احمدی نژاد: مردم ایران متحد و یکپارچه اند

احمدی نژاد
Image caption احمدی نژاد پیشنهاد مبادله اورانیوم را فرصتی برای غرب توصیف کرده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی بریتانیایی دیدگاه خود را در مورد مساله هسته ای، روابط خارجی و شرایط داخلی ایران بیان کرده است.

جان اسنو، مجری تلویزیون کانال 4 بریتانیا، در آغاز مصاحبه تلویزیونی با محمود احمدی نژاد یادآور شد که تنها حدود یک هفته تا پایان سال میلادی باقی است در حالیکه کشورهای گروه 1+5 تا پایان سال به ایران مهلت داده اند تا پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده در ایران با سوخت رآکتور اتمی تهران را بپذیرد.

آقای احمدی نژاد گفت که این پیشنهاد از سوی ایران و به عنوان فرصتی برای طرف مقابل مطرح شد با تاکید براینکه هیچگونه پیش شرطی وجود نداشته باشد در حالی که حالا طرف مقابل، شروطی را تعیین کرده است و افزود که براساس مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران مجاز است که اورانیوم با غلظت بیست درصد را برای سوخت رآکتور تهران تولید کند .

در پاسخ به سوال جان اسنو در مورد احتمال وضع تحریم های گسترده تر بین المللی علیه ایران، محمود احمدی نژاد ایالات متحده را هدف حمله قرار داد و به زیاده خواهی و توسعه طلبی متهم کرد.

در بخش دیگری از این مصاحبه، جان اسنو یادآور شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که دست دوستی به سوی ایران دراز کرده اما این امکان وجود دارد که این موضع آشتی جویانه برای ابد دوام نداشته باشد.

آقای احمدی نژاد گفت که پیامی برای آقای اوباما ارسال داشت، ایران در مذاکرات هسته ای در ژنو شرکت کرد و خود او داوطلب مناظره با رئیس جمهوری آمریکا شد اما همچنان در انتظار تغییری ملموس در موضعگیری و رفتار آمریکایی هاست که تحقق نیافته است.

Image caption احمدی نژاد: اوباما انتظارات مردم آمریکا و جهان را برآورده نکرده است

رئیس جمهوری ایران ابراز امیدواری کرد که وعده آقای اوباما برای تغییر تحقق یابد و افزود که هرچند جمهوری اسلامی در این زمینه به آقای اوباما کمک کرده اما در مورد راهی که در پیش گرفته نگران است زیرا رئیس جمهوری آمریکا نتوانسته است انتظارات مردم آمریکا و جهان را برآورده سازد.

مصاحبه گر کانال 4 اظهار داشت که ناآرامی های پس از انتخابات در ایران و صحنه های ناخوشایند برخوردهای خشونت آمیز در خیابان های تهران مردم را در داخل و خارج از ایران تکان داده است و سوال کرد که آیا ممکن است چنین وضعیتی باعث شده باشد تا دراز کردن دست دوستی به سوی دولت ایران دشوارتر شود؟

آقای احمدی نژاد گفت که این نوع خشونت ها خاص ایران نیست بلکه حضور نظامی آمریکا در افغانستان باعث کشته شدن "برادران ما" در آن کشور شده و آمریکا فلسطینیان را می کشد و آنان را هدف تحریم قرار می دهد و گذشته از این، پلیس آمریکا مردم را کتک می زند، مردم را بازداشت می کند و علیه مردم باتوم و گاز اشک آور به کار می گیرد.

خشونت علیه مردم

جان اسنو گفت که اگر آمریکا اشتباهی مرتکب شود، به معنی آن نیست که چنین اشتباهی در ایران مجاز است و افزود که براساس اظهارات یک فرد بسیجی که به خارج پناهنده شده، به نیروهای بسیجی دستور داده شده بود تا در مقابله با تظاهرکنندگان مخالف شدت عمل به خرج دهند و در نتیجه، زنان و مردان هدف ضربات باتوم قرار گرفتند و تعدادی هم کشته شدند و تصاویری هم که از تظاهرات در ایران منتشر شده نشانگر خشونت ماموران علیه مردم است.

آقای احمدی نژاد اطلاعات مصاحبه گر را مورد تردید قرار داد و گفت که در جریان تظاهرات، بین خود مردم درگیری هایی روی داده و در مورد گزارش های حملات بسیجیان به مردم هم گفت که این مسایل ارتباطی به دولت ندارد بلکه در کشور او، قانون حاکم است و افزود که در ایران، آزادی وجود دارد و مردم می توانند آزادانه نظرات خود را بیان دارند.

Image caption احمدی نژاد گزارشهای خبری در مورد حوادث ایران را مورد تردید قرار داد

وی گفت که خارجیان در مورد وقایع ایران اشتباه می کنند و سیاستمداران غربی بر این باورند که دولت ایران تضعیف شده اما آنان ایران را به خوبی نمی شناسند و مردم ایران متحد و یکپارچه هستند و از منافع و استقلال خود دفاع می کنند و اگرچه ممکن است نظرات متفاوتی هم در کشور وجود داشته باشد، اما اکثر مردم ایران متحد هستند.

وی در مقابل دولت های غربی را به خشونت علیه مردم خود متهم ساخت و به عنوان مثال گفت که در لندن، پلیس مردم را کتک می زند.

مصاحبه گر کانال 4 گفت که حتی در مقایسه با دو سال قبل هم، آزادی مردم ایران محدود تر شده، تعداد کمتری خبرنگاران خارجی اجازه کار در ایران را دارند و دولت دسترسی مردم به اطلاعات را از طریق اختلال در شبکه های اینترنت و پارازیت اندازی از جمله بر کانال تلویزیون ماهواره ای بی بی سی محدود کرده است.

محمود احمدی نژاد در پاسخ به این سئوال، بی بی سی را هدف حمله قرار داد و به جانبداری از دولت بریتانیا متهم ساخت و در مورد بازداشت روزنامه نگاران از جمله گزارشگران چند نشریه خارجی و اظهارات آنان در مورد شکنجه شدن در زندان هم گفت که این ادعاها قابل قبول نیست.

در همین مصاحبه از آقای احمدی نژاد در مورد گزارش های روزهای اخیر در مورد حضور همسر اسامه بن لادن در ایران سئوال شد که وی گفت که رسانه های همگانی غربی بر مجاری ارتباطی تسلط دارند و به انتشار مطالب خلاف واقع مبادرت می کنند.

وی به عنوان نمونه به ماجرای کشته شدن ندا آقا سلطان اشاره کرد و بی بی سی را متهم ساخت که ماجرایی دروغین را در این مورد ساخته و رواج داده است.

در ادامه این مصاحبه، جان اسنو یادآور شد که آیت الله منتظری نظام کنونی در ایران را یک دیکتاتوری اسلامی توصیف کرده اما آقای احمدی نژاد گفت که برخلاف اروپا، در ایران هرکس حق دارد نظر خود را بیان کند.

آقای احمدی نژاد در پایان این مصاحبه به آمریکا و بریتانیا نصیحت کرد که روش خود را تغییر دهند و گفت که جمهوری اسلامی هرگز بریتانیا و آمریکا را تهدید نکرده و علیه آنان قطعنامه تصویب نکرده و افزود که ایران خواستار رویارویی نیست و هرچند از حقوق خود گذشت نخواهد کرد، اما از مذاکره حمایت می کند.

مطالب مرتبط