمیم غیاث آبادی و حیدریان در اعتراض به برکناری موسوی اتخاذ شده

در پی برکناری میرحسین موسوی از ریاست فرهنگستان هنر ایران دو تن از فعالان فرهنگستان از ادامه همکاری با این نهاد انصراف داده اند.

روز پنجشنبه، 24 دسامبر (3 دی)، خبرگزاری کار ایران - ایلنا - گزارش کرد که محمد مهدی حیدریان، معاون هنری فرهنگستان هنر در اعتراض به برکناری آقای موسوی استعفای خود را از این سمت اعلام داشته است.

در این گزارش آمده است که آقای حیدریان از زمان برکناری میرحسین موسوی از ریاست فرهنگستان هنر، در این محل حاضر نشده بود.

آقای حیدریان در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و به نوشته ایلنا، در این سمت، نسبت به "حضور دولت در عرصه سینما" انتقاد هایی داشت.

وی خواستار کاهش مداخله دولت در کار سینمایی بود.

استعفای آقای حیدریان دومین مورد از کناره گیری یکی از افراد فعال در فرهنگستان از زمان اعلام برکناری میرحسین موسوی از ریاست این نهاد فرهنگی است.

پیشتر، رضا مرادی غیاث آبادی، پژوهشگر و نویسنده در زمینه های باستانشناسی و تاریخ ایران، با انتشار نامه ای در وبلاگ شخصی خود اعلام کرد که در اعتراض به عزل میرحسین موسوی، مایل به ادامه همکاری با فرهنگستان هنر نیست.

آقای غیاث آبادی در نامه مورخ 2 دیماه خود خطاب به رئیس فرهنگستان هنر ، ضمن تجلیل از جایگاه و دستاوردهای هنری آقای موسوی، گفته است که با برکناری وی، انگیزه ای برای همکاری های آینده با این نهاد در خود نمی بیند.

وی از رئیس جدید فرهنگستان خواسته است که طرح پژوهشی پیشنهادی او در مورد سنگ نگاره های ایران نیز "بلامحل" گذاشته شود.

روز 1 دی اعلام شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ای به ریاست محمود احمدی نژاد، شخص دیگری را به جای آقای موسوی به ریاست فرهنگستان هنر انتخاب کرد.

فرهنگستان هنر در سال 1378 تاسیس شد و ریاست آن از آن زمان برعهده میرحسین موسوی بوده است.

از زمان اعلام نتیجه مناقشه برانگیز انتخابات ریاست جمهوری آقای موسوی همچنان در دفتر خود در محل فرهنگستان حاضر می شده است.

آقای موسوی در حال حاضر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

مطالب مرتبط