ماشاالله شمس الواعظین دستگیر شد

درگیری های روز عاشورا
Image caption دستگیری های اخیر در حالی صورت می گیرد که شورای نگهبان، سپاه محمد رسول الله و برخی دیگر از سازمانها و چهره های طرفدار حکومت خواستار برخورد قاطع با "مسببان" درگیری های روز عاشورا شده است

ماشاالله شمس الواعظین روزنامه نگار و سخنگوی انجمن دفاع از مطبوعات ایران بامداد سه شنبه در منزلش دستگیر شد و به جمع سایر فعالان سیاسی که در پی تظاهرات اعتراض آمیز روز عاشورا بازداشت شده اند پیوست.

یکی از بستگان آقای شمس الواعظین به بی بی سی فارسی گفت ساعت یک و نیم بعد از نیمه شب شش جوان لباس شخصی با داشتن "حکمی بدون اسم" وارد منزل او شدند.

وی در ابتدا مقاومت کرده و خواستار "حکم با اسم" شده اما حدود یکساعت بعد چهار فرد "مسن تر" آمده و تهدید کرده اند که اگر نیاید او را با زور خواهند بود.

به گفته وی حکم آقای شمس الواعظین را که احتمالا توسط دادگاه انقلاب صادر شده "دستنویس"بوده و بطور کلی اشاره به دستگیری عوامل اغتشاش وقایع اخیر کرده است.

این دستگیری ها در حالی صورت می گیرد که شورای نگهبان روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای به تظاهرات و درگیری های روز عاشورا واکنش نشان داده و خواستار "شناسایی عوامل و مسببان این وقایع شوم و برخورد قاطع و قانونی" و کور کردن "چشم فتنه" شده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا در این اطلاعیه تظاهر کنندگان "دین ستیز و فتنه انگیز" خوانده شده که "بطور سازمان یافته و هماهنگ، دست به آشوبهایی زدند تا قلب استکبار جهانی و رسانه های وابسته به صهیونیسم بین الملل را شاد کنند."

این خبرگزاری همچنین اعلام کرده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خواستار راهپیمایی "محکومیت حرمت شکنی عاشورای حسینی" در روز چهارشنبه در تهران و سه شنبه و چهارشنبه در سایر استانها شده است.

دستگیری فعالان اصلاح طلب و ملی-مذهبی

روز دوشنبه نیز وب سایت پارلمان نیوز، پایگاه اطلاع رسانی رسمی فراکسیون خط امام مجلس ایران، از بازداشت قربان بهزادیان نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، و محمد باقریان، از مشاوران ارشد آقای موسوی خبر داد.

پارلمان نیوز همچنین از بازداشت مرتضی حاجی، مدیرعامل، و حسن رسولی، قائم مقام مدیرعامل بنیاد باران و ضبط بخشی از اسناد این بنیاد خبر داده است.

ابوالفضل قدیانی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از دیگر چهره های سیاسی بازداشت شده نزدیک به احزاب اصلاح طلب در روز دوشنبه است.

همچنین ماموران امنیتی ساعت ۳ بامداد دوشنبه با مراجعه به منزل ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران و اولین وزیر خارجه ایران بعد از انقلاب، او را بازداشت کرده اند.

عماد الدین باقی، فعال حقوق بشری و روزنامه نگار نیز از بازداشت شدگان روز دوشنبه است.

فاطمه کمالی احمدسرایی، همسر آقای باقی، به بی بی سی فارسی گفت ماموران امنیتی با ارائه حکمی با امضای عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، آقای باقی را در منزلش بازداشت کرده است.

به گفته خانم احمدسرایی در حکمی که ماموران به آقای باقی نشان دادند، دلیل بازداشت او، "جلوگیری از سوءاستفاده از مرگ آیت الله منتظری" ذکر شده بود.

خانم احمد سرایی به بی بی سی گفت تاریخ پای حکم ۲۹ آذر و "پیش از پخش مصاحبه عمادالدین باقی با آیت الله منتظری بود که از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد." به گفته خانم احمدسرایی آقای باقی در یک هفته ای که از فوت آیت الله منتظری می گذرد، هیچ اقدامی جز شرکت در تشییع جنازه او انجام نداده است.

حشمت الله طبرزدی ، از فعالان سابق دانشجویی که چند سالی را هم در زندان بوده است، و مصطفی ایزدی، روزنامه نگار که کتابی نیز درباره آیت الله منتظری نوشته است، از جمله افرادی هستند که خبر بازداشت آنها در بعضی وب سایت های ایرانی منتشر شده است.

روز دوشنبه گزارش هایی هم از بازداشت تعداد دیگری از شخصیت های اصلاح طلب منتشر شد.

از جمله پارلمان نیوز از بازداشت علیرضا بهشتی شیرازی، سردبیر وب سایت کلمه که دیدگاه ها و اخبار میرحسین موسوی را منتنشر می کند، خبر داده بود که ساعاتی بعد خبر داد خانواده آقای بهشتی شیرازی حاضر به تایید یا رد خبر بازداشت او نشده اند.

همچنین رسانه های ایران از بازداشت هاله سحابی، از فعالان ملی - مذهبی و دختر عزت الله سحابی خبر دادند که این خبر بعدا تکذیب شد.

مطالب مرتبط