دادستان تهران: هیچکس در حاشیه امن نیست

جعفری دولت آبادی
Image caption به گفته دادستان تهران، افرادی که بازداشت شده اند حتما اتهامی در مورد آنها مطرح است

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران کشته شدن هفت نفر را در روز عاشورا تائید کرده و هشدار داده است که هیچکس در حاشیه امن نیست و دستگاه قضایی با کسی شوخی ندارد.

آقای جعفری دولت آبادی به خبرنگاران گفته که هفت نفر در تهران کشته شده اند که یک مورد با گلوله و بقیه "بر اثر برخورد جسم سخت و آسیبهای مشابه کشته شده اند."

به گفته دادستان تهران، دو نفر نیز بر اثر گلوله های ساچمه ای کشته شده اند که در اختیار نیروی انتظامی نیست.

دادستان تهران در حالی کشته شدن هفت نفر را تائید کرده که روز گذشته نیروی انتظامی با انتشار اسامی هشت نفر، اعلام کرد که این هشت نفر که هفت مرد و یک زن بودند، در حوادث روز عاشورا در تهران کشته شده اند.

بنابر گزارش نیروی انتظامی، مهدی فرهادی راد ۳۴ ساله بر اثر اصابت گلوله ساچمه ای به صورت، محمد علی راسخی نیا ۴۰ ساله بر اثر اصابت گلوله ساچمه ای شکاری و علی موسوی حبیبی ۴۲ ساله بر اثر اصابت گلوله کشته شده اند.

در گزارش نیروی انتظامی، علت مرگ شهرام فرجی، ۳۰ ساله، جهانبخت پازوکی، ۵۰ ساله و امیر ارشدی،۳۰ ساله مشخص نشده است.

در میان کشته ها یک زن و یک مرد ناشناس نیز وجود دارند که نیروی انتظامی می گوید این مرد ۳۱ ساله بوده و بر اثر ضربات چاقو کشته شده و زن کشته شده نیز ۴۳ سال داشته که علت مرگ وی "احتمالا سقوط یا تصادف" بوده است.

بنابر گزارش پلیس و دادستان تهران تنها علی موسوی حببیی خواهر زاده میرحسین موسوی به ضرب گلوله کشته شده است.

روز گذشته گزارشهایی در باره ناپدید شدن جسد آقای موسوی حبیبی منتشر شده بود ولی آقای جعفری دولت آبادی می گوید:"جسد ربوده نشده و در پزشکی قانونی است و هماهنگی هایی انجام می شود که طبق مقررات جسد تحویل داده شود."

علل دستگیری ها

در پی حوادث روز عاشورا، تعدادی از چهره های سیاسی بازداشت شده اند و آقای جعفری دولت آبادی در باره بازداشتی ها گفته که "افرادی که بازداشت شده اند حتما اتهامی در مورد آنها مطرح است و دستگیری ها حتما به موجب دستور قضایی است."

بعد از برگزاری تظاهرات اعتراضی روز عاشورا در تهران و چند شهر دیگر ایران، تعدادی از فعالان سیاسی از جمله چند نفر از افراد نزدیک به میرحسین موسوی و محمد خاتمی، و چند فعال سیاسی نزدیک به طیف ملی – مذهبی بازداشت شده اند.

Image caption نحوه برخورد دولت با تظاهرکنندگان باعث انتقاداتی در سطح جهانی شده است

بنابر گزارشها، قربان بهزادیان نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، و محمد باقریان، از مشاوران ارشد آقای موسوی، مرتضی حاجی وزیر پیشین آموزش و پرورش و مدیرعامل بنیاد باران (موسسه زیر نظر آقای خاتمی)، و حسن رسولی، قائم مقام مدیرعامل بنیاد باران دستگیر شده اند.

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران، عمادالدین باقی فعال حقوق بشر و روزنامه نگار، ماشاءالله شمس الواعظین روزنامه نگار و ابوالفضل قدیانی عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم جزو دستگیر شدگان هستند.

علاوه بر چهره های سیاسی، تعداد زیادی نیز در روز عاشورا دستگیر شده اند و دادستان تهران در پاسخ به پرسش خبرنگاران در باره تعداد بازداشتی ها می گوید که "از بنده تعداد بازداشت شدگان را نخواهید اما افرادی که دستگیر شده اند در بازداشت به سر می برند و اگر برای قضات احراز شود که بی گناه هستند و مدرکی علیه آنها وجود نداشته باشد، آزاد خواهند شد."

به گفته دادستان تهران "در غیر این صورت افرادی که در این روز (عاشورا) توسط ماموران بازداشت شده اند حتما به اتهام جرایم علیه امنیت تحت تعقیب قرار خواهند گرفت."

دادستان تهران تاکید کرده که افرادی که در روز عاشورا دستگیر شده اند در صحنه حوادث بوده اند و در بین آنها "تفکیک سیاسی و غیرسیاسی نداریم."

واکنش به اعتراضات روز عاشورا

در پی حوادث روز عاشورا، نهادهای حکومتی با صدور بیانیه هایی، تظاهرات اعتراضی مردم در روز عاشورا را به توهین به مقدسات دینی تعبیر کرده و ضمن دعوت از طرفداران خود برای راهپیمایی علیه معترضان، خواستار شدت عمل علیه منتقدان دولت شده اند.

همزمان با هشدار دادستان تهران، نهاد نمایندگی ولی فقیه (نماینده آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران) در دانشگاهها از "مسئولان" خواسته که "به وظایف قانونی خود" در مقابل آنچه حرمت شکنان و هتاکان خوانده شده، عمل کنند.

این نهاد وابسته به رهبر ایران، معترضان را "گروه شورشگر" توصیف کرده که در ماههای گذشته به همراه "رهبران داخلی" آنها مورد حمایت آمریکا بوده ولی در برابر "زیاده خواهی و قانون ستیزی آنان" با اغماض عمل شده است.

شورای نگهبان نیز با صدور بیانیه ای از "متولیان امور" خواسته است که "ضمن شناسایی عوامل و مسببان این وقایع شوم و برخورد قاطع و قانونی با آنان چشم فتنه را کور کنند."

سپاه پاسداران ایران نیز که کنترل شهر تهران در حوادث بعد از انتخابات را بر عهده داشته است در بیانیه ای ای خواستار "برخورد جدی و قاطع و عبرت انگیز با فتنه گران و حرمت شکنان روز عاشورا به عنوان یک خواست ملی و اجتناب ناپذیر" شده است.

مطالب مرتبط