سنای آمریکا برای تحریم های بیشتر علیه ایران آماده می شود

کنگره آمریکا
Image caption سنای آمریکا در ماه ژانویه لایحه اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران را به رای می گذارد

هری رید رهبر اکثریت دمکرات سنای آمریکا شامگاه پنجشنبه گفت طی چند هفته آینده لایحه جدید تحریم های ایران به رای گذارده خواهد شد.

وی که پس از تصویب لایحه خدمات درمانی و آغاز تعطیلات ایام کریسمس کنگره سخن می گفت اظهار داشت: "می خواهم همه بدانند که من متعهدم هنگامیکه [از تعطیلات] باز گشتیم این لایحه [تحریمهای ایران] را به صحن [سنا] بیاورم."

این لایحه علاوه بر فشارهای مالی و تجاری بیشتر، صنایع نفت و گاز ایران را نیز با تحریم های شدیدتری مواجه می کند.

در صورت تصویب این لایحه، شرکت های فروشنده بنزین، بیمه های نفتی و کمپانی های حمل کننده بنزین برای ایران مشمول تحریم می شوند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تا پایان سال میلادی جاری به ایران فرصت داده است پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی را مبنی بر تبادل سوخت بپذیرد.

اما با عدم پذیرش ایران، قانونگذاران آمریکایی بدنبال اهرم های دیگری برای اعمال فشار علیه تهران هستند.

لایحه یاد شده قانون سال 1996 تحریم های ایران را گسترش می دهد.

بر اساس این قانون شرکت های خارجی که بیش از 20 میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه گذاری کنند مشمول تحریم های آمریکا می شوند.

اما این لایحه نظیر قانون پیش گفته به رئیس جمهور آمریکا همچنان این امکان را میدهد که در صورت صلاحدید بطور گزینشی دست به اعمال تحریم علیه شرکتهای ناقض بزند.

کریس داد رئیس کمیته بانکداری سنا که پیش تر این لایحه را تصویب کرد با تمجید از اقدامات هری رید اظهار امیدواری کرد این لایحه ایران را وادار به توقف برنامه های اتمی خود کند.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز هفته پیش لایحه مشابهی را تصویب کرد.

ایران 40 درصد از بنزین مصرفی خود را از وارد می کند. نمایندگان کنگره آمریکا امیدوارند با محدود کردن واردات بنزین بتوانند ایران را وادار به پذیرش درخواستهای شورای امنیت و توقف غنی سازی اورانیم کنند.

ایران بیشتر بنزین وارداتی خود را از شرکت های نفتی بریتانیایی، سوئیسی، فرانسوی، هلندی و هندی خریداری می کند.

ایران اتهام کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند.

در همین حال برخی رسانه ها گزارش داده بودند سناتور دمکرات جان کری در صدد سفر به ایران است، اما خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه به نقل از فردریک جونز سخنگوی آقای کری این خبر را تکذیب کرد.

مطالب مرتبط