به روز شده:  19:33 گرينويچ - پنج شنبه 24 دسامبر 2009 - 03 دی 1388

ضرب و شتم دانشجویان ایرانی در سفارت ایران در پاریس

تعدادی از دانشجویان فعال سیاسی در پاریس، که روز چهارشنبه، دوم دی (23 دسامبر) برای شرکت در مراسم عزاداری به مناسبت ایام محرم به حسینیه متعلق به سفارت ایران در پاریس رفته بودند، مورد ضرب و شتم بعضی از کارمندان سفارت ایران قرار گرفتند.

این دانشجویان پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، کمیته ای را به نام کمیته ضد سرکوب شهروندان راه انداخته اند و اعتراضات ایرانیان مقیم فرانسه نسبت به وقایع اخیر در ایران را برنامه ریزی می کند.

روز گذشته تعدادی از دانشجویان این کمیته در مراسم عزاداری به مناسبت ایام محرم در حسینیه ی وابسته به سفارت ایران در حومه پاریس، با شال های سبز و عکس های سهراب اعرابی، آیت الله منتظری، مهدی کروبی و میر حسین موسوی حضور یافتند.

به گفته یکی از شاهدان عینی آنها 4 دختر و هفت پسر بودند که به طور جداگانه در مجلس زنانه و مردانه حاضر شدند.

یکی از دانشجویان دختر حاضر در این مراسم، که می گوید مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به دلایل امنیتی نمی خواهد نامش فاش شود به بخش فارسی رادیو بی بی سی گفت: "ما چهار دختر بودیم که وارد حسینیه شدیم. عکس های سهراب و آیت الله منتظری را در دست داشتیم، حتی شعار هم نداده بودیم و نشسته بودیم و ساکت گوش می کردیم."

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

او می افزاید: "هنوز دو دقیقه از ورودمان نگذشته بود، خانمی که بعدا خود را زن سفیر معرفی کرد به ما حمله و لباس های ما را کشید. ما بدون اعتراض در حال خروج بودیم که چهار تا مرد به ما حمله کردند و ما را کتک زدند. کیف ها و موبایل هایمان را به زور از ما گرفتند."

او همچنین می گوید: "ابتدا اسامی ما را خواستند که ما اسم هایمان را اشتباه گفتیم. ولی چون آنها کیف های ما را به زور گرفته بودند هویت ما مشخص شد. در همین حین دست یکی از بچه ها خونی شده بود و به همین دلیل هم یک روز طول درمان گرفت."

زمانی که از دختران جدا شدیم و هفت پسر بودیم که وارد حسینیه شدیم. اول با توهین مواجه شدیم. یکی از مسئولان به یکی از بچه ها گفت اینجا را اگر بخواهید به هم بزنید شما را دست پلیس می سپارم.

آرش نعیمیان، از اعضای کمیته ضد سرکوب شهروندان ایرانی

او می افزاید: "حدود دو ساعت ما را به عنوان گروگان نگه داشتند و در تمام این مدت فحاشی می کردند. تهدید به مرگ می کردند حتی در فرانسه. در انتها از ما تعهدی گرفتند مبنی بر اینکه ما هرگز بدون اجازه سفارت وارد سفارت ایران در فرانسه نشویم."

در این فاصله دانشجویانی که بیرون از حسینه بودند و از ماجرا مطلع شده بودند از پلیس فرانسه درخواست کمک می کنند؛ هر چند پلیس فرانسه طبق معاهده ها و کنوانسیون های بین المللی نمی توانست وارد حسینیه شود که جزو خاک ایران محسوب می شود.

اما در پی حضور پلیس، دانشجویان دستگیرشده آزاد شدند.

دختری که در مراسم حضور داشت به عنوان شاهد ماجرا می گوید: "پلیس از ما ماجرا را پرسید و بچه ها شکایت تنظیم کردند. تقریبا دیشب تا ساعت سه نیمه شب ما در کمیساریای سور سن بودیم، که در حومه پاریس است."

او می افزاید: "آنها به ما گفتند موضوع را پی گیری می کنند و ما را خبر می کنند. البته گفتند که از نظر قضایی کاری نمی توانند بکنند به این دلیل که آنچه در آن حسینیه اتفاق افتاده مثل اتفاقی است که در خاک ایران افتاده باشد و پلیس فرانسه نمی تواند کاری برای آن بکند."

او همچنین می گوید: " چون ما از طریق میکروفن تهدید به مرگ شدیم، پلیس فرانسه به ما گفت فقط نسبت به تهدیدات صورت گرفته از ما حمایت خواهد کرد."

اما ماجرا در قسمت مردانه حسینیه به شکل دیگری اتفاق افتاد.

آرش نعیمیان یکی از اعضای کمیته ضد سرکوب شهروندان ایرانی در پاریس که در مراسم عزاداری حسینیه پاریس حضور داشت، به ما می گوید: "زمانی که از دختران جدا شدیم و هفت پسر بودیم که وارد حسینیه شدیم. اول با توهین مواجه شدیم. یکی از مسئولان به یکی از بچه ها گفت اینجا را اگر بخواهید به هم بزنید شما را دست پلیس می سپارم."

او می افزاید: "ما نشستیم و داشتیم مراسم را گوش و دنبال می کردیم و سعی می کردیم به فضای موجود عادت کنیم. کم کم از سمت زنانه صدای درگیری و داد و بیداد شنیدیم. یکی از بچه ها همسرش در میان زنان بود و نگران شد. اما نشستیم و عکس العملی نشان ندادیم."

آقای نعیمیان می گوید: "آقایی به اسم امامی که مجلس را می گرداند، میکروفن را به دست گرفت و گفت چند وقت پیش تعدادی دانشجو آمدند اینجا و کار مزخرفی کردند ولی این مجلس، مجلس مهمی است و جای خرابکاری نیست."

او می افزاید: "این آقا گفت من به شما می گویم خواهران عزیز اگر اینها دست از پا خطا کردند شما اینها را قلع و قمع کنید وخونش پای من، زندانش هم می روم. آقایان هم همینطور."

چندی پیش تعدادی از دانشجویان کمیته ضد سرکوب شهروندان ایرانی در پاریس در همین حسینیه انتقاداتی را نسبت به وقایع بعد از انتخابات با نماینده وزارت علوم محمود احمدی نژاد در میان گذاشتند.

آقای نعیمیان می گوید بعد از این تهدیدات آنها شال های سبز شان را به گردن می اندازند و همزمان چند مامور مسئول در نزدیکی آنها قرار می گیرند تا حرکاتشان را دنبال کنند.

او می افزاید: "کوچکترین جابه جایی هم که می کردیم دو سه نفر ما را دنبال می کردند. تا اینکه رفتم بیرون و نور ماشین پلیس را دیدم. به شوخی به یکی از دوستانم گفتم بیا برویم خودمان را تحویل دهیم."

آقای نعیمیان می گوید: "در راه که می رفتیم آقایی که به ما توهین کرده بود و ظاهرا همان کسی بود که یکی از دختران ما را هم مورد ضرب و شتم قرار داده بود گفت این دو را هم تحویل بدهید. اینها می آیند اینجا دزدی می کنند. ما پرسیدیم چه خبر است؟ ظاهرا دوگانگی وجود داشت چون عده ای سعی می کردند او را آرام کنند."

او می افزاید: "من رفتم به شخص سفیر که از قبل می شناختمش گفتم ما نیامده بودیم اینجا که جمع را به هم بزنیم. این رسم میزبانی نبود."

پی گیری های بخش فارسی بی بی سی با سفارت ایران در پاریس به نتیجه نرسید و هیچ مقامی در سفارت حاضر به گفت و گو و اظهار نظر درباره وقایع حسینیه پاریس با بی بی سی نشد.

به دنبال اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن، چندی پیش سرتیپ مسعود جزایری، معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با تاکید بر شناسایی بسیاری از معترضان در داخل و خارج از ایران وعده داد که با آنها چه در داخل و چه در خارج از کشور در زمان مناسب برخورد خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.