کاخ سفید: امید و تاریخ همگام با مردم ایران است

کاخ سفید
Image caption "برخی حکومتها از آرزوهای ملت خود بیش از قدرت هر کشور دیگری می ترسند"

کاخ سفید سرکوب "خشونت آمیز و ناعادلانه غیرنظامیانی" که بدنبال حقوق جهانشمول خود هستند را "قویا محکوم" کرد.

یک سخنگوی کاخ سفید با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام این مطلب گفته است: "امید و تاریخ همگام با کسانی است که حقوق جهانشمول خود را با ابزار مسالمت آمیز مطالبه می کنند."

وی افزود ایالات متحده آمریکا نیز از این تلاش مردم ایران حمایت می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: "حکومت مبتنی بر هراس و خشونت هرگز عادلانه نیست و همانگونه که پرزیدنت اوباما نیز در اسلو گفت این بسیار گویاست که برخی حکومتها از آرزوهای ملت خود بیش از قدرت هر کشور دیگری می ترسند."

دولت فرانسه نیز سرکوبهای اخیر در ایران را محکوم کرده است.

وزارت خارجه فرانسه روز یکشنبه با صدور بیانیه ای گفته است این کشور دستگیری های خودسرانه و اقدامات خشونت آمیز علیه تظاهرکنندگانی که تنها بدنبال دمکراسی و دفاع از حق آزادی بیان هستند را محکوم می کند.

وزارت خارجه ایتالیا نیز طی بیانیه ای ضمن محکوم کردن خشونتهای روز عاشورا علیه تظاهرکنندگان از حکومت ایران خواسته است تحت هر شرایطی مدافع حقوق بشر و "حیات انسانی" باشد.

در این بیانیه اظهار امیدواری شده حکومت ایران در چهارچوب حقوق بشر و احترام به حیات انسانی وارد گفتگو با معترضان شود.

"پنج کشته"

در طی درگیری های روز عاشورا تاکنون کشته شدن ۵ نفر تایید شده است.

فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ در اطلاعیه ای مرگ این ۵ نفر را مشکوک خوانده و آورده است: " کارشناسان در صدد شناسایی عوامل مشکوک در این حادثه می باشند."

در اطلاعیه پلیس تهران آمده است که نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم از "تجهیزات ضد اغتشاش" استفاده کرده و نیروهای پلیس سلاح گرم نداشته اند.

این در حالی است که کشته شدن دست کم یک نفر بر اثر اصابت گلوله در تهران تایید شده و چندین ویدئو از افرادی که با شلیک گلوله زخمی شده اند، در اینترنت منتشر شده است.

علی حبیبی موسوی خامنه، خواهرزاده میرحسین موسوی از رهبران اصلی مخالفان در ایران، یکی از افرادی است که با شلیک گلوله در تهران کشته شده است.

مطالب مرتبط