تجمعات دانشجویی در پی حوادث روز عاشورا در ایران

دانشگاه علم و صنعت ایران
Image caption تجمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران (عکس از خبرنامه دانشجویی امیرکبیر)

با گذشت دو روز از تظاهرات معترضان به حکومت ایران و درگیری های شدید میان آنها و نیروهای امنیتی و انتظامی در روز عاشورا ( یکشنبه ۶ دی)، گزارش هایی مبنی بر شکل گیری اعتراضات دانشجویی در این کشور منتشر شده است.

خبرگزاری فارس در ایران، امروز سه شنبه ۸ دی ۱۳۸۸ (۲۹ دسامبر ۲۰۰۹) گزارشی از تحصن دانشجویان حامی دولت در دفتر عبدالله جاسبی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، منتشر کرده است که طی آن دانشجویان خواستار اخراج فائزه هاشمی از این دانشگاه شده اند.

بنا براین گزارش پیش از آن دانشجویان در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران (واقع در منطقه پونک- شمال غرب تهران) با تجمع در داخل محوطه این دانشگاه، شعارهایی در مخالفت با حکومت ایران سر داده اند.

الف سایت حامی دولت، با 'توهین آمیز' خواندن شعارهای دانشجویان از مسئولان حراست دانشگاه آزاد به خاطر جلوگیری از ورود حامیان دولت به محوطه دانشگاه و ممانعت از فیلم برداری این افراد از تجمع دانشجویان، انتقاد کرده است.

فائزه هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در این واحد دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل است.

در تجمعی دیگر، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران (واقع در شمال شرق تهران) نیز با سر دادن شعار درگیری های خونین روز عاشورا در تهران را محکوم کرده اند.

تصاویر منتشره از این تجمع در اینترنت نشان می دهد دانشجویان این دانشگاه با نشان دادن علامت 'وی' و نماد های سبز، در حال اعتراض به وقایع روز یکشنبه تهران هستند که در جریان آن دستکم ۸ نفر از جمله خواهر زاده میر حسین موسوی کشته شدند.

Image caption تجمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران (عکس از خبرنامه دانشجویی امیرکبیر)

خبرنامه امیرکبیر، پایگاه خبری دانشجویان دانشگاه امیر کبیر، با انتشار تصاویری از این تجمع از و قوع درگیری و 'حمله' به دانشجویان توسط نیروهای لباس شخصی و بسیجی 'حامی آیت الله خامنه ای' خبر داده است. این خبرنامه دانشجویی همچنین از دستگیری ۹ نفراز دانشجویان دانشگاه های امیر کبیر، علم و صنعت، و دانشکده فنی بابل در جریان اعتراضات دو روز گذشته و در پی حوادث روز عاشورا، خبر داده است.

سایت خبری تابناک، متعلق به محسن رضایی (دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام ایران) در گزارشی از تجمع دیگری برابر ساختمان قوه قضاییه خبر داده است. افرادی که به گزارش این سایت اعضای 'دفترتحکیم وحدت'، 'بسیج دانشجویی'، و 'جنبش عدالتخواه دانشجویی' بوده اند در اعتراض به رویدادهای روز عاشورا در تهران، خواستار برخورد قاطع قوه قضاییه با کسانی شده اند که از آنها به عنوان 'سران فتنه و اغتشاش' یاد شده است.

معترضان به حکومت ایران در روز عاشورا که مقارن با روز هفتم درگذشت آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه و معترض به حکومت ایران بود، در این کشور به تظاهرات در خیابان های اصلی چند شهر تهران، اصفهان، شیراز، قم، مشهد، نجف آباد، تبریز، و بابل پرداختند.

این اعتراض ها در تهران به درگیری شدید میان پلیس، نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها از یکسو و معترضان به حکومت ایران در سوی دیگر انجامید که در جریان این درگیری ها دستکم ۸ نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست