نمایشخانه ای برای هارولد پینتر

یک سال پس از مرگ هارولد پینتر نمایشنامه نویس بریتانیایی و برنده نوبل ادبیات ، یک گروه از اهل تئاتر در حال راه اندازی موسسه ای هستند که به اجرای آثار هارولد پینتر اختصاص دارد.

ویکتور پاپاس از مدیران تئاتر در لندن و سوزان بوچارد و فرانکو کورادو دو بازیگر سرشناس در آثار هارولد پینتر گفته اند که در حال راه اندازی شرکتی هستند که اختصاص به اجرای آثار پینتر دارد.

به گفته این گروه قرار است دو تئاتر معتبر "سایه روشن" و "تئاتر معاصر" در اجرای نمایش های هارولد پینتر همکاری کنند.

هارولد پینتر که برنده نوبل ادبیات در سال 2005 و بیش از بیست جایزه معتبر ادبی است از نظر مدیران تجاری تئاتر در بریتانیا مورد بی مهری بود چرا که او را قاتل گیشه می دانستند.

هارولد پینتر در سال 1930 در شرق لندن به دنیا آمد و به گفته میشل بلینگتون منتقد تئاتر روزنامه گاردین در شمار گروهی از روشنفکران شرق لندن بود که در دهه چهل و پنجاه میلادی و در سایه جنگ جهانی دوم پرورش یافتند. پینتر در 24 دسامبر سال 2008 درگذشت.

این گروه که بیشتر آن ها در خانواده های کم درآمد می زیستند توانستند یک گروه فعال بحث و تبادل نظر در باره کتاب ، فیلم و سیاست را در شرق لندن به وجود آورند که به گفته آقای بیلینگتون در دهه هفتاد و هشتاد بر دنیای روشنفکری بریتانیا تاثیر گذاشتند.

هارولد پینتر در جوانی مورد حمله گروه های فاشیستی قرار گرفت که عقاید او در باره آزادی بیان را افراطی و چپ گرایانه می دانستند.

وقتی نمایش "اتاق" نوشته هارولد پینتر در سال 1957 به صحنه رفت توسط منتقدان به عنوان تحولی در سنت نمایشنامه نویسی بریتانیایی توصیف شد.

قاضی ربیحاوی، نمایشنامه نویس ایرانی مقیم لندن که تعدادی از اشعار هارولد پینتر را به فارسی ترجمه کرده می گوید پینتر در واقع به نوعی ادامه دهنده راه ساموئل بکت در نمایشنامه نویسی بود که نوعی از تئاتر پوچ گرا تلقی می شود اما پینتر فضای داستان ها را متحول ساخت و به جای ساحت و زبان پیچیده بکت از داستان های نزدیک به فضای زندگی روزمره استفاده کرد.

آقای ربیحاوی همچنین می گوید پینتر با وچود ذهن روشنفکرانه ای که داشت به شدت در زندگی روزمره شاد و فعال بود و از سوی دیگر با وجود حساسیت زیادی که به مسایل سیاسی داشت در نوشته های خود به دور از سیاست به سرشت زندگی آدمی می پرداخت و می توانست مرز میان هنر و سیاست را حفظ کند.

هارولد پینتر به عنوان یک فعال سیاسی بارها کارزار هایی را در مخالفت با جنگ طلبی سیاستمداران در بریتانیا و آمریکا سازمان داد و در زمینه دفاع از آزادی بیان فعال بود.

هارولد پینتر در سال 1997 در هنگام به زندان افتادن فرج سرکوهی روزنامه نگار ایرانی و در دفاع از آزادی بیان در ایران در یک کارزار تبلیغاتی شرکت کرد و در تظاهراتی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران شرکت کرد.

هارولد پینتر همچنین برای جلب توجه جهانی به سانسور و زندانی شدن نویسندگان در ایران در سال 1997 و در تئاتر المیدا در لندن در نمایش " نگاه کن اروپا " نوشته قاضی ربیحاوی بازی کرد.

یکی از معروف ترین نوشته های هارولد پینتر نطق او به هنگام گرفتن جایزه نوبل است که در آن صلاحیت اخلاقی و صداقت سیاسی رهبران آمریکا و بریتانیا به دلیل به راه انداختن جنگ در عراق را مورد پرسش قرار داد.

به گفته آقای ربیحاوی، هارولد پینتر در نطق نوبل گفت اگرچه واقعیت در دنیای هنر چند لایه و مبهم است اما در دنیای واقعی سیاستمداران نمی توانند دروغ را به جای واقعیت به مردم قالب کنند چون شهروندان توانایی تشخیص واقعیت را دارند.

به گفته آقای ربیحاوی اگرچه به عنوان یک هنرمند هارولد پینتر به دنیای افسرده پسامدرن تعلق داشت اما به عنوان یک شهروند معتقد بود که باید برای ساختن جهانی بهتر جنگید و اجازه نداد تا سیاستمداران جنگ طلب دنیا را به تباهی بکشند.

تعدادی از آثار هارولد پینتر توسط احمد پوری و رضا دادویی به فارسی ترجمه شده و از سوی نشر چشمه و انتشارات سبزان منتشر شده است.

مطالب مرتبط