آمریکا: حکومت ایران پلیسی می شود

پی جی کراولی
Image caption سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حکومت ایران را به پلیسی شدن متهم کرد

وزارت امورخارجه آمریکا حکومت ایران را به پلیسی شدن متهم کرده است.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در واکنش به حمله به جمعیت عزاداران آیت الله منتظری در اصفهان گفت حکومت ایران به تدریج نشانه های بیشتری را از یک حکومت پلیسی به نمایش می گذارد.

آقای کراولی گفت: " حکومت ایران از همه اهرم های خود، همه نیروهای امنیتی خود برای سرکوب کردن آمال مردمش برای برقراری رابطه ای متفاوت با حکومت خود استفاده می کند."

آقای کراولی ادامه داد مردم ایران به رغم سرکوب ها راه های برخورداری از حقوق خود مانند حق برخورداری از آزادی بیان را پیدا می کنند و حکومت این کشور نیز در پی منع آنها از دسترسی به این راه ها و ابزار ارتباطی است.

او ادامه داد: "حکومت ایران باید به آن چه مردم این کشور می گویند توجه کند. آنها خواستار حکومت هستند که برای آنها فعالیت کند و به منافع آنها خدمت کند و در پی رابطه متفاونی با سایر کشورهای جهان باشد."

همزمان در اقدامی جداگانه، وزارت امورخارجه ایالات متحده از اعطای حق دسترسی کنسولی به دولت ایران برای تماس با یکی از شهروندان زندانی این کشور در آمریکا خبر داده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد با درخواست حافظ منافع ایران در واشنگتن که سفارت پاکستان است، برای دسترسی کنسولی به امیر اردبیلی موافقت کرده است.

دادگاهی در آمریکا آقای اردبیلی را به جرم نقض قوانین این کشور و انتقال اسلحه به ایران به پنج سال زندان محکوم شده است.

مقام های قضایی آمریکا می گویند آقای اردبیلی هزاران قطعه یدکی و اسلحه از جمله قطعات هواپیماهای جنگی اف 4 به ارزش چندین میلیون دلار را برای دولت ایران تهیه کرده و به این کشور ارسال کرده است.

آقای اردبیلی در اکتبر 2007 در جمهوری گرجستان دستگیر و در ژانویه 2008 به آمریکا استرداد شد.

مطالب مرتبط