ایران حضور 'دختر بن لادن' در سفارت عربستان را تایید کرد

متکی
Image caption متکی گفته است که هویت دختر بن لادن برای دولت ایران محرز نشده است

مقامات رسمی ایران خبر پناهنده شدن دختر رهبر شبکه القاعده به سفارت عربستان سعودی در تهران را تایید کرده اند.

روز جمعه، 25 دسامبر (4 دی)، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه ای با شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ایران در پاسخ به سئوالی در مورد حضور خانواده اسامه بن لادن، رهبر القاعده در ایران، گفت که "مدتی قبل سفارت عربستان خبر داد که یکی از دختران بن لادن در سفارت عربستان است."

آقای متکی افزودکه "وزارت امور خارجه به اداره اتباع و سفارت عربستان اعلام کرده که طبق کنوانسیون، در صورت احراز هویت این فرد، او می تواند با برگه از ایران عبور کند."

وزیر امور خارچه جمهوری اسلامی در عین حال گفت که "برای ما هویت او محرز نشده است اما سفارت عربستان به این موضوع اذعان دارد."

اظهارت آقای متکی یک روز پس از آن پخش می شود که رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان پرس تی وی، از مکاتبه سفارت سعودی در مورد حضور دختر اسامه بن لادن در این سفارتخانه خبر داد.

آقای مهمانپرست در مصاحبه با این شبکه متعلق به جمهوری اسلامی، گفت که سفارت عربستان سعودی رسما از دولت ایران خواسته است تا مدارک لازم را برای خروج فردی که گفته می شود دختر بن لادن است صادر کند.

وی افزود که سفارت عربستان سعودی اطلاع داده است که این زن به طور غیرقانونی و بدون داشتن مدارک رسمی سفر، از مرز شرقی جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شده بود.

آقای مهمانپرست گفت که براساس قوانین ایران، چنین فردی موظف است تا شخصا به بخش اتباع خارجی مراجعه و درخواست صدور مدارک خروج را تسلیم و مقصد سفر خود را نیز قید کند.

Image caption عمر بن لادن پناهندگی حضور فرزندان اسامه در تهران را تایید کرده بود

در گزارش پرس تی وی آمده است که مقامات مرزی ایران گفته اند که سوابقی که در اختیار دارند حاوی اطلاعاتی در مورد ورود دختر بن لادن به ایران نیست هرچند امکان عبور غیرقانونی چنین فردی از مرز را منتفی ندانسته اند.

روز سه شنبه این هفته، سخنگوی وزارت خارجه ایران در یک نشست خبری حضور اعضای خانواده اسامه بن لادن در ایران را تکذیب کرده بود.

خبر پناهندگی دختر اسامه بن لادن به سفارت عربستان در تهران چند روز پیش در روزنامه عربی زبان الشرق الاوسط، چاپ لندن، و چند نشریه دیگر عربی انتشار یافت.

در گزارش این روزنامه آمده بود که دختر بن لادن، که به همراه برادرانش در طول هشت سال گذشته در ایران تحت بازداشت خانگی بودند، ماه پیش ظاهرا هنگام خرید در تهران توانست از دست ماموران ایرانی بگریزد و به سفارت سعودی پناهنده شود.

الشرق الاوسط به نقل از عمر بن لادن، پسر اسامه بن لادن، نوشت که خواهرش در تماس تلفنی از سفارت عربستان در تهران گفته است که برادرش از جمله سعد بن لادن که چندی پیش خبر کشته شدن او منتشر شده بود، هم زنده است و همراه با دیگر برادرانش در ایران به سر می برند.

اسامه بن لادن، که به گفته منابع غربی احتمالا در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان پناه گرفته، در اصل تابعیت عربستان سعودی را داشته است.

رهبر شبکه القاعده، که تحت تعقیب نیروهای اطلاعاتی تعدادی از کشورهای جهان است، نوزده فرزند از چند همسر خود دارد که نیمی از آنان هم اکنون در عربستان و سوریه زندگی می کنند.

مطالب مرتبط