ممانعت از برگزاری مراسم ترحیم آیت الله منتظری و درگیری در زنجان

کاشان
Image caption برخی سایت‌های اینترنتی مخالف دولت ایران گزارش‌ها و عکس‌هایی را منتشر کرده‌اند که در آن ادعا می‌شود شورای عالی امنیت ملی ایران در بخشنامه‌ای سراسری برگزاری مراسم برای آیت‌الله منتظری را، جز در قم و نجف آباد ممنوع کرده است

مأموران امنیتی از برگزاری مراسم ترحیمی که قرار بود بعد از ظهر روز پنج شنبه در زنجان برای آیت الله منتظری برگزار شود جلوگیری کرده اند و به همین دلیل درگیری هایی در این شهر اتفاق افتاده است.

یک منبع موثق به بی بی سی فارسی گفت که مأموران امنیتی در مسجدی را که برای برگزاری این مراسم در نظر گرفته شده بود بسته اند و از ورود افراد ممانعت کرده اند.

به گفته او، پس از این اقدام مأموران امنیتی، درگیری هایی میان علاقه مندان به شرکت در مراسم ترحیم آقای منتظری با مأموران رخ داده است و عده ای مصدوم و عده دیگری بازداشت شده اند.

ظاهرا اکثر بازداشت شدگان یکی دو ساعت بعد آزاد شده اند، اما اطلاعی از اینکه آیا کسی هم در بازداشت باقی مانده است یا خیر، در دست نیست.

گفته می شود یکی از بستگان آیت الله اسدالله بیات زنجانی هم در میان بازداشت شدگان بوده است؛ او هنگامی که پس از بسته شدن در مسجد، در خیابان مشغول خواندن قرآن بوده، بازداشت شده است.

آقای بیات زنجانی یکی از مراجع منتقد دولت ایران است که در اطلاعیه ای از مردم زنجان دعوت کرده بود در مراسم ترحیم آقای منتظری شرکت کنند.

پیش تر جلوی برگزاری مراسم ترحیمی که قرار بود برای آیت الله منتظری در اصفهان برگزار شود هم گرفته شده بود و خانواده آقای منتظری مجبور شده بودند به دلیل جو ملتهب قم و فشار هواداران دولت و آیت الله خامنه ای، از برگزاری مراسم سوم و هفتم درگذشت آقای منتظری خودداری کنند.

برخی سایت های اینترنتی مخالف دولت ایران گزارش ها و عکسی منتشر کرده اند که در آن ها ادعا می شود شورای عالی امنیت ملی با صدور بخشنامه ای، برگزاری مراسم ترحیم برای آقای منتظری را، جز در قم و نجف آباد، ممنوع کرده است.

گفته می شود که عکس مذکور مربوط به پارچه ای است که بر سر در مسجدی در کاشان نصب شده و بر آن نوشته شده است: "برابر اعلام شورای عالی امنیت ملی، هر گونه جلسه در سراسر کشور، بجز قم و نجف آباد، برای آقای منتظری ممنوع می باشد".

گزارش هایی هم از برگزاری تجمعی به یاد آیت الله منتظری در میدان امام خمینی (توپخانه) در تهران منتشر شده که گفته می شود به تشنج کشیده شده است.

مطالب مرتبط