'یک سرتیپ و چند سرهنگ در میان متهمان کهریزک'

Image caption سازمان قضایی نیروهای مسلح برای 12 نفر از متهمان پرونده کهریزک درخواست مجازات کرده است

گزارش شده که در میان متهمان پرونده کهریزک چند مامور ارشد نیروی انتظامی متشکل از یک سرتیپ و چند سرهنگ هستند که دو هفته دیگر دادگاه آنها برگزار می شود.

سایت تابناک که به محسن رضایی فرمانده سابق سپاه پاسداران و دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام نزدیک است، از قول یک منبع آگاه نوشته:" در میان متهمان پرونده چند سرهنگ و یک سرتیپ وجود دارد."

این منبع آگاه ابراز امیدواری کرده که با پیگیری دقیق این پرونده، "وجهه نظام مقدس جمهوری اسلامی از لوث این مسائل پاک شده و حساب مجرمان از کلیت نظام جدا شود."

بازداشتگاه کهریزک که در جنوب تهران واقع است، در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان مورد استفاده قرار گرفت و بنابر گزارش های رسمی، سه نفر به دلیل بدرفتاری ماموران جان خود را از دست دادند.

روز پنجم مرداد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، دستور تعطیلی این بازداشتگاه را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرد.

این بازداشتگاه زیر نظر نیروی انتظامی قرار دارد و آنطور که سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرده پرونده کهریزک که تعدادی از متهمان اصلی آن از ماموران نیروی انتظامی بودند، از سوی این سازمان بررسی می شود.

سایت تابناک می نویسد که "جنایت کهریزک" پیامدهای منفی بسیاری را به دنبال داشت و "امید است که با اجرای دقیق عدالت، اثر این لکه ننگ از دامان نظام پاک شود."

ده روز پیش سازمان قضایی نیروهای مسلح با انتشار گزارشی از پرونده متهمان کهریزک، تائید کرد که سه نفر از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات بر اثر ضرب و جرح ماموران در این بازداشتگاه کشته شده اند.

در این گزارش تاکید شده بود که محسن روح الامینی، امیر جوادی فر و محمد کامرانی که در جریان اعتراضات بعد از انتخابات دستگیر و به کهریزک منتقل شده بودند، به دلیل ضرب و جرح ماموران کشته شده اند.

بنابر گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح، بعد از انجام تحقیقات ۲۲ نفر از رده ها و قسمت های مختلف نیروی انتظامی و افراد مرتبط به عنوان متهم تحت تعقیب قرار گرفته اند ولی سرانجام دادسرای نظامی تهران ۱۲نفر را مجرم شناخته و برای آنها درخواست مجازات کرده است.

بنابر این گزارش برای سه نفر از متهمان با استناد به بند ب ماده ۲۰۶ قانون مجازات اسلامی که از مصادیق قتل عمد است درخواست مجازات شده است.

بنابر بند ب ماده ۲۰۶ قانون مجازات اسلامی "در مواردی که قاتل عمدا کاری را انجام دهد که نوعا کشنده باشد هر چند قصد کشتن شخص را نداشته باشد"، قتل عمد محسوب می شود.

بنابر اطلاعیه سازمان قضایی نیروهای مسلح، برای بقیه متهمان یعنی ۹ نفر دیگر نیز کیفرخواستی تنظیم شده است ولی اسامی متهمان بعد از صدور حکم قطعی اعلام خواهد شد.

مشارکت در ایراد ضرب و جرح و اهانت، محروم کردن بازداشت شدگان از حقوق شهروندی، بی مبالاتی و عدم رعایت نظامات دولتی و مشارکت در گزارش خلاف واقع در خصوص علت و نحوه درگذشت سه نفر از بازداشت شدگان از جمله دیگر اتهام هایی است که به متهمان پرونده کهریزک وارد شده است.

بنابر گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح، ۹۸ نفر از بازداشت شدگان کهریزک از نحوه رفتار ماموران شکایت کرده اند ولی "با تدبیر دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و پرداخت خسارت و دلجویی از شاکیان، تعداد ۵۱ نفر از آنان رضایت" داده اند.

مطالب مرتبط