به روز شده:  20:11 گرينويچ - پنج شنبه 24 دسامبر 2009 - 03 دی 1388

مطبوعات ایران، زیر منگنه وزارت ارشاد

محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد

برخوردهای انجام شده با روزنامه نگاران در ایران پس از دهمین انتخابات ریاست جمهوری این کشور، موجب ابراز نگرانی فعالان این حوزه شده است، تا آنجا که انجمن دفاع از آزادی مطبوعات محدودیت های ایجاد شده برای مطبوعات ایران را "بی سابقه "خواند.

صاحبنظران و کارشناسان معتقدند انتصاب محمد علی رامین به عنوان معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فشارها را بر روزنامه نگاران و صاحبان قلم افزایش داده است.

ماشاالله شمس الواعظین سخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات به بی بی سی می گوید:" نظارتی که هم اکنون به وسیله وزارت ارشاد و به طور مشخص معاونت مطبوعاتی اجرا می شود، پا را فراتر از محدوده های قانونی گذاشته است.تذکرهای شفاهی معاونت مطبوعاتی تنها به تخلفات محدود نیست بلکه حتی توصیه می شود که چه تیتر وعناوینی در مطبوعات استفاده شود. همچنین استقرار واحدهایی از وزارت فرهنگ و ارشاد برای نظارت بر صفحات آخر زیر چاپ از اقدامات ماه های اخیر است که رسانه های مکتوب تحت نظر دارد."

وی می گويد:"حقوق روزنامه نگاران وحق آزادی مطبوعات در سه حوزه تضییع می شود. نخست حق انتشار آزاد مطبوعات که در قانون اساسی اشاره شده است. اما صف تقاضا کنندگان به چهار هزار رسیده و همچنان به این تقاضاها رسیدگی نشده است. "

آقای شمس ادامه می دهد که حق دوم" حق برخوردای از امنیت شغلی به کلی نادیده گرفته شده "و حق دادرسی عادلانه نیز به کلی سلب شده و" روزنامه نگار فاقد پناهنگاه حقوقی" است و حتی بازداشت های به صورت شبانه و خیابانی صورت می گیرد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آقای رامین معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد نیز پیشتر در سخنانی در مورد وضعیت مطبوعات ایران گفته بود:"شرایط امروز مطبوعات ما به شدت نامطلوب است. مسئولان از وضعیت مطبوعات ناراضی‌ هستند. حاکمیت از مطبوعات راضی نیست، این وضعیت باید اصلاح شود و اصلاح‌شدنی است."

این سخنان در حالی مطرح می شود که طرفداران دولت معتقدند فضای رسانه ای ایران برای روزنامه نگاران مناسب است. محمود احمدی نژاد نیز بر این مسئله که در دوران ریاست جمهوری اش برخوردی با مطبوعات نشده تاکید دارد.

آقای احمدی نژاد در همين باره گفته است که در سه دوره هشت ساله ریاست جمهوری های پیشین دریچه نقد به طور مطلق بسته بوده، اما در دوران او با تجربه گذشته و اعتقاد به نقد مطلق عکس العملی نشان داده نشده و انتقادها تحمل شده است.

روز به روز وضعیت مطبوعات بدتر می شود و همزمان با این وضع اقبال به رسانه های فراسوی مرزها در افکار عمومی افزایش یافته و تولید داخلی رسانه ای با تهدیدهای موجود به شدت کاهش پیدا کرده است.

ماشاء الله شمس الواعظین

اما ماشاالله شمس الواعظین می گوید روز به روز وضعیت مطبوعات بدتر می شود و همزمان با این وضع اقبال بر رسانه های فراسوی مرزها در افکار عمومی افزایش یافته و تولید داخلی رسانه ای با تهدیدهای موجود به شدت کاهش پیدا کرده است.

روزنامه های مختلف اصلاح طلب و معدودی از روزنامه های اصولگرا از زمان انتصاب آقای رامین با تذکر های شفاهی و کتبی مختلف با مضمون پخش شايعات و مطالب خلاف واقع، مواجه شدند و در برخی موارد به دلایل مشکلات پیش آمده دست به تعدیل نیروهایشان زده اند.

از سوی دیگر، روزنامه نگاری در ایران که نخواست نامش فاش شود، می گوید آقای رامین در زمان انتصاب در سمت معاونت مطبوعاتی اعلام کرد که آمده تا روزنامه ها بمانند اما ظاهرا اتفاق ديگری در حال روی دادن است.

این روزنامه نگار می گوید:" نه فقط روزنامه های اصلاح طلب که روزنامه های اصولگرا منتقد دولت هم به این وضع دچار شده اند. آقای رامین سرزده وارد روزنامه ها می شود و از قانون و قانونمداری سخنان می گوید، اما آنچه ما می بینیم برخلاف صحبت های پیشین معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در مورد ماندگاری مطبوعات، ایشان آمده که مطبوعات هرچه سریع تر بروند."

آقای رامین در یکی از سخنرانی هایش گفته برای تدوین نظام جامع رسانه‌ها، باید یک جمع فرهنگی را شکل دهیم و این قانون را آن قدر جامع و مانع تنظیم کنیم که هیچ دولتمرد یا صاحب رسانه‌ای نتواند سلیقه‌ای با آن برخورد کند. اما کارشناسان بر این باورند که این سخنان محدودیت های موجود بر روزنامه نگاران را بیشتر و فضای مطبوعات ایران را بسته تر می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.