خبرهای ضد و نقیض در مورد اجساد کشته شدگان روز عاشورا

علی حبیبی در کنار میرحسین موسوی
Image caption خواهرزاده میرحسین موسوی ظهر عاشورا به ضرب گلوله کشته شد

در حالی که برادر علی حبیبی موسوی خامنه، می گوید که جنازه او از بیمارستان ابن سینا در تهران ناپدید شده است، خبرگزاری رسمی دولت ایران نوشته است که این جنازه برای کالبدشکافی و 'تحقیقات پلیسی' نگهداری می شود.

رضا حبیبی موسوی، یکی از خواهرزادگان میر حسین موسوی روز دوشنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) به 'پارلمان نیوز'، پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی گفت: "جنازه برادرم را از بیمارستان ابن سینا برده اند و هر کجا دنبالش می گردیم کسی مسئولیت قبول نمی کند".

آقای موسوی گفته است که تا زمانی که جنازه یافت نشود، خانواده او نمی تواند مراسمی را به مناسبت درگذشت او برپا کند.

در این حال ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران در گزارشی نوشته است که جسد آقای حبیبی موسوی "به همراه 4 تن دیگر از کشته شدگان اغتشاشات تهران به منظور تکمیل تحقیقات کالبدشکافی و پلیسی و یافتن سرنخ های بیشتر" نگهداری می شود.

در گزارش ایرنا به محل نگهداری اجساد مورد اشاره و نهاد نگهداری کننده آنها اشاره ای نشده است.

برخی رسانه های نزدیک به معترضان در ایران می گویند که نگهداری این اجساد برای جلوگیری از تبدیل شدن تشییع جنازه آنها به موقعیتی برای اعتراضات تازه است.

در این حال رضا حبیبی موسوی به پارلمان نیوز گفته است: "هرزمان که جنازه برادرم پیدا شود از طریق رسانه ها در مورد مراسم اطلاع رسانی خواهیم کرد".

روز یکشنبه گزارش شد که علی حبیبی موسوی خامنه، خواهر زاده میرحسین موسوی، همزمان با برگزاری تجمع های اعتراضی عزاداران مخالف دولت در تهران به ضرب گلوله به قتل رسیده است.

به گزارش سایت کلمه، که اخبار و دیدگاه های میرحسین موسوی را منتشر می کند، خواهر زاده ۳۵ ساله آقای موسوی مقارن ظهر عاشورا در نزدیکی خیابان آزادی از ناحیه کنف هدف اصابت گلوله قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان ابن سینا در فلکه دوم صادقیه، جان سپرد.

در این گزارش آمده بود که والدین علی حبیبی موسوی، میرحسین موسوی و گروهی دیگر از شخصیت های سیاسی در بیمارستان حضور یافتند.

در مورد نحوه کشته شدن علی حبیبی موسوی گزارش های متفاوتی انتشار یافته است.

براساس برخی از گزارش ها، وی در اثر تیراندازی مستقیم ماموران امنیتی به سوی تظاهرکنندگان از پای درآمد در حالیکه منابع دیگر این احتمال را مطرح کرده اند که ضاربان آقای حبیبی او را عمدا هدف قرار دادند.

منابع خبری طرفدار دولت نیز کشته شدن علی حبیبی موسوی را بخشی از یک توطئه گسترده تر قلمداد کرده و 'تیم های ترور' را مسئول قتل 'مشکوک' او معرفی می کنند.

خبرگزاری کار ایران - ایلنا - گزارش کرده که سرتیپ پاسدار عزیزالله رجب زاده، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، گفته است که موضوع کشته شدن خواهرزاده میرحسین موسوی در دست بررسی است.

آقای رجب زاده افزوده است که در حال حاضر، امنیت در تهران برقرار است و اتفاق خاصی در جریان نیست.

میرحسین موسوی به عنوان یکی از رهبران اصلی جنبش اعتراضی ایران شناخته می شود و با توجه به نحوه کشته شدن خواهرزاده او در روز عاشورا، برگزاری هر نوع مراسم بزرگداشت می تواند به فرصتی برای برگزاری تجمع گسترده منجر شود.

هفته گذشته مراسم بزرگداشت آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه و از منتقدان حکومت کنونی ایران، به فرصتی برای برگزاری اجتماعات گسترده ای در چند شهر تبدیل شد.

مطالب مرتبط