عفو بین الملل: عاشورا پایان خشونت علیه تظاهرکنندگان باشد

دو شرکت کننده در مراسم درگذشت آیت الله منتظری
Image caption با نزدیک شدن ایام تاسوعا و عاشورا برخی گزارشها حکایت از احتمال خشونت نیروهای حکومتی علیه معترضان در ایام سوگواری دارد

سازمان عفو بین الملل از رهبر ایران خواسته است اجازه ندهد عزاداران روز عاشورا با باتوم های بسیج و یا دستگیری های خودسرانه مواجه شوند.

ملکوم اسمارت مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده بان حقوق بشر گفته است دولت ایران باید در عاشورا به خشونت علیه تظاهرات صلح آمیز و دستگیری های خودسرانه پایان دهد.

عفو بین الملل حملات خشونتبار اخیر علیه عزاداران درگذشت آیت الله منتظری را محکوم کرده و از دولت ایران خواسته است با ممانعت از ورود بسیج به معترضان اجازه دهد بطور مسالمت آمیز تظاهر کنند.

این بیانیه در حالی منتشر می شود که با نزدیک شدن ایام تاسوعا و عاشورا برخی گزارشها حکایت از احتمال خشونت نیروهای حکومتی علیه معترضان در ایام سوگواری دارد.

درگیری های چند روز گذشته موجب شد خانواده آیت الله منتظری پس از برگزاری تشییع و تدفین، سایر مراسم را لغو کنند.

درگیری های دیگری هم در هنگام مراسمی که قرار بود برای آیت الله منتظری در اصفهان و زنجان برگزار شود صورت گرفت که به لغو هر دو مجلس ترحیم منجر شد.

کمپین بین المللی حقوق بشر نیز با صدور اطلاعیه ای ضمن محکوم کردن حملات اخیر به شرکت کنندگان در مراسم عزاداری برای آیت الله منتظری نسبت به "افزایش تنش ها در آستانه عاشورای حسینی" ابراز نگرانی کرده است.

ارون رودز سخنگوی این سازمان گفته است مقام های ایران نباید حق مردم را در عزاداری برای آیت الله منتظری و یا هر فرد دیگری نقض کنند.

وی افزوده این زنگی خطری واقعی است که در روزهای آتی و با نزدیک شدن به عاشورا احتمال حمله خشونتبار به شهروندانی وجود دارد که غم و اندوه و احساسات مذهبی خود را در شعائر مذهبی عاشورا در روز ششم دی ماه ابراز خواهند کرد.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با اشاره به برخوردهای خشنی که از طرف نیروهای دولتی و یا طرفدار حکومت به آیت الله طاهری و آیت الله صانعی در جریان مراسم درگذشت آیت الله منتظری شده است تاکید کرده ابراز احساسات نه تنها از منظر قوانین ایران و بین المللی یک امر ضروری است بلکه از اصول اولیه اخلاق انسانی بشمار می رود.

مطالب مرتبط