نبرد آهنگ ها در بریتانیا در کریسمس

Image caption گروه موسیقی راک Rage Against the Machine

آهنگی از گروه راک Rage Against the Machine به نام Killing in the Name، در یک نبرد اینترنتی و تبلیغاتی به عنوان آهنگ شماره یک بریتانیا در کریسمس امسال شناخته شد.

این خبر شگفتی بسیاری را برانگیخت و به جنجال مطبوعاتی در این کشور تبدیل شد. آهنگی که شاید حتی در بازار هم شانس کمی برای شماره یک شدن را داشت.

در سالهای اخیر برنده مسابقه ایکس فکتور که مسابقه معروف موسیقی مردمی در بریتانیاست آهنگ اول کریسمس این کشور را هم به خود اختصاص می داد. ایکس فکتور، مسابقه ای برای کشف استعدادهای برتر موسیقی در بریتانیاست.

اما چندی پیش زن و شوهری به نام جان و تریسی مورتر در فیس بوک شان از مردم خواستند تا در مقابله با مسابقه ایکس فکتور، آهنگ مورد علاقه خود را به عنوان آهنگ اول کریسمس انتخاب کنند.

بهزاد بلور، خبرنگار حوزه موسیقی و هنر بی بی سی در این باره می گوید: "زن و شوهری به نام جان و تریسی مورتر در فیس بوک نوشتند که بیایید نگذاریم دستگاه تبلیغاتی ایکس فکتور امسال هم مردم را وادار کند که آهنگی را از یک خواننده ناشناس بخرند. بهتر است برگردیم به آن دوران گذشته که آهنگ های کریسمس غیر منتظره بود و نمی دانستیم کدام گروه قرار است برنده شود."

Image caption برنده جایزه اول مسابقه موسیقی ایکس فکتور Joe McElderry

او در ادامه گفت: "بعد از ایکس فکتور ما دقیقا می دانیم که امسال کریسمس چه آهنگی شماره یک می شود و این یک نبرد تبلیغاتی در اینترنت بود که برنده شد و به نظر من بی نظیر بود."

بهزاد بلور در ادامه اهمیت برنده شدن این آهنگ را این طور ارزیابی کرد و گفت: "تبلیغاتی که این زن و شوهر در اینترنت کردند خیلی کوچک است و با تبلیغات تلویزیونی قابل مقایسه نیست. اما این اتفاق نشان داد کسانی که در دنیای مجازی هستند نوع دیگری فکر می کنند و نگاه دیگری به آهنگ های کریسمس دارند."

او افزود: "آنها ثابت کردند که می توانند برنده شوند و این دستگاه بزرگ تبلیغاتی را بشکنند و جالب است که Joe McElderry خواننده ایکس فکتور هم این موضوع را تبریک گفت و اعلام کرد این نبرد بزرگی بود و آنها به حق این جایزه را به دست آوردند."

Zack de la Rocha خواننده گروه Rage Against the Machine اعلام کرد به مناسبت این پیروزی بی سابقه آهنگشان در بریتانیا سال آینده کنسرتی مجانی برای مردم این کشور برگزار خواهد کرد.

مطالب مرتبط